Nga Flori Bruqi : Shqiptarët në ISIS kërcënojnë hapur Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë se shumë shpejt do të vijnë “Ditë të zeza për ju”

Related image
ISIS-i, kërcënim për shqiptarët


Të gjithë janë shokuar nga masakrat që po bëjnë militantët islamikë të ISIS-it në Irak. Mes frikës se ata po fitojnë shumë terren në Irak, e janë duke arritur qëllimin e tyre, gazetari David Gardner i Financial Times ngre pyetjen se pas Irakut kush e ka radhën.

“Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, Abu Bekr el-Bagdadi, udhëheqës i xhihadistëve njoftoi krijimin e Kalifatit islamik, e ndërsa ky njoftim ishte i përkthyer në anglisht, frëngjisht, gjermanisht, turqisht, rusisht dhe gjuhën shqipe”, shkruan gazetari David Gardner në analizën e tij.

Image result for shqiptaret  ne  isis

Duke rikujtuar se Arabia Saudite ka qenë një nga mbështetësit më të fortë të islamit, me ndihma në hapjen e xhamive apo ndihma të tjera, gazetari thotë se tani ajo ka humbur ndikimin në botën myslimane. Po përse njoftimi për krijimin e Kalifatit islamik u bë dhe në gjuhën shqipe.


Related image


“Që nga fundi i luftës së ftohtë dhe pas luftërave të ish-Jugosllavisë, te Ballkani Perëndimor – veçanërisht në Shqipëri, Kosovë, Bosnjë, Maqedoni dhe madje pjesë të Bullgarisë – ndikimi i fesë myslimane është rritur me hapjen e xhamive apo dhe medreseve”, shkruhet në analizën e FT.

Image result for shqiptaret  dhe isis

Në foton e analizës së FT vërehet se si me rritjen e frymës islame, tani është rritur edhe një shqetësim: ai i përhapjes së radikalëve islamistë të ISIS.

Rikujtojmë se dhe disa shqiptarë nga Kosova e Maqedonia që tani luftojnë në radhët e ISIS-it kanë tmerruar njerëzit me veprat e tyre.Policia e Kosovës, operacion kundër mbështetësve të ISISKohë më parë  mbi  40 persona kanë rënë në prangat e Policisë së Kosovës mëngjesin e së hënës nën dyshimin se kanë marrë pjesë në luftimet në Siri dhe Irak përkrah organizatave të shpallura terroriste ISIS dhe Al Nusra.

Një prej të arrestuarve dyshohet se kishte në plan të kryente një sulm në DokuFest, ngjarja më e madhe kulturore në Kosovë, tha  një burim zyrtar në kushte anonimati.


Image result for shqiptaret  dhe isis

I njëjti person, thotë burimi, ka pasur për qëllim të dërgojë mesazh se Prizreni është qytet mysliman si kundërpërgjigje e donacioneve amerikane për festivalin. Prokurori i çështjes, Blerim Isufaj, në një konferencë për shtyp, tha se hetimet e luftës kundër terrorizmit vazhdojnë dhe në mesin e të dyshuarve ka edhe imamë xhamish, ndonëse ata nuk janë arrestuar. “Fillimisht, nga vetë fakti se këta persona kanë qenë në organizata si ISIS e Al Nusra, të shpallura nga OKB si grupe terroriste, kemi pasur bazat për të kryer arrestimin e tyre”, deklaroi Isufaj.Pyetjes së gazetarëve nëse grupi kishte në plan të kryente sulme terroriste, prokurori i rastit dha këtë përgjigje: “Aktualisht jemi në fazën e parë të veprimit. Nuk mund të konfirmojmë gjë tjetër, por të jeni të sigurt se do të analizojmë çdo provë që kemi siguruar”. Në kuadër të operacionit policor është mbyllur edhe xhamia që ka funksionuar në mënyrë ilegale dhe ku dyshohet po kështu se në kuadër të mësimeve fetare është bërë edhe rekrutimi i njerëzve për luftën e Sirisë. Nga 40 të arrestuarit, autoritetet vetëm për 2 prej tyre nuk kanë informacione se kanë qenë në luftën e Sirisë. Policia konfirmoi se janë bastisur gjithsej 60 lokacione në të gjitha rajonet e Kosovës. Zëdhënësi Baki Kelani tha se në shtëpitë e të dyshuarve janë gjetur arsenale armësh. Ai theksoi se është për t’u vlerësuar bashkëpunimi i familjarëve të të dyshuarve me policinë, me përjashtim të dy rasteve.


Image result for shqiptaret  dhe isis

“Kemi arritur konfiskimin e provave të ndryshme materiale, përfshirë armë të tipit AK 47, pushkë gjuetie, armë të shkurtra, si dhe pajisje elektronike, eksploziv, pasaporta, etj. Këto janë gjetur kryesisht në banesat e të dyshuarve, por edhe në ato të marra prej tyre me qira”, saktësoi Kelani. Burime zyrtare bëjnë të ditur se numri i të kërkuarve i kalon 200, ndërsa në mesin e tyre është edhe një femër 23-vjeçare nga Komuna e Prishtinës, e cila dyshohet se ka shkuar në Siri. Në listën e policisë, të cilën e ka parë “Floripress" , është edhe serbi me inicialet D.J. nga Komuna e Parteshit, i cili së fundmi është konvertuar në mysliman dhe ndodhet në Siri. Autoritetet dyshojnë se D.J. është i infiltruar nga shërbimi sekret serb.

Numri më i madh i të arrestuarve është nga qyteti i Ferizajt, gjithsej 11 të arrestuar, i pasuar nga Prishtina me 8 të arrestuar, Gjilani me 7, Prizreni dhe Mitrovica me nga 5 dhe Peja me 4. Policia ka publikuar edhe identitetin e të arrestuarve në bazë të inicialeve, si dhe vitin e lindjes së tyre. Sipas komunikatës së policisë, shumica e tyre janë të moshave nga 20 deri në 30 vjeç. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga. Nëpërmjet një komunikate për media, ajo ka përshëndetur aksionin e policisë, duke theksuar edhe një herë se Kosova nuk do të jetë strehë e ekstremizmit. “Institucionet e Kosovës, asnjëherë nuk do të lejojnë që vendi ynë të shndërrohet në burim të aktiviteteve kriminale e terroriste, që kërcënojnë paqen, stabilitetin dhe rendin kushtetues”, thuhet në reagimin e Presidentes së Kosovës. Edhe qeveria e Kosovës i jep mbështetje të fuqishme operacionit të ndërmarrë nga policia, për – siç thuhet – arrestimin e elementëve ekstremistë, të cilët me veprimet e tyre kanë kërcënuar sigurinë kombëtare dhe rendin tonë kushtetues. Qeveria në detyrë rithekson se organet shtetërore të Kosovës do të mbrojnë me vendosmëri vlerat tona civilizuese euroatlantike, liritë individuale, sekularizmin, të drejtat kushtetuese dhe ligjore, të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë.


Related image

Klerikët e Shqipërisë: Ndal masakrave në Lindjen e Mesme!

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dhe anëtarët e tij (Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane) mbështetur dhe nga Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, ka bërë dje një deklaratë publike me anë të së cilës bën thirrje për ndaljen e masakrave në Lindjen e Mesme. “Po ndjekin me shqetësim situatën që po ndodh këto ditë në Lindjen e Mesme, në mënyrë të veçantë përndjekjen kriminale që terroristët e ISIS në Irak po ushtrojnë ndaj popullsisë lokale të krishterë, madje edhe ndaj myslimanëve dhe minoriteteve të tjera, e në mënyrë mizore përndjekjen dhe dëbimin e detyruar me dhunë të të krishterëve irakianë dhe të irakianëve të feve të tjera prej vendit të tyre. Ne dënojmë me forcë akte të tilla kriminale që nuk kanë asgjë të përbashkët me parimet themelore të besimeve tona”, – thuhet në deklaratë. Përfaqësuesit e komuniteteve kryesore fetare në vend theksojnë se “Ne besojmë ngultësisht se e drejta e besimit është një e drejtë themelore e njeriut. Ne i gëzohemi kësaj të drejte në Shqipëri dhe një realiteti që besimet fetare kanë ndërtuar e vazhdojnë të ndërtojnë me shumë mund në vendin tonë. Duam t’u themi të gjithëve se është e mundur të jetojmë bashkë, duke ndihmuar njëri-tjetrin e duke respektuar njëri-tjetrin pavarësisht besimit, etnisë apo racës”.Image result for shqiptaret e kosoves ne isis


ISIS kërcënon shqiptarët e Ballkanit


Image result for shqiptaret e kosoves ne isis

Shqiptarët në ISIS kërcënojnë hapur Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë se shumë shpejt do të vijnë “Ditë të zeza për ju”


Për herë të parë, shqiptarët që janë pjesë e grupeve terroriste në Shtetin Islamik të Irakut dhe Sirisë (ISIS) kanë dërguar një video ngjizim ku kërcënojnë hapur vendet ballkanike, Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë, me sulme me bomba dhe me eksploziv. Ata thonë se shumë shpejt nuk do të ndjeheni të sigurt as nëpër rrugë kur kaloni.

Në videon propagandistike me logon e “Alhayat Media Center”, e cila njihet si media e ISIS, e gjatë rreth 20 minuta, flasin dy persona në gjuhën shqipe, të cilët i cilësojnë shqiptarët kryesisht si ateistë dhe ngrenë kërcënime ndaj tyre.

Në incizim, njëri prezantohet si Al-Albani dhe Al-Kosova, përkatësisht njëri nga Shqipëria dhe tjetri nga Kosova.

Al Albani njihet me ermin e vërtet si Almir Daci me origjinë nga fshati Leshnic i Pogradecit dhe rezulton si person i shpallur në kërkim ndërkombëtar për pjesëmarrje në organizata kriminale dhe rekrutim të personave të ndryshëm.

Ndërsa, siç mëson “Albinfo.Ch”, personi tjetër është Ridvan Aqifi nga fshati Bukovik i komunës së Gjilanit që jeton në Gjilan. Edhe ky person ka të kaluar kriminale dhe shihet si figura qendrore e shqiptarëve në ISIS.

Mendohet se Aqifi ky është komandat i gjithë korpusit shqiptar në ISIS, madje edhe i Lavdrim Muhaxherit, njeriut më të urryer ndër shqiptar, i cili ka djegur pasaportën e Kosovës madje në dy raste është parë duke i ekzekutuar barbarisht civilët sirianët.

Të dy personazhet në video-ngjizim, Daci e Aqifi duke iu drejtuar shtetasve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, por edhe shteteve të tjera ballkanike, ata shprehen se “do të vijnë ditë të zeza për ju”.

“Ne nuk i harrojmë ato që ju u keni bërë myslimanëve; do të keni frikë të ecni në rrugë; do të keni frikë të punoni nëpër zyrat e tuaja; do tmerroheni edhe në shtëpitë tuaja. Ne do të veprojmë me ju, ashtu siç kemi bërë në Irak me ushtrinë e tyre. Ne do t’ju vijmë me njerëz që e duan vdekjen më shumë se jetën. Ne do të luftojmë derisa ta ngremë fjalën e Allahut në atë vend dhe kjo gjë do të ndodh së shpejti”, thuhet në ngjizim.

Policia  e Republikës së Kosovës jep detajet, ja sa është numri i shqiptarëve në Siri, mbi 55 janë të vrarëMbi 300 qytetarë të  Republikës  së Kosovës kanë udhëtuar në zonën e konfliktit në Siri ndërsa 55 prej tyre janë vrarë në zonën e konfliktit.

Zyra për informim e Policisë së Kosovës, në një prononcim , ka deklaruar se si Institucione të sigurisë bëjnë vlerësime të vazhdueshme lidhur me nivelin e kërcënimit nga çfarëdo aktiviteti kriminal, duke përfshirë edhe kërcënimin nga terrorizmi.

“Institucionet e vendit janë të gatshme që varësisht nga situata të ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme me qëllim të parandalimit të çfarëdo lloj kërcënimi ndaj sigurisë së vendit në përgjithësi dhe kundër qytetarëve të saj në veçanti. Sipas të dhënave nga Policia e Kosovës, deri më tani numri i Kosovarëve që kanë udhëtuar në zonën e konfliktit është mbi 300 persona, prej të cilëve mbi 55 janë të deklaruar të vrarë/vdekur në zonën e konfliktit”, thuhet në përgjigjen e Policisë.


Ndërsa sipas informatave nga Policia e Kosovës numri i personave që aktualisht gjenden në zonën e konfliktit është mbi 100 persona ku prej tyre mbi 70 persona që dyshohet se në forma të ndryshme janë aktiv në organizatat terroriste të përcjellë nga gratë dhe fëmijët e tyre.

“Si rezultat i angazhimeve te Policisë se Kosovës, ne këtë rast nga Drejtoria Kundër Terrorizmit dhe njësitet tjera relevante deri me tani janë arrestuar mbi 140 persona ,nen dyshimin për raste qe ndërlidhen me terrorizëm”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Image result for shqiptaret e kosoves ne isis

Sipas Policisë së Kosovës, numri i personave që besohet se kanë qenë në zonën e konfliktit dhe të cilët janë kthyer në Kosovë është mbi 115 persona te kthyer.

Ligjvënësi amerikan Eliot L. Engel, anëtar i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, mirëpriti, siç tha operacionet e policisë së Kosovës që parandaluan sulmet e planifikuara terroriste nga ekstremistët e ISIS-it.


“Unë i përshëndes autoritetet e Republikës së Kosovës për parandalimin e një serie sulmesh të planifikuara terroriste nga ekstremistët e ISIS-it dhe parandalimin e masakrës ndaj ekipit kombëtar izraelit të futbollit. Kjo më kujtoi sulmin brutal mbi ekipin olimpik të Izraelit në Munich në vitin 1972 dhe kam frikë që ky sulm mund të ishte po aq i keq në mos më i keq. U jam mirënjohës autoriteteve të Shqipërisë dhe Maqedonisë që kane vepruar në partneritet me Kosovën për të parandaluar këtë sulm”, ka thënë Engel.


Eksperti i çështjeve të sigurisë Hajrullah Tërnava, ka thënë për gazetën “Bota sot”, se terrorizmi e rrezikon vendin tonë dhe regjionin në tërësi, nëse ai ka bazament të fortë në shtetet fqinje, apo ato shtete që punojnë në atë drejtim.

Related image

“Nëse terrorizmi si dukuri tani është duke pësuar humbje të madhe si në rastin e Sirisë, atëherë i humbë forca në përgjithësi të asaj mënyre çfarë është duke u zhvilluar në Siri si dukuri nga ISISI. Megjithatë në ISIS është një numër jo i vogël i pjesëmarrësve nga trojet tona si shqiptare dhe me vet faktin që një numër nga shokët e tyre tani janë të burgosur në Kosovë, është e mundur që në shenj hakmarrje ata ta ushtrojnë aktivitetin e tyre dhe të bëjnë ndonjë sulm në këto vise shqiptare e sidomos në Kosovë”, ka thënë Tërnava.

Ai ka theksuar se rastet e fundit sikur që u panë ishin të efektshme nga policia e Kosovës dhe shërbime tjera, por në preventive duhet qëndruar syçelë dhe shërbimet e shtetit ta mbulojnë terrenin e tyre me aktivitetet e tyre dhe të jenë të pranishme gjithandej.

“AKI si shërbim inteligjent tani ka krijuar edhe përvojën e saj me këtë lloj terrorizmi dhe është në rrjedha dhe e dinë mënyrën dhe vendet ku ata përgatiten, dhe ku veprojnë. E mira e madhe është se pjesëtarët e këtyre formacioneve në të shumtën dallohen edhe nga veshja dhe pamja e tyre, që nuk përputhet me mesin tonë si dukuri e përditshme e jetesës. Megjithatë nuk duhet të vetëkënaqemi dhe të mendohet se tani policia e Kosovës ka treguar se është e afte për ta luftuar këtë lloj të terrorizmit, por i tërë populli duhet të jenë të shqetësuar dhe të kontribuojnë në këtë aspekt duke i dal vendit në ndihme dhe duke e ndihmuar policinë dhe institucionet tjera nëse vërejnë ndonjë aktivitet te dyshimtë nga ana e tyre (terroristëve)”, ka deklaruar Tërnava.


Ndërsa, njohësi i çështjeve të sigurisë, Drizan Shala, ka folur për këtë çështje.

“Nga rasti i fundit me te cilin është përballuar Kosova dhe rajoni dëshmon edhe një here që Ballkani është bere tani si qendër operative e këtyre grupeve ekstreme dhe as Kosova nuk ka mbetur e mënjanuar nga ky ndikim dhe nga këto zhvillime mund të shifet që Kosova në të gjitha nivelet ka ngritur sigurinë e saj në veçanti AKI-ja është në vllugun ma të madh të saj prej formimit të saj deri me tani . Kosova i ka të gjitha kapacitetet për të përballur më ndonjë akt të tillë terrorist që mund të ndodh në të ardhmen sepse përpos që kanë kapacitetet e saja vendore mos të harrojmë në Kosovë kemi edhe një force ndërkombëtare e cila në çfarë do rasti është në gjendje ti asistojë forcave vendore për ta rifutur një situata e cila mund të kishte krijuar pas ndonjë sulmi eventual”, ka thënë Shala.

Ndryshe, dy ditë më parë Policia e Kosovës, ka realizuar disa operacione policore në shkallë vendi të implementuara, të cilat ndërlidhen me parandalimin e akteve terroriste në Kosovë dhe rajon.

“Drejtoria Kundër Terrorizmit në koordinim dhe bashkëpunim të plotë me Agjensionin Kosovar të Inteligjencës (AKI), si dhe në bashkëpunim me Prokurorinë Speciale të RKS-së, ka arritur të parandalojë sulme terroriste të planifikuara dhe të sinkronizuara që të ndodhin në të njëjtën kohë, jo vetëm në Republikën e Kosovës, por edhe në rajon. Duke pasur parasysh se institucionet e Sigurisë në vazhdimësi monitorojnë dhe trajtojnë personat që shfaqin elemente ekstremiste, kanë kuptuar se persona të caktuar ishin në kontakt me të dyshuarin L. M., nga i cili merrnin udhëzime në përgatitjen dhe kryerjen e sulmeve terroriste në rajonin e Ballkanit”, thuhet në komunikatën e Policisë së Kosovës.

Related image

Sipas Policisë, pas një monitorimi dhe hetimi për një periudhë të gjatë kohore, ku janë përdorur të gjitha masat e specializuara të fshehta të hetimit, është arritur të sigurohen prova të mjaftueshme ku personat e caktuar ishin në planifikim të kryerjes së akteve terroriste në Republikën e Kosovës si dhe ndaj përfaqësueses së Izraelit në futboll, fansave tyre që pritej merrnin pjesë gjatë ndeshjes futbollistike Shqipëri-Izreal.

“Gjatë hetimeve policia ka kuptuar se këta persona të dyshuar kanë qenë të ndarë në grupe të ndryshme dhe të koordinuar nga terroristi L. M., nga i cili kanë marrë udhëzime. Këto grupe kanë vepruar të ndara, por që në koordinim me L. M. dhe R. H. të cilët gjenden në Siri përkrah ISIS-it, kanë pasur objektiva të qartë se kush dhe kur duhet të sulmohet. Nga data 04.11.2016 dhe deri më sot janë arrestuar (19) persona të dyshuar, ku (18) prej tyre shtetas të Republikës së Kosovës dhe një shtetas i Republikës së Maqedonisë. Me vendim të prokurorit kompetent (18) personave të dyshuar iu është caktuar masa e paraburgimit prej (30) ditëve, ndërsa njeri prej tyre është liruar në procedurë të rregullt pas ndalimit prej 48 orëve”, thuhet në Komunikatë.

Gjatë realizimit të këtyre operacioneve policore në cilësinë e provave materiale janë konfiskuar:

281 gr eksploziv i llojit TATP, që vlerësohet si një ndër eksplozivet më të rrezikshëm dhe më të ndjeshëm,
Rreth 2.5 kg substancë e përzier me lëndë shpërthyese në gjendje të kristaltë,
Një pushkë gjysmë automatike e kalibrit 7.62 mm,
Një pushkë gjuetie,
Një revole me gas,
Municion, 719 fishek të kalibrave të ndryshëm,
Një dron,
Radiolidhje,
Telefona celular,
Lap Topa,
Shtëpiza kompjuteri,
USB,
Materiale dhe literaturë fetare nga autorë të njohur për ideologjinë e tyre ekstremiste.

Kosova si pjesë e koalicionit ndërkombëtarë kundër ISIL (ISIS), për këtë rast ka bashkëpunuar edhe me autoritetet nga shtetet e rajonit si, Shqipërinë dhe Maqedoninë, vende këto në të cilat po ashtu ka pasur arrestime të personave të dyshuar.

Policia e Kosovës në bashkëpunim të plotë edhe me institucionet tjera relevante brenda dhe jashtë Kosovës, mbetet e përkushtuar që në vazhdimësi të ndërmarrë veprimet e saja ligjore për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike në vend.(M. L.)

****
Komandanti i shqiptarëve në ISIS kërkon kokën e atyre që ndihmuan kthimin e Erion Zenës

Komandanti i shqiptarëve në ISIS kërkon kokën e atyre që ndihmuan kthimin e Erion Zenës
Ridvan Haqifi, imam kosovar që pretendon se është komandanti i shqiptarëve në ISIS, ka dhënë urdhër që të vriten ata që ndihmuan në ri-kthimin e fëmijës së kidnapuar nga babai i tij, Erion Zena, të nëna e tij.

Ai kërkon në veçanti kokën e xhihadistit Fitim Lladrovci, të cilin e ka shpallë ish-mysliman, një thirrje për ta vrarë çdo myslimanë që e takon atë.

Këtë urdhër Ridvan Haqifi, i njohur si “Ridvan El-Albani”, e ka shpërndarë tek xhihadistët e përfshirë në konfliktin sektarë në Siri e Irak, por edhe tek pasuesit tyre jashtë trevat të konfliktit, përfshirë edhe ata në Kosovë, Shqipëri e Maqedoni.

Urdhri, i shpërndarë përmes grupeve të mbyllura në rrjetet sociale, që është praktika e re e komunikimit të xhihadistëve, është i qartë: të vritet si i dalë nga feja, “Murted”, gjithsecili që ndihmoi në këtë aksion, detajet e të cilit i ka sjell ditë më parë Express në një analizë.“Murtedi” (ish-myslimani), sipas mësimeve islame lejohet që të vriten dhe për këtë përdoren si fakt të gjitha burime e së drejtës islame. Komandanti i shqiptarëve në ISIS, Ridvan Haqifi (që zëvendësoi në komandë terroristin Lavdrim Muhaxherin), siç ka raportuar Express, është një imam i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) dhe një nxënës speciale (talebe) i imamit tjetër të BIK-ut, Zekirja Qazimi i arrestuar për rekrutim të xhihadistëve.

Related image

Ky imam ka dhënë edhe një emër konkret se kush duhet të vritet.

“Ridvan El-Albani” kërkon kokën e xhihadistit nga Drenica, Fitim Lladrovici, për të cilin beson që ka qen i përfshirë drejtpërdrejtë në operacionin sekret me ane të të cilit u soll te nëna e tij fëmija Erion Zena.
Burime të Express brenda inteligjencës kosovare që ka qenë e përfshirë në këtë aksion kanë bërë me dije se ky xhihadistë nuk ka qenë i përfshirë në këtë aksion, pasi që ai nuk ka operuar në zonën nga ku është nxjerrë Erioni.

Image result for shqiptaret  dhe isis

Fitim Lladrovci nga fshati Gllanasells i Drenasit në dhjetor të vitit 2013, së bashku me Nexhdet Berishën kishte udhëtuar për në Turqi e pastaj nga aty kishte kaluar në Siri.

Lladrovci ishte rikthyer në Kosovë përmes aeroportit “Adem Jashari” po atë muaj.

Në kthimin e tij ai ishte arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi që në shtëpinë e tij ishte gjetur një Zoll (raketë dore) me një maskë të shkruar në gjuhën arabe, mirëpo ishte liruar, pasi që është futur në procedurë të rregullt.

Që prej lirimit të tij, ai kishte vazhduar propagandën e tij, e cila bënte thirrje për përkrahje dhe bashkëngjitje në luftën e Sirisë përmes faqes zyrtare të “Facebook”-ut.

Në muajin maj të vitit 2014 Lladrovci kishte kaluar pikën kufitare Kulla për në Mal të Zi dhe prej atje kishte fluturuar në Stamboll dhe më pastaj sërish në xhihad në Siri.

Më vonë, ai ishte paraqitur vullnetarisht për të kryer “amelije”- sulm kamikaz, por nuk arriti që ta bënte këtë, ani pse i kishte përshëndetur të gjithë ndjekësit e tij në Facebook publikisht kur u nis për mision.


Shqiptarët e akuzuar mbështesin hapur ISIS-in


I pandehuri Fadil Myslimani, mbrojti hapur luftëtarët e ISIS-it në Siri e Irak. Ai tha se Shqipëria është e pushtuar dhe vetëm ushtarët e ISIS-it do ta çlirojnë atë

Image result for shqiptaret  dhe isis
Të akuzuarit për rekrutimin e të rinjve shqiptar në luftën qytetare në Siri e Irak (ISIS) nuk i kanë rënë pishman për veprimet që i kanë ndërmarrë, por përkundrazi në gjyqin që po zhvillohet në Tiranë, ata kanë mbështetur hapur luftën e ISIS. Madje kanë thënë se edhe Shqipëria shumë shpejt do të çlirohet nga “Kalifati”.

I pandehuri Fadil Myslimani, mbrojti hapur luftëtarët e ISIS-it në Siri e Irak. Në sallën e gjyqit, ai filloi leximin e një letre të shkruar me dorë, duke mbrojtur luftën e shenjtë, sipas tij, të luftëtarëve të ISIS-it në Lindjen e Mesme. Ai tha se Shqipëria është e pushtuar dhe vetëm ushtarët e ISIS-it do ta çlirojnë këtë vend.

Në fjalën e tij, ai kërkoi nga kryeministri Edi Rama, duke e etiketuar si “piktori mason”, të mos e ngacmojë ISIS-in, pasi ata, siç u shpreh Myslimani, nuk vjedhin, por qeverisin me ligjet e Allahut dhe jo ligjet e Amerikës, NATO-s, OSBE-së e BE-së.

Në sallë nuk munguan tensionet dhe akuzat në drejtim të Prokurorisë, shtetit si dhe Komunitetit Mysliman Shqiptar.

Genc Balla, imami i vetëshpallur i xhamisë së Unazës së re, i dyshuar si organizatori i dërgimit të besimtarëve mysliman në Siri, akuzoi komunitetit mysliman si të kapur nga shteti. Ai tha se Komunitetit Mysliman Shqiptar ka shkelur ligjin e Islamit duke pranuar fe të tjera, citon REL.

“Drejtuesit e Komitetit Mysliman të Shqipërisë janë të paligjshëm e hipokrit, pasi kanë devijuar nga rruga e vërtetë e islamit”, theksoi Balla.

Image result for shqiptaret  dhe isis

Ndërsa, i ashpër ka qenë reagimi i Gert Pashjas, i cili pasi kërkoi të njihet me një vendim përgjimi i zhvilluar gjatë fazës së hetimit, e grisi atë duke e hedhur në mes të sallës. Ai tha se heshtja e besimtarëve mysliman dhe heshtja e tyre, ka një kuptim. Sipas tij, pas mbarimit të procesit gjyqësor janë ata që do të veprojnë dhe do të triumfojnë.

Pashja tha se nuk i tremb burgu, litari apo vdekja duke e cilësuar trupin gjyqësor dhe prokuroren si armiqtë e Allahut.

Pas këtyre fjalëve, i pandehuri Pashja u largua nga salla e gjyqit duke detyruar togat e zeza të ndërpresin seancën për të vazhduar më 15 dhjetor, me marrjen në pyetje të të pandehurve.

Image result for shqiptaret e kosoves ne isis

Ky është procesi i parë gjyqësor që po zhvillohet në Shqipëri ndaj klerikëve dhe predikuesve të fesë Islame. Ata dyshohet se në bashkëveprim edhe me teologët tjerë nga Ballkani, kanë rekrutuar disa shqiptarë t’i bashkohen luftës së ISIS në Siri.

Edhe në Kosovë po zhvillohet proces gjyqësor ndaj disa personave nën të njëjtën aktakuzë, pjesëmarrje, rekrutim dhe nxitje për pjesëmarrje në luftën e ISIS. Sipas disa statistikave më shumë se 400 shqiptarë nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia janë në Siri e Irak, disa nga ta me gra e fëmijë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)