Mes lotëve të shelgut buzëqesh Riza Lahi!

From: Riza Laha <rizalahi@yahoo.com>
To: Flori Bruqi <floribruqi@yahoo.com>; Abdyl kosova <abdylkadolli@hotmail.com> 
Sent: Tuesday, 24 September 2013, 19:17
Subject: Re: Nga Flori Bruqi: Mes lotëve të shelgut buzëqesh Riza Lahi!( SHKRUAN SHEFI I CIOFF ALBANIA, NIKO MIHALI)

...Kam pire kaq here kafe me ty, e me flisje per shume gjera, vec per poezine , flisje me pak, kurse ti paske xhevahire te vertete nder rreshta.. sa mire ke bere, ose ka bere ai Flori, qe i ka botuar,.... lotet e vajzes qe prishin emrin e letershkruesit, kenga e vajzave te Shkodres, shalli i motres Tone ( shume e bukur kjo gjetje ) apo djali i vogel me kostum qe perqafon poetin ( me siguri eshte djali i grupit te Eqeremit, sa shume i do ti dreq ata, sa edhe Kociu behet xheloz !!! ) etj etj u ndjeva mire kur i lexova, m'u kujtua Shkodra Loce qe ti e do vertet shume, edhe pse nusen e more nga Skrapari... eeeeeee gjithe keto tollovitje mbi kengen e ashikeve shkodrane... pas Migjenit nuk kam lexuar vargje me te bukura per Shkodren... te uroj suksese.. nga nje shok e mik qe kemi udhetuar se bashku nga Mostari ne Serbska...

-------------------------------------Riza Lahi ka lindur në Shkodër në 16. 01. 1950. Për 30 vjet ka shërbyer si pilot në Forcat Ajrore, gazetar në shtypin ushtarak, si dhe pranë zyrës së OSBE - së në Tiranë. Përveç çmimeve letrare të fituara në nivele të ndryshme në Konkursin Kombëtar 1994 ka fituar çmimin e parë të letërsisë për fëmijë. Pjesë nga veprat e tij janë botuar në SHBA, Greqi, Rumani, Maqedoni, Kosovë, Iran, dhe së fundi në Indi. Lahi është anëtar i Shoqatës Botërore të Poetëve.Është nënkolonel i Ushtrisë Shqiptare në pension. 

Lexoni shkrimin:   Nga Flori Bruqi: Mes lotëve të shelgut buzëqesh Riza Lahi!

Kush është Niko Mihaili ?Niko Mihali.jpg

Niko Mihali ka mbaruar Universitetin e Tiranës, Dega Gjuhë dhe letërsi shqipe dhe ka punuar për shumë vite si drejtor i kulturës dhe mësues i letërsisë në qytetin e Përmetit ku ka lindur dhe ku jeton. 

Është president i seksionit shqiptar të CIOFF-it (Qendra Ndërkombëtare e Organizatës së festivaleve folklorike) një shoqatë kombëtare, pjesë e familjes së madhe të CIOFF-it botëror me qendër në Francë, anëtar i UNESCO-s. Ka një përvojë të gjatë në shoqërinë civile, ka arritur disa projekte kulturore dhe ka përfaqësuar vendin ton në shumë aktivitete ndërkombëtare si në Francë, Itali, Bullgari, Turqi, Maqedoni, Mali të Zi, Greqi, Bosnje-Hercegovinë etj.


Përgatiti Editori i  Agjencionit Floripress:Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)