In memoriam për mikun-Vdiq prof.dr. Xhavit Aliçkaj


XHAVIT ALICKAJ


Në Dugagjinin martir në Pejpn historike  vdiq prof. Dr. Xhavit Aliçkaj(66). Fakultetin filologjik dega Gjuhe dhe letersi shqipe kreu në Prishtinë, kurse në vitin 1996 eshte zgjedhur mesimdhenesi me i miri ne shkollat e mesme në nivel republikan.

Doktoroi në vitin 2000, është autor i disa veprave shkencore si:” Lahuta e Malcis e Gjergj Fishtes” , “Estetika e Shkrimit”, ” Shkrimi Akademik” dhe ” Lahuta e Malcis ne leximin estetik” .

Varrimi i te ndjerit u bë të  premtën, më 28.09.2013. ne Varrezat e qytetit ne Peje në orën 14:00.Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi i dërgoi ngushëllime familjes së profesorit Xhavit Aliçkaj. "Me pikëllim e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të profesorit të nderuar, aktivistit për liri dhe pavarësi, si dhe mbledhësit të folklorit, Xhavit Aliçkaj, thuhet në telegramin e ngushëllimit. Humbja e profesorit Aliçkaj është një humbje jo vetëm për familjen, por edhe për institucionet ku punoi. Duke shpreh konsideratë të lartë për punën e tij, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim, pranoni ngushëllimet më të sinqerta", thuhet në telegrami e kryeministrit Thaçi.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)