Historia Futbollit Shqiptar


sporti shqiptar 1 Sporti Shqiptar


Fillimet e futbollit ne Shqiperi startojne ne fillimin e shekullit te 20-të. Do te ishin Anglezet ato qe do te eksportonin ne te gjithe boten kete loje e cila nisi te perhapet me nje shpejtesi marramendese ne te gjithe boten.
Ne shijimin e diteve te para te pavarsise vendi yne e pelqeu menjehere lojen e topkembes. Qytetet e para ne Shqiperi te cilat filluan te parktikonin futbollin ishin ato te medhat dhe me te banuarat nga te huajt sic jane, Shkodra, Korca, Vlora, Elbasani, etj.
Edhe pse e tere bota po perballej me luften e pare boterore, ndeshja e pare nderkombtare qe eshte zhvilluar eshte luajtur ne Shkoder, per here te pare ne historine e futbollit ne jemi perballurme nje ekip ushtarakesh Austo-Hungarez.
Shoqerite e para sportive ne Shqiperi filluan te krijoheshin pas perfundimit te luftes se pare boterore. Me sakte ato kane qene grupime shoqerore te cilat organizonin rinine e atehershme ne aktivitetet kulturore dhe sportive. Do te ishte viti 1919 vit ky i cili u krijua shoqeria Vllaznia, dhe ku e cila me pas u shoqerua nga krijimi i Tiranes nje vit me pas.
Jeta e varfer e Shqipetareve po gjallerohesh nga organizimet e skuadrave te futbollit edhe ne qytete te tjera si ai ne Durres, Korce, Vlore etj, pra populli i varfer po shijonte per here te pare emocionet qe te dhuron ky sport. Nje zhvillim te vertete dhe shume te organizuar ne futboll Shqiperia i mori ne vitet e Mbreterise Shqiptare dhe ne vitin 1930 keto organizime sportive kombetare nuk kishin ekzistuar me pare.
Ne 1932 Shqiperia pranohet nga FIFA, Bashkimi i Federatave Boterore te Futbollit, e cila ne 1930 kishte organizuar per here te pare ne histori “Zhyl Rime” e cila njihet sot si Kupa e Botes. Kampionati i pare kobetare eshte organizuar ne vitin 1931. Deri ne vitin 1939 ne kampionatin tone te sapo krijuar ka patur nje rivalitet mes Vllaznise dhe Tiranes ku Tirana ka dale fituese. Nderkohe edhe skuadrat e tjera si Skenderbeu e Flamurtari nisen te rivalizonin.
Edhe nje arsye e forte te cilin e ka bere futbollin edhe me te pelqyer ne Shqiperi ka qene aktivizimi i lojtareve me te mire te cilet u aktivizuan ne kampionatin Italian te futbollit. Keto lojtare te cilet shkelqyen ne vendin fqinj kane qene Riza Lushta me Juventusin, Naim Kryeziu me Romen, Loro Borici me Lacion, Sllave Llambi me te njejten skuader etj.
Pas nje nderprerje gjate luftes se dyte boterore, rigrupimi ne klubet e futbollit dhe krijimi i kulebeve te reja do te fillonte mbas mbarimit te luftes. Pra pasi lufta mbaroi u grumbullua ekipi kombetar i futbollit i cili e luajti ndeshjen e pare me Malin e Zi, “ndeshje miqesore”. Tani sa vinte dhe gjerat po beheshin edhe me te organizuara dhe filloi rregullisht aktiviteti futbollistik, kampionati kombetar dhe kupa e Republikes.
Ne Tirane ne vitin 1946 u zhvilluan Lojrat Ballkanike dhe Shqiperia tashme me kombetaren e saj mori pjese per here te pare ne kete aktivitet zyrtar e cila u shpall edhe fituese e turneut te futbollit suskes i jashtezakonshem ne ate kohe. Tashme tek populli shqiptar ishte rindezur dashuria per futbollin, organizohen skuadra te tjera, krijohen ekpie ushtarake si ai i Partizanit (1947) dhe ai i Dinamos (1950) te cilat grumbulluan lojtaret me te mire te vendit ne ate kohe.
Me pas futbolli Shqiptar do te arrinte disa suksese me klubet e saj dhe vecojme fitoret e medaljeve te argjenda si ai i Turneut te Laispigut dhe Hanoit. Persa i perket kombetares zhvilloheshin lojra te bukura por gjithashtu edhe rekorde negative.
Do te sihte viti 1954 i cili pas nje kerkese nga drejtuesit e Sportit Shqiptar, Federate e Futbollit u be anetare e organizimit me te rendesishem te futbollit Evropian UEFA.  Pas nje dominimi gati 20 vjecar ne mesin e viteve 1960 skuadrat ushtarake ai i Dinamos dhe Partizanit nisen te zbehen.
Ato qe do ti zevendesonin do te ishin Tirana (17 Nentori), kjo e fundit jo vetem nisi te beje loje te bukur por edhe filloi te shfaqet ne menyre simpatike me perballjet e skuadrave Evropiane.
Periudhe kjo e cila edhe skuadra Kombetare nisi te marre pjese ne eliminatoret e kampionateve evropiane dhe boterore e cila gjithashtu arriti disa rezultate te mira sic ishin; barazimi me Irlanden e veriut, fitorja me Danimarken, barazimi me Republiken Federale Gjermane etj.
Per shkak te regjimit te eger komunist nga viti 1973 deri ne vitin 1979 kometares Shqiptare i ndlaohet pjesemarrja ne aktivitetet nderkombtare. Rifillimi i marrjes pjese ne aktivitet kombetarja do te rikthehej ne eliminatoret e boterorit Spanje 82 dhe pjesemarrjet nuk u nderprene me kurre. Ekipi Kombetar “Shpresa” ne 1978 fitoi per here te pare titullin Kampion i Ballkanit sukses i cili u perserit ne vitin 1981.
Ne 1980 filloi te kishte zhvillime te medha ne futbollin vendas dhe pervec 3 skuadrave te kryeqytetit per rivalizim u shfaqen edhe ekipet e tjera si Vllaznia, Flamurtari dhe Elbasani. Dhe jo vetem shfaqja e ekpieve te reja por edhe nga ana cilesore e lojes dhe i lojtareve niveli ishte shume me i larte me vitet e meparshme. Ekipi Shpresa ne vitin 1983 arriti te kualifikohej ne cerekfinalen e kampionatit evropian.
Ndersa ne eliminatoret e Boterorit Meksike “86, Shqiperia beri nje paraqitje te mire dhe ndoshta mund te renditet nga me te mirat te realizuara ndonjehere. Ndersa sa i takonte perfaqsimeve nderkombtare shkelqenin Tirana dhe Dinamo por ne menyre te vecante dhe qe ka ngelur goje dhene ishte Flamurtari i Vlores i cili per dy vite rresht beri lojra per tu mbajtur mend gjate dhe i cili arriti te kualifikohej ne turin e trete te Kupes se Kupave.
Ndryshimi ne futboll do te ndryshonte ne fillim te viete 90, dhe jo vetem sporti por sic e gjithe shoqeria shqiptare filluan ndryshimet dhe menyren e re te jeteses te stilit perendimor. Zgjedhjet ne Asamblene e futbollit Shqiptar u bene ne vitin 1994.
Nga keto zgjedhje u zgjodhen komiteti Ekzekutiv si dhe Presidenti dhe Sekretari i Pergjithshem dhe te gjitha komisionet te cilat drejtojne edhe sot veprimtarine e FSHF-se. Parktike nderkombtare kjo e cila ka ardhur me permisime te vazhdueshme deri ne ditet prezente.
U krijuan marredhenie shume te ngushta mes FIFA-s, UFEA-s dhe FSHF-se per te perfituar asistence dhe per te zgjidhur te gjitha problemet e futbollit. U permisuan te gjitha kushtet per ekipet kombetare dhe me gjithe veshtirsine e madhe e cila u krijua ne vitin 1997 kampionatet kombetare perfunduan.
Do te ishte viti 2000 i cili do te fuste ne rruge drejt zhvillimit cilesor futbollin shqiptar. U punua ne menyre shume te vecante ne drejtimin e ngritjes te strukturave te qendrueshme qe do te drejtoshin futbollin shqiptar.
U permisua ndjeshem puna ne administraten e futbollit dhe per here te pare ne histori persa i perket futbollit u ndertua nje strategji marketingu gje e cila terhoqi sponsor te huaj dhe te fuqishem qe mbeshtesin ekpiet kombetare dhe ne pergjithsi futbollin.
Forcimi i marredhenive mes bashkepunimit te organizatave me te fuqishme te futbollit sic eshte UEFA dhe FIFA ka ardhur duke u rritur vazhdimisht. Bashkpunim ky i cili rezulton te jete me parametrat optimale per te miren e futbollit tone.
Persa u perket ekipeve kombetare puna ka ardhur duke u persosur dhe qe punohet qe te kene kushte optimale dhe vazhdimisht punohet qe ato te permisohen sa me mire. Persa i takon kampionatit vendas keto vite preznte kas pasur rivalitet te larte ishte Tirana e cila ne vitet 90 konkurohej nga Dinamo, Elbasani, Vllaznia, Teuta, Partizani i kane dhene me shume kenaqsi dhe rivalitet futbollit shqiptar.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)