Bastoret favorizojnë Haruki Murakamin për Nobel, në listë edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare

Bastoret favorizojnë Haruki Murakamin për Nobel, në listë edhe Kadare

Shkrimtari japonez, Haruki Murakami sërish është favoriti kryesor i sivjetshëm për Çmimin Nobel për Letërsi. Ky është emri që del nga sajtet e bastoreve të njohura botërore Ladbrokes.com i Unibet.com, një muaj para se Komiteti i Nobelit të komunikojë se kush do të jetë fituesi i sivjetshëm i këtij çmimi më prestigjiozë për letërsi.Por, në këtë listë ndodhet edhe emri i shkrimtarit tonë, Ismail Kadare. A në listën e sajtit të bastores së Ladbrokes.com radhitet në vendin e njëzetenjëtë.
I dyti në këtë listë është Joyce Carol Oates, i treti Peter Nadas. Në listë janë po ahtu edhe Milan Kundera, Nuruddin Farah, Salman Rushdie, Umberto Eco dhe emra të tjerë të letërsisë botërore.

Shkrimtari më i njohur japonez, Haruki Murakami, që sivjet ka shkruar romanin “Cukuri Tazaki i pangjyrë dhe vitet e tij të pelegrinazhit”, njihet me romanet “Pylli norvegjez”, “Luaj, luaj, luaj”, dhe “1Q84” dhe konsiderohet kandidati më potencial për Çmimin e sivjetshëm të Nobelit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)