RUAJNU NGA BABADIMRAT:Si babadimrat grabitën argjendarinë në Tiranë, dëmi 200 mijë euro

Si babadimrat grabitën argjendarinë në Tiranë, dëmi 200 mijë euro
Zbardhet mekanizmi i vjedhjes së argjendarisë në një nga qendrat tregtare në periferi të kryeqytetit. Burime policore sqarojnë se në grabitje kanë marrë pjesë pesë persona, nga të cilët katër kanë qenë të veshur si babagjyshër të Vitit të Ri dhe personi i pestë i priste jashtë argjendarisë me makinë.

Gjenden armët e babagjyshëve

Pamjet filmike të kamerave të sigurisë tregojnë katër persona të maskuar si babagjyshër, të cilët ecnin qetësisht në qendrën tregtare. Njëri prej tyre madje është ndaluar edhe nga një fëmijë i vogël, me të cilin ka luajtur për disa sekonda.

 Grabitja në TEG policia vijon hetimet gjenden 2 armë të braktisura

"Babagjyshërit" janë pyetur edhe nga roja private i qendrës tregtare, për të ditur se me çfarë aktivitetesh merreshin në qendrën tregtare. Më pas, grupi i babagjyshërve ka hyrë në argjendari dhe pasi kanë uruar shitësen për Krishtlindjen, i kanë drejtuar asaj armën.


Hetimet për grabitjen e argjendarisë

 "Më thanë Gëzuar dhe më drejtuan armët. U tremba pa masë dhe po shikoja rreth e rrotull se çfarë kisha ndonjë gjë aty, por më pas u dhashë të gjitha ato që më kërkuan. Ata i futën në disa çanta të zeza që i nxorën nga bluza.

Rikthehet viti 97 ta në Tiranë  katër Babagjysha grabisin TEG un

Armët e zjarrit i mbanin brenda xhaketës së kuqe, të futur poshtë pantallonave. Zgjati vetëm dy minuta", ka bërë me dije shitësja.
 Babagjyshët grabitën 200 mijë euro mall në TEG policia shoqëron 14 persona

Sipas policisë, njëri prej babagjyshërve ka qenë tek dera e argjendarisë, dy të tjerët mbushnin thasët me florinjtë dhe bizhuteritë që ndodheshin aty, ndërsa i katërti mbante nën kërcënim shitësen.

4 Babagjyshët në kërkim gjenden kallashnikovët
Sipas policisë, e gjithë sasia e mallit që kanë grabitur katër babagjyshërit shkon rreth 150-200 mijë euro.

Me rroba të babadimrit grabisin argjendarin në Tiranë

Pas ngjarjes, autorët janë larguar me makinën që i priste jashtë qendrës tregtare në drejtim të Lanabregasit.

Grabitja në TEG gjenden armët e rrobat e babagjyshëve hajdutë

Rrugës kanë shkëmbyer zjarr edhe me policinë. Më pas, uniformat blu kanë gjetur automjetin të braktisur dhe të djegur në periferi të Tiranës, ndërsa mëngjesin e ditës së djeshme në një kosh mbeturinash në Sanatorium janë gjetur dy armë kallashnikovë, një palë xhinse dhe një bluzë, të cilat dyshohen se janë të grabitësve.


ka pohuar se një nga armët ka qenë bosh, ndërsa tek tjetra ndodheshin pesë fishekë, por pa mundur të gjejnë dot gjurma gishtërinjsh, sepse grabitësit kanë pasur doreza.

teg
Ndërkohë, policia ka shoqëruar 14 persona për këtë ngjarje, mes të cilëve edhe drejtuesin e mjetit, Xhelil A., 51 vjeç, me të cilin janë larguar babagjyshërit. Ky i fundit është shprehur se ia kishin vjedhur makinën prej afro një jave, por policia dyshon se ai mund të ketë lidhje me ngjarjen, pasi nuk ka bërë denoncim për vjedhjen e automjetit. 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)