Serbisë BE-ja, Kosovës status quo-ja


Zijadin Gashi


Bashkimi Evropian ka mbivlerësuar përparimet që Serbia ka bërë në dialogun me Kosovën, duke i ofruar si shpërblim nisjen e negociatave për anëtarësim, vlerësojnë analistët politikë në Prishtinë.

Në anën tjetër, Kosova, sipas tyre, nuk arriti të përfitojë nga dialogu me Beogradin, qoftë në integrimin e veriut të Kosovës, apo edhe përmbylljes së subjektivitetit të saj ndërkombëtar.

Në konkluzionet e BE-së për Serbinë thuhet se para hyrjes së saj në BE, ajo duhet të nënshkruajë një dokument obligues ligjor për rregullimin e raporteve me Prishtinën.

Mirëpo, një konkluzion i tillë, nga analisti Ilir Deda konsiderohet jo shumë i dobishëm, pasi që dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, sipas tij, pritet që të ketë një marrëveshje të dytë normalizimi brenda një afati më të shkurtër kohor sesa ajo që parashihet në konkluzionet e Brukselit.

“Afati kohor, të cilin e ka miratuar Këshilli Evropian është shumë i vonshëm për Kosovën, sepse Kosova nuk i ka edhe tetë apo dhjetë vjet që të presë të nënshkruajë marrëveshjen substanciale për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Ajo marrëveshje duhet të nënshkruhet sa më shpejt që t’i hapë dyer përfshirjes në OKB dhe në të gjitha organizatat ndërkombëtare Kosovës dhe fitimit të legjitimitetit të plotë ndërkombëtar”, thotë Deda për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, Fisnik Korenica nga Grupi për Studime Juridike dhe politike mendon se Brukseli është ngutur me përshpejtimin e rrugës së Serbisë për integrim në Bashkimin Evropian.

Serbia, sipas tij, nuk ka zbatuar obligimet e Marrëveshjes së Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

“Dhënia e datës Serbisë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian përbën një hap të ngutshëm të Këshillit të Bashkimit Evropian, meqë, jo thjesht në kuptimin e substancës, por as në kuptimin simbolik, Serbia nuk ka zbatuar detyrimet themelore që dalin nga Marrëveshja e 19 prillit, përfshirë këtu edhe heqjen e barrikadës mbi urën e lumit Ibër. Serbia ende qëndron larg zbatimit të detyrimeve që ka në raport me Kosovën”, deklaron për Radion Evropa e Lirë, Korenica.

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit i ndërmjetësuar nga BE-ja, ka qenë vendimtar për konkluzionet e arritura në Bruksel.

Sipas analistit Ilir Deda, dialogu që Bashkimi Evropian ka ndërmjetësuar në krijimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, megjithatë i ka shkuar në dobi palës serbe.

Përmes këtij procesi, ai vlerëson se Serbia arriti të ruajë ndikimin në veri të Kosovës dhe të afrohet me procesin integrues në BE, përderisa Kosova vazhdon me status quo-në dhe veriun e trazuar.


“Ajo çfarë ka bërë BE-ja, është se e ka shtyrë status quo-në e Kosovës për dekadën e ardhshme, nuk ia ka dhënë rrugën e qartë të integrimit evropian Kosovës, por normalisht ka ndodhur ajo që e kemi thënë tërë këto vjet se nëpërmjet këtij dialogu, Serbia po afrohet me BE-në e Kosova as nuk po afrohet me BE-në, e as me Mitrovicën e veriut”, thekson Deda.

Në anën tjetër, analisti Fisnik Korenica nuk sheh ndonjë dobi të madhe nga konkluzionet e Brukselit se avancimi i Serbisë në raport me integrimin në Bashkimin Evropian do të monitorohet me përparimet e këtij vendi në raport me normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

“Në këtë stad aktual që ndodhet Serbia, Këshilli vetëm se e mori vendimin dhe konstatoi se Serbia ka bërë progres të mjaftueshëm dhe nëse për BE-në ky qenka progres i dukshëm, unë konsideroj që edhe nëse do të ketë një monitorim të mëtutjeshëm, nuk do të jetë i tillë që do ta detyronte Serbinë që të veprojë ndryshe në raport me Kosovën dhe të ndryshojë këtë pozicion që unë mendoj se është shumë i dëmshëm ndaj Kosovës dhe që s’ka të bëjë aspak me normalizim”, konsideron Korenica.

Përderisa analistët politikë nuk po shohin ndonjë dobi të Kosovës nga dialogu me Serbinë, kur bëhet fjalë për avancimin e saj në raport me integrimin në Bashkimin Evropian dhe kryesisht po e vlerësojnë këtë si një proces në favor të Serbisë, autoritetet në Prishtinë mbeten të përkushtuara të vazhdojnë bisedimet me Beogradin.

Përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar se ka zhvilluar një bisedë telefonike me përfaqësuesen e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, baroneshën Catherine Ashton.

”U dakorduam që nga fillimi i vitit të ri të intensifikohet angazhimi për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë, si parakusht për të ardhmen evropiane të Kosovës, Serbisë dhe rajonit”, ka shkruar ndër tjera Thaçi në Facebook.

Ndërkaq, në adresimin vjetor para Kuvendit të Kosovës, presidentja Atifete Jahjaga kishte deklaruar se BE-ja duhet të kushtëzojë përparimet e integrimit të Serbisë në BE, me zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Zijadin Gashi
zijadin.gashi@gmail.com
Zijadin Gashi, i lindur më 01 janar 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)