Ardian Vehbiu dhe paranojat e tij te "Vllahofobise" se pretenduar


Artan Gjyzel Hasani

Para pak kohesh u leshua ne virtualitet (ne blogun e tij dhe gjetke) bajga e rradhes e grafomanit pa atdhe Ardian Vehbiu nen pseudonimin XhaXhai. Meqe eshte nje teme shume pikante per te cilen eshte harxhuar shume fryme dhe zell si nga ky "akademik i rruges" , ashtu edhe nga vllehe, pothuajsevllehe dhe hibride te dyshimte te races shqiptare, mes tyre sigurisht plot bastarde, pas publikimit te paradokohshem te shkrimit tim “Baballare e Xhaxhallare”(ne blogun tim dhe gjetke) , e pashe te udhes te bej ca saktesime ne kete shkrim te ri te Vehbiut qe si zakonisht gelon nga te paverteta. Sic duket Vehbiu akoma nuk e kupton se erudicioni i shkon per lesh (te palare) kur e perdor per qellime te mbrapshta, i nxitur sigurisht edhe nga motive aspak studimore..
Qe ne fillim bie ne sy nje veprim a/imoral i autorit ne ato cfare shkruan: Qellimshem perpiqet te krijoje idene e nje kryqezate antivllehe te ndermarre nga disa kombetariste fashistoide te cmendur shqiptare. Ne kete pranvere te 2009-es kjo ndermarrje e ketij sharlatani e ka emrin as me shume e as me pak maskarallek. Te vesh shenjen e barazimit mes tere komunitetit vlleh qe jeton ne Shqiperi nga njera ane dhe te nje grupi te vogel ne numer palovllehesh dhe ca sherbyesve shqiptare te tyre te permendur si “elita” sorroiste e shoqerise civile “shqiptare” sigurisht qe perben nje skutheri dhe imoralitet. Nuk jane Mishat, Lubonjat, Velot dhe Plasaret komuniteti vlleh shqiptar, por PO..ata jane vllehe dhe PO jane kupola e perzgjedhur sorroiste e shoqerise civile “shqiptare”. Jane vllehe dhe jane sherbyes te paguar shume rendshem per ckombetarizmin e shqiptareve nen emrin “shoqeri e hapur”, “mendje te hapur”, e pse jo nese do perifrazoja Mark Markun ne replike ne studioArdian Klosit edhe “bythe e hapur”. Pa permendur pastaj edhe nje tufe sherbyesish anemike e thatanike, pa peshen e duhur intelektuale, te cilet me zell dylekesh kerkojne gjithsesi te ofrojne sherbimet e tyre modeste per “bythehapjen” e lartpermendur. Kerkon te luash akoma me emocionet e vlleheve kudo qe jane, zoti studiues duke vene titullin qesharak te mesiperm “Vllahofobia”? Ok…Zgjedhja jote.Luaj sa te duash! Mua personalisht nuk me interesojne aspak emocionet e vlleheve ne teresi per sa kohe qe ata vetidentifikohen me ate grupin voskopojar te lartpermendur te misionareve te Sorosit.

Citim nga Vehbiu:

“Ka një rrymë të diskursit kombëtarist – ende të nëndheshme si urithi – që flet për të ashtuquajturin problem “vllah” në shqiptarinë e sotme.”

Replike:

Perkundrazi. Diskursi kombetar (dhe jo kombetarist, zoti Vehbiu!) rrymat e veta per fat te mire akoma nuk i ka te nendheshme si urithi, sepse nuk ka asnje aresye te trembet apo te fshihet nga urithet e vertete- grupi i vlleheve sorroiste te shumepermendur (dhe jo komuniteti vlleh ne teresi) ne rastin konkret per analogji te thenieve te tua.

Citim nga Vehbiu:

“Sipas kësaj rryme, një pjesë e mirë e kozmopolitizmit, anti-shqiptarizmit dhe anti-kosovarizmit në kulturën e sotme mainstream në Shqipëri, dhe veçanërisht në Tiranë, vjen ngaqë elitat kulturore të kryeqytetit dhe institucionet e shoqërisë civile janë uzurpuar nga elementi vllah – një pakicë që përpiqet, me mënyra të ndryshme, të sundojë mbi shumicën shqiptare.”
Replike:
Pasaktesi e qellimshme e Vehbiut: nuk i kane uzurpuar sic thua ti (sepse vllehet HISTORIKISHT nuk kane pasur e nuk kane as bythe e as koke per uzurpime apo dhune antishqiptare) dhe as nuk i kane marre me ndonje merite te vecante ato poste e pozicione “elitare”, por jane emeruar ne ato poste nga masoneria e re me emrin Soros. Pra jane emeruar, jane perzgjedhur si race e zgjedhur “shqiptare” qe jane. Jane perzgjedhur pikerisht se jane popull pa atdhe! Pra, Vehbi, jo se jane me te zotet e me me shume vlera nga te cilat pastaj rrjedh edhe e drejta uzurpuese sipas teje. Por thjesht i kane perzgjedhur te jene pjetaret me te zellshem te shoqerise civile sorroiste. Pra vllehet jane perzgjedhur te jene legjioni i huaj (kali vlleh i Trojes shqiptare) ne luften per hapjen e mendjeve te “mbyllura” te shqipove…

Citim nga Vehbiu:

“Mendimi im është që jo vetëm problemi vllah për shqiptarinë e sotme nuk ekziston, por edhe që vetë fjala vllah është një fjalëkod (codeword) për të shenjuar, diferencuar, izoluar dhe stigmatizuar shqiptarin e fesë së krishterë ortodokse.”

Replike:

Vazhdon fshehja pas gishti me alibi teper amatoreske nga nje person qe pretendon erudicion edhe ne fushen e vllehollogjise. Jo Vehbiu, jo! Shqiptari di te stigmatizoje mire vllehun dhe grekun edhe kur keta perpiqen te fshihen nen petkun fetar te ortodoksise. Psh askush nuk e ka quajtur Bollanon vlleh. Por e kane quajtur sic eshte dhe sic ndjehet ai vete: grek! Dhe po keshtu askush nuk i ka quajtur greke ata vllehe per te cilet kam shkruajtur ne shkrime te tjera…pra ate grup te vogel vllehesh qe jane caktuar nga soroismi te hapin mendjet e “mbyllura” te shqipove “mendjengushte”….Pra ata nuk i kane quajtur kurre greke, por u kane thene vllehe e cobener sipas rastit dhe tradites orale te shqipes se folur e te shkruar.
Qellimshem Vehbiu kerkon te fuse percarjen mes ortodoksove dhe myslimaneve.Pra nje pandershmeri e rradhes e ketij studiuesi e cila sot nuk me habit aspak

Citim nga Vehbiu:

“Ku e mbështet këtë mendim?
Së pari, në vështirësinë objektive të identifikimit të dikujt si vllah. Dihet historikisht që në Shqipëri të Jugut dhe të Mesme ka shumë vllehë; por askush nuk është në gjendje të ofrojë prova të sigurta për t’i dalluar këta vllehë prej shqiptarëve ortodoksë, përveç gojëdhënave, historive të pleqve, dhe dëshmive të etnografëve të djeshëm e të sotëm që ndonjëherë kanë punuar me program.”

Replike:

Shume amatoreske alibia, Vehbi! Po shoqaten kulturore vllehe e harrove zoti studiues? E harrove faktin qe vete ata jane prononcuar si vllehe sa here qe ka qene rasti? Valle Misha nuk eshte vlleh? Velo nuk eshte vllleh? Lubonja nuk eshte vlleh? Plasari nuk eshte vlleh? Plus pothuajsevllehet sic i kam quajtur une ata qe indirekt kane lidhje gjaku apo fisnore me vllehet apo qe interesat e tyre i cojne ne te njejtat kullota.

Citim nga Vehbiu:

“Disa vllehë e kanë ruajtur gjuhën e tyre (arumanishten), por të tjerë e kanë humbur; disa vllehë madje edhe nuk e dinë më që janë të tillë. E vetmja gjë që kanë të përbashkët vllehët mes tyre është përkatësia në fenë e krishterë ortodokse; por kjo nuk i dallon aspak prej shqiptarëve etnikë që i përkasin kësaj feje, as prej grekëve, bullgarëve, maqedonësve dhe pakicave të tjera në Shqipëri.”


Replike:

Po flasim per ndergjegje vllehe, zoti studiues. Elementi me i forte etnik eshte ndergjegja kombetare, etnike, pastaj eshte gjuha dhe zakonet e tradicioni. Dhe ne vetedije ata jane vllehe, pak rendesi ka nese dine vllahisht apo jo. Edhe arbereshet, arvanitasit ne shumicen dermuese nuk dine shqip ose dine shume shume pak fjale, por kjo sipas teje do te thote qe ata nuk jane shqiptare ne origjinen e tyre etnike??? Pra perseri shmangie e qellimshme e studiuesit tone nga thelbi i argumentit.

Citim nga Vehbiu:

“Atëherë ç’është gjithë kjo zhurmë për vllehët? Ku bazohet ajo?
Baza objektive, nëse mund ta quaj kështu, ka të bëjë me praninë shpërpjesëtimisht të madhe të qytetarëve shqiptarë me prejardhje nga komunitete të fesë së krishterë ortodokse në institucionet kulturore të Shqipërisë: universitetet, institutet shkencore, në art dhe veçanërisht në mediat; por edhe në ndërfaqen e Shqipërisë me botën e huaj, e cila ekziston kryesisht në OJQ-të dhe fondacionet e ndryshme në Tiranë, të cilat jo rrallë financohen prej të huajve.”

Replike:

Vazhdon pandershmeria e studiuesit duke zhvendosur apriori emertesen vlleh dhe coban per cdo shqiptar ortodoks. Vehbiu meqe ka shume vjet qe rron nde dhe te huaj nuk e ditka qe shqipot e ruajne traditen e emertimit te tjetrit me emrin e vertete: grekut i thone grek e vllahut vllah, pavaresisht perkatesise fetare ortodokse. Pandershmerisht Vehbiu vazhdon te perpiqet me tymnaja e lojera fjalesh te ngaterroje konceptin fe me konceptin etni. Ortodoks eshte besim fetar, sic eshte besim fetar edhe ai katolik dhe mysliman, Vehbiu, kurse grek dhe vlleh jane perkatesi etnike, sic eshte perkatesi etnike shqiptar.

Citim nga Vehbiu:

“Baza subjektive e zhurmës vllahofobe ka të bëjë, përkundrazi, me nevojën për homogjenizim që ndiejnë qarqet kombëtariste etnocentrike shqiptare që tashmë identifikohen në doktrinën kombëtariste si fé surrogato; dhe që nuk pajtohen dot me heterogjenitetin e shqiptarisë si bashkekzistencë shqiptarësh të feve dhe fillesave kulturore të ndryshme.”

Replike:

Bashkeekzistence shqiptaresh te feve dhe filesave kulturore te ndryshme? Vllehet po na i ben shqipo me zor, zoti Vehbiu? Po zgjidhe kete ceshtje me shoqaten dhe komunitetin vlleh dhe pastaj eja ne teme me nje gjykim me te sakte dhe me te argumentuar meqe je ketu me cilesine e studiuesit e jo te plazhistit. Kjo eshte shume qesharake: Vete vllhet e Shqiperise thone ne jemi vllehe dhe kemi nje culture gjuhe, tradite dhe etni te ndryshme nga e sgqipove, kur hop kercen studiesi Vehbiu dhe thote qe vllehet jane shqipetare!U thote vlleheve: “hej nuk jeni vllehe, por jeni shqipo edhe ju!” Nenteksti i qarte: pretendohet nje legjitimim i klikes vllehe e cila eshte emeruar nga sorroistet ne krye te shoqerise civile “shqiptare”. Pra kur ndon je ze i vetmuar te drejtoje gishtin nga vllhet qe mbushin cdo nate studiot televizive opinionformuese apo kryesite e bordeve te OJF-ve vehbinjte do kercejne perpjete duke thene: “Hej, po edhe ata shqipetare jane si edhe ju qe gerthisni per vllahizmin e tyre…”
Por vllahun nuk e ben dot shqipo ti dhe shqipon nuk e bej dot vllah une, zoti Vehbiu! Ata jane sic jane: shqipot shqipo dhe vllehet vllehe.

Citim nga Vehbiu:

“Normalisht, elementi me prejardhje nga komunitetet e fesë së krishterë ortodokse do të ishte stigmatizuar si “grek”; në pajtim edhe me traditën. Që stigma e vjetër e grekut është zëvendësuar tani me këtë të renë e vllahut, kjo ka të bëjë me pamundësinë taktike, të elementit etnocentrik shqiptar, për të quajtur “grekë” të gjithë këta kinse uzurpatorë të diskursit elitar shqiptar, sepse ashtu do t’u jepej një armë e vyer në dorë shovinistëve grekë të cilët njëlloj tradicionalisht kanë quajtur “grek” çdo shqiptar të fesë ortodokse, madje duke mos lënë jashtë kësaj etikete as vllehët.

Replike:

Perpjekje e mjere per te mbuluar “mootin me shoorre” do te thoshte nje shqiptaroamerikan i vonuar ne drejtshkrimin e gjuhes ametare.


Citim nga Vehbiu:

“Pikërisht ky është avantazhi i fjalëkodit “vllah”: jep mundësi për t’u ofruar turmave fashistoide një kokë turku, ose një etiketë minoritare që mbetet çështje e brendshme e shqiptarëve, sa kohë që vllehët vetë nuk kanë as atdhe, as padron ndërkombëtar; dhe e jep këtë mundësi në mënyrë të tillë, që është praktikisht e pamundur për një qytetar shqiptar nga komunitetet e fesë së krishterë ortodokse, që ta mohojë se është vllah.

Replike:

Padronin nderkombetar e kane vllehet sic e kane pasur gjithnje historikisht. Vllehet ne diskursin e historise se tyre jane bere gjithnje ne anen e te fortit, dhe e kane braktisur ate sapo kane kuptuar qe nje tjeter faktor me i forte eshte shfaqur ne mejdan. Edhe ne Shqiperi vllhet kane namin e atij qe sheh vec interesin e vet dhe te i cili nuk mund te kesh aspak bese…Pra permenda perceptimin tradicional qe shqiptaret kane per vlllehet. Sot grupi i vlleheve dhe pothuasjevlleheve shqiptare kane padron Sorosin, fondacionin dhe milionat e dollareve qe burojne nga ai fondacion.Mos u qaj hallin soristeve vllehe,Vehbi! Ti e di fort mire qe ata gezojne shendet dhe prosperitet te plote ne Shqiperine e sotme. Pra askush nuk i ka perdorur si “koke turku”. Si koke vllehu po! Dhe jo sic shkruan ti “sa kohe qe ata nuk kane atdhe”, por sa kohe qe ata kerkojne qe edhe ne shqiptaret te mos kemi atdhe, sa kohe qe edhe ne shqiptaret te behemi cobener pa atdhe si ata! Pra beje diferencen zoti studiues nese kerkon besueshmeri ne ato qe shkruan dhe kurseje fjalen “fashistoide”.

Citim nga Vehbiu:

“Absurditeti i vllahofobisë lidhet edhe me atë që, ndërsa ka në Shqipëri disa shoqata kulturore vllehësh që kanë marrë përsipër të mbrojnë kulturën e statusin e asaj pakice brenda shtetit shqiptar, unë nuk kam dëgjuar kurrë që ndonjë prej këtyre vllehëve “kozmopolitë” të cilët përgojohen lart e poshtë si anti-shqiptarë të ketë treguar ndonjë interes për fatet e komunitetit të tyre, ose të jetë deklaruar publikisht për përkatësinë e vet etnike; ndryshe nga ç’bëjnë, bie fjala, qytetarët shqiptarë të pakicës greke, të cilët janë krenarë për etnicitetin e tyre dhe nuk ngurojnë ta shpallin atë haptazi.

Replike:

Vehbiu, pakicat minoritare greke sigurisht kane nje aresye dhe motiv krenarie per perkatesine e tyre etnike, sepse fundja ekziston trualli i pretenduar meme i tyre: Greqia. Kurse vllehet nuk e kane nje atdhe te tyre, ndaj edhe nuk kane perse te jene krenare per etnicitetin e tyre. Sigurisht nuk kane perse te ndjehen te turperuar per kete mungese atdheu qe ua diktoi historia. Por ata jane perzgjedhur pikerisht se jane pa atdhe per te kryer misionin e shkombtarizimit te nje popullate te huaj (shqipot konkretisht). Dhe misioni i atij grupi vllehesh te perzgjedhur nga Sorros ne kryqezaten antikombetare eshte ckombetarizmi i shqipove bash ne zemer te Shqiperise! Nje mision i peshtire qe e bejne vetem ata qe nuk kane asgje etnike per te humbur: vllehet ne rastin konkret.

Citim nga Vehbiu:

“Pse e quaj këtë absurde? Sepse sipas kësaj logjike, asnjë qytetar shqiptar i fesë ortodokse nuk mund të tregojë me argumente se nuk i përket etnisë vllahe; me fjalë të tjera, sepse për etnocentrikun shqiptar mjafton që ta quajë dikë vllah, që ky të jetë ashtu.”Siç e thashë, problemi vllah në Shqipëri dhe në shqiptari është një problem i paqenë, i shpikur nga etnocentrikët të cilët nuk mund të mbijetojnë dot, pa krijuar përçarje dhe probleme të tilla. “

Replike:

Problem i paqene? Je studiues apo cfare je, zoti Vehbiu? Nese je studiues do beje mire te mesoje aresyet pse Mendje te Ndritura Shqiposh si Frasheri, Konica, Kadare kane stigmatizuar vllehet si minoritet qe ia ka me hile Shqiperise. Si studiues qe je domosdo perdor edhe statistiken ne studimet e tua, dhe statistikat vertetojne qe ne diktature vllehet (dhe jo minoritaret greke) ishin perzgjedhur nga diktatori ne kryerjen e misioneve me te pashpirta antishqiptare…Edhe ne 19 vjet postkomunizem elementi VLLEH (dhe jo ortodoks sic te pelqen ty zoteri studiues te thuash qellimshem) perbente pjesen dermuese te kupoles qeverisese te Shqiperise.

Citim nga Vehbiu:

“Vllehët dhe shqiptarët kanë bashkëjetuar historikisht pa probleme; madje vllehë ishin një pjesë e madhe e veprimtarëve të Rilindjes, të cilët kontribuan për rimëkëmbjen e identitetit shqiptar modern me penë, me kulturë, me sakrifica vetjake dhe me pará.”

Replike:

Nuk kontribuan se iu hap barku per Shqiperine dhe as se ishin filantrope, por sepse Shqiperia ishte i vetmi vend i perandorise osmane ku ata nuk ndjeheshin te kercenuar nga vendasit. Pra e kane bere thjesht per interesa personale etnike, perndryshe fara e cobeneve do ishte zhdukur me kohe te pakten nga Shqiperia.
Citim nga Vehbiu:
“Nëse ka pasur vllehë grekomanë, njëlloj ka pasur edhe shqiptarë grekomanë…”

Replike:

Kjo eshte shume e vertete. Sic ka pasur shqipo vllehomane per interesa te dyshimta e aspak te ndershme nga pikepamja etnike.e po ashtu edhe vllehe “shqipomane” per sa kohe qe u digjej toka nen kembe.Eshte e kuptueshme qe ne ate rast vllehu ishte nevojtari.Por sot jetojme ne nje situate krejt tjeter ku kombeve asgjersimi u vjen nga brenda dhe jo nga ndonje pushtim i dhunshem…(lexo: kali vlleh i trojes shqiptare )


Citim nga Vehbiu:

“Për nga prejardhja, vllehët janë një popullsi nomade e cila rrjedh prej ilirëve dhe ndoshta trakëve të romanizuar të Ballkanit; gjuha e tyre, aromanishtja, është një formë e latinishtes ballkanike, e afërt por jo e njëjtë me rumanishten. Nuk ka ndonjë të dhënë historike që vllehët janë “të ardhur” në Shqipëri; përkundrazi, ka shumë të ngjarë që vllehët dhe shqiptarët e sotëm të jenë dy degë të të njëjtit popull të lashtësisë, prej të cilave njëra (vllehët) u romanizuan gjatë shekujve të sundimit romak të Ballkanit, ndërsa tjetra (shqiptarët) i rezistoi romanizimit.”

Replike:

Nje shembull model i fallsifikimit te pacipe te historise nga studiesi Vehbiu kur na servir zbulimin e pa argumentuar se vllehet dhe shqipot qenkan e njejta race(!) dhe jane qe te dy ne territorin e tyre legjitim(!)…nenteksti: certifikimi i vlleheve si shqipo. Po jo i cdo vllehu sigurisht, por i “elites” sorroiste vllehe qe i kane ngarkuar misionin per ckombetarizimin e shqiptareve.

Citim nga Vehbiu:

“Nga vllehët e sotëm në Shqipëri, një pjesë mjaft e madhe e kanë humbur gjuhën; dhe ruajnë vetëm një kujtim të zbehtë të origjinës së tyre, sidomos kur jetojnë në mjedise urbane historikisht islame, si Tirana, Kavaja, Durrësi dhe në përgjithësi Shqipëria e Mesme. Të tjerë vllehë njihen si të tillë vetëm e vetëm ngaqë kanë pasë jetuar si nomadë dhe relativisht vonë janë ngulitur dhe kanë krijuar fshatrat e tyre, ose lagjet e tyre në fshatra ose qytete përndryshe shqiptarësh.”

Replike:

Vazhdon loja e fjaleve ne terma gjoja profesionale si psh “latinishtja ballkanike” sajesa te deshperuara per te pararednur edhe term ate tille si “shqipja vllehe” apo “vllahishtja shqiptare” e mos e dhente Zoti edhe ndonje term si Shqiperia Vllehe apo Vllahia shqiptare”. Hane Vllahia, hane Shqiperia! Pajisu me ndonje harte here pas here zoti studiues se rrezik do na e nxjerresh Vllahine ne Shqiperine e Mesme keshtu sic e ke nisur…

Citim nga Vehbiu:

“Nga ana tjetër, prania e shpërpjesëtuar e shqiptarëve nga komunitete të fesë së krishterë ortodokse në elitat e sotme kulturore (dhe në elitat e djeshme, të kohës së komunizmit) shpjegohet pa qenë nevoja t’u drejtohemi teorive të komplotit. Së pari, vetë statusi i dorës së dytë i nënshtetasve të fesë greke-ortodokse të Portës së Lartë, i bëri këta që, për të mbijetuar, të merren me zeje ose të marrin rrugën e kurbetit ose t’i shpien fëmijët në shkolla e t’i ekspozohen kulturës iluministe perëndimore më shpejt e më mirë se shumica myslimane e shqiptarëve ose katolikët e maleve;

Replike:

Vllehet zeje? Na habite, zoti studies. Vazhdojne shpikjet e Vehbiut kur deklaron se vllehet ishin te prirur me pershkollim perendimor perkundrejt popullates katolike apo myslimane…Por sa figura te shkolluara e te ndritura myslmane dhe katolike ka vetem qyteti i Shkodres nuk kane vllehet e marre sebashku ne tere koherat. Nese nuk beson referoju statistikave te cilat me sa shoh i ke zet. Vllehet tradicionalisht ne ato epoka qe flet ti njiheshin kryesisht si cobener dhe per asgje tjeter. Vllehet i cuan femijet ne shkolla perendimore? Me duket se vllehet u shkolluan ne Bukuresht dhe ne ndonje qytet grek e vetem ne pak raste ne Europen perendimore.

Citim nga Vehbiu:

“së dyti, pakicat për nga vetë natyra e tyre fluide janë më të përgatitura se shumica për t’u mbijetuar përmbysjeve të mëdha sociale, prandaj edhe s’ka asfare gjë për t’u habitur që pakicat tregojnë interes për politika të majta, të reformës dhe të shndërrimeve sociale;”

Replike:

Dhe ku hyn ky argument ne diskutimin per “vllahofobine” e pretenduar prej teje?

Citim nga Vehbiu:

"së treti, komunitetet islamike shqiptare i humbën elitat e tyre pas vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1945; dhe këtë katastrofë nuk e shkaktuan, besoj unë, komunitetet e krishtera - as katolikët, as ortodoksët."

Replike:

Ja edhe zbulimi i rradhes i Vehbiut ne vazhden e nje sere zbulimeve te kesaj natyre. “Vakuumi i elitave islamike.” Me amatoreske nuk mund te behet. Vazhdon konfuzioni I Vehbiut ne lidhje me ndryshimin e koncepteve vllah dhe ortodoks. Kerkon me cdo kusht te fuse elementin fetar ne procerdimim me “ te vertetat” qe na server, dhe I shmanget si djalli temjanit e;emtit etnik” vlleh pa atdhe”. Kerkon te kundervere ortodokse perballe myslimaneve , nderkohe qe ne temen konkrete behet fjale per Vllehe vs. Shqipo. Pse kaq konfuz, Vehbi? Aq me teper qe dhe ne titull kete “studimin” tend e ke quajtur “vllahofobia” dhe jo “ortodoksofobia”.

Citim nga Vehbiu:

“Vllahofobia është shprehja më elokuente e një diskursi kombëtarist etnocentrik, që i shtrembëron problemet, i egërson njerëzit dhe krijon koka turku të cilat pastaj të ndëshkohen sa herë që shoqëria shqiptare dështon në përpjekjet e veta për t’u emancipuar. Pavarësisht nga profili individual i atyre që flasin për problemin ose rrezikun vllah për shqiptarinë moderne (ose më mirë post-moderne), ky diskurs i tyre është përçarës dhe nuk i sjell asnjë të mirë çështjes shqiptare, në Shqipëri dhe në përgjithësi në Ballkan.”

Replike:

Vertet qe ka nje problem te cilin shqiptaret e coroditur te tranzicionit nuk e shohin,dhe ai nuk quhet vllahofobia, por SHQIPTAROFOBIA. Shqiptaret te lodhur nga tranzicioni dhe si zakonisht pre e shkujdesjes dhe e vetesigurise fodulle te tipit “jemi zoter ne vendin tone” nuk e kuptojne qe pa kuptuar po behen, po shndrrohen ne tufa delesh me cobene vllehe ne kullotat shqiptare.Sa me shpejt ta kuptojne shqipot kete gje aq me harmonike do te jete bashkejetesa ne gjirin e shoqerise shqiptare e shqipove me lementin vlleh i cili nuk eshte cudi qe nje dite te paguaje vertete padrejtesisht haracet e zullumeve te ketij grupi palovllehesh sorroiste, i cili edhe pse eshte i pakte ne numer eshte shume i fuqishem nese do llogarisim padronin e tyre Soros, milionat e dollareve te tij dhe nga ana tjeter indiferentizmin e natyrshem te shqipove kunderjet cdo dukurie antikombetare. Eshte fakt i njohur historik qe shqipot veprojne me nje kohe vonese ne krahasim me kombet e tjera, kur u cenohen gjerat e lidhura ngushte me Atdheun.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)