Hashim Thaçi: Dy parti opozitare më thërrasin në telefon për të hyrë në Qeveri

Thaçi: Dy parti opozitare më thërrasin në telefon për të hyrë në Qeveri (Video)

Hashim Thaçi: Vetëvendosje i përngjanë Agimit të Artë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar në Zona B të Klan Kosovës se Lëvizja Vetëvendosje i përngjanë Agimit të Artë, me faktin se është në kundërshtim të plotë me gjithçka që prezantohet.
Ai tha se e megjithatë ka dallim mes Vetëvendosjes dhe dy partive tjera, udhëheqësit e të cilave i kishte bashkëluftëtarë.
Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar në Zona B të Klan Kosovës se dy parti nga Opozita mezi presin të hyjnë në qeveri dhe për këtë kanë shprehur interes.
“ Është e vërtetë se dy parti mezi presin të hyjnë në Qeveri edhe vazhdimisht dërgojnë mesazhe se duan të hyjnë në qeveri dhe të dalin nga kjo situatë. Madje edhe gjatë senacës së kaluar ka pasur mesazhe prej deputetëve të tyre dhe njëri nga liderët e tyre dhe Vetëvendosja ta then qafen pastaj,” ka thënë Thaçi.
Hashim Thaçi: Albini synon destabilizimin e Kosovës, Ramushi e Fatmiri janë bërë badiguardë të tij
Thaçi thotë se lideri i Vetëvendosjes tashmë për të është i njohur. Sipas tij, Albin Kurti ka për qëllim destabilizimin e Kosovës.
Ai thotë se ai personalisht ka kohë që e ka kuptuar këtë, por tani edhe qytetarët duhet ta kuptojnë këtë.
“Qëllimi i liderit të Vetëverndosjes është i njohur qe 15-16 vite në Kosovë. Ka qenë kundër Rambujesë, ka qenë kundër intervenimit të NATO’s në Kosovë, kur është çliruar Kosova ka thënë kjo nuk është liri”, ka deklaruar Thaçi.
Ai ka thënë se Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, pa dijeninë e tyre po bëhen pjesë e agjendës së Kurtit.
I pyetur se a po deklaron në mënyrë të prerë se Kurti po synon destabilizimin e Kosovës dhe Ballkanit, Thaçi nuk përgjigjet me “jo”, por thotë se “këtë nuk ka fuqi ta bëjë Kurti edhe po të dëshirojë”.
Thaçi thotë se PDK dhe LDK nuk janë fajtore që partitë opozitare, kanë mbetur në opozitë.
Ai thotë se mllefin e opozitës nuk e meritojnë qytetarët e Kosovës.
Kauza e opozitës, thotë ai, është dhuna.
“Nuk ka injorancë më të madhe se sa me shkaktu dhunë në ditën kur votohet për Kosovën në UNESCO. Nuk ka injorancë më të madhe se sa Kosova të shfaqet e dhunshme në mediat ndërkombëtare, kur nënshkruan MSA’në. Gjithë kjo arrogancë, gjithë kjo dhunë, gjithë ky mllef nuk e meritojnë qytetarët e Kosovës. Tërë ky mllef, ushtrohet në dy pika: Asociacioni dhe demarkacioni. Nuk kanë kauzë opozita. Kauza e tyre është dhuna”, ka deklaruar Thaçi.
Hashim Thaçi sulmon Shpend Ahmetin: Ne po e hijeshojmë Prishtinën
Zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm, Hashim Thaçi thotë se partia e tij e ka hijeshuar Prishtinën me projekte.
Ai ka thënë se lidershipi aktual i Prishtinës, nuk ka dije për të implementuar projekte europiane.
“Kur e kemi sjellur magjistralen në hyrje të Prishtinës, ka qenë shumë e afërt që ajo të lidhet me magjistralen Prishtinë-Ferizaj.Kjo do të duhej ti takonte komunës së Prishtinës, por kam qenë i vetëdijshëm se ky lidership nuk ka pasur as kurajo, as dije për ta implementuar këtë projekt”, ka thënë Thaçi.
“Personalisht e kam pasur dyshim që ky lidership i Prishtinës do të mund ta implementonte”, thotë ai.
“Por unë jam tepër krenar që pjesa më e madhe e unazës që flitet me vite me vite, e kemi ndërtuar me përkushtimin dhe vendimin që kemi marrë ne”, tha ai.
“Janë vendime që e hijeshojnë Prishtinën, që i japin karakter modern kryeqytetit tonë dhe jo ato projekte me kanalizime që bëjnë ka tri katër vjet për realizim dhe punojnë vetëm sa për të bërë diçka”, ka thënë Thaçi në Zona B.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)