A është kjo qeveria me e korruptuar? Shikoni argumentet e opozitës

qeveria
Denoncime të përditshme vijnë nga opozita për korrupsion të qeverisë. Tendera të dhënë pa garë, tendera të dhënë me negociata, të dhënë në mënyrë të drejtpërdrejtë. Këto janë denoncimet që Partia Demokratike ka bërë çdo ditë në konferenca për median dhe nga deputetët e saj në Kuvend.
Sipas demokratëve, çdo tender apo koncesion është i paracaktuar, dhe fituesit rezultojnë të gjithë të jenë miq të kryeministrit ose afër tij.
Më poshtë janë denoncimet e opozitës të renditura:
  1. Denoncimi më i fortë është për atë që Partia Demokratike e quan korrupsioni i shekullit, dëmi më i madh i shkaktuar financave të shtetit, marrëveshja e Edi Ramës me CEZ.
Janë 600 milionë euro që u ndanë me CEZ. 600 milionë euro, fatura e detyrime të pranuara nga vetë kompania që i kishte në ngarkim për t’i shlyer. Këto jo vetëm iu falën, por në fund, qeveria i dha edhe 95 milionë euro CEZ-it për mbylljen e marrëveshjes.
Ndërkohë, janë me dhjetëra tenderat e dyshimtë, gati skandaloz të denoncuar nga Partia Demokratike. Dhe pas çdo tenderi qëndron Edi Rama. Partia Demokratike ka denoncuar se nuk ka garë mes ofertash, por gjithnjë fituesi është i paracaktuar, dhe në gjithë rastet e denoncuara, në krye del ai që paraqet ofertën më të lartë që në të gjitha rastet është pothuajse sa fondi limit. Pra nuk kursehet asnjë qindarkë nga taksat e shqiptarëve.
  1. Siç ishte rasti i tenderit të OSHEE për rikonstruksionin e godinës, ku fitues u shpall Pandi Carapuli me kompaninë e tij Eurocol, me ofertë 500 mijë euro më të lartë se garuesi i dytë. Po ashtu u konstatua nga PD fryrja e fondit limit, pasi llogaritë e OSHEE ishin për të lënë 1600 euro koston për metër katrorë. Ndërkohë që për të ndërtuar një godinë të re nga fillimi kostoja është 4 herë më e ulët.
Firma Eurocol është njëri nga ndërtuesit e banesës së kryeministrit në Surrel.
  1. Po ashtu, tenderat që ka bërë OSHEE me punët e shërbimet e saj, janë skandaloze dhe të shpërndara tek deputetët e Edi Ramës. Për shembull kompania e Sadri Abazit ka marrë 970 milionë lekë, pa njoftim, pa tender, me negocim.
Po ashtu kandidati i Ramës për Bashkinë e Kamzës ka marrë 850 milionë lekë nga OSHEE, firma e Pjerin Ndreut 340 milionë lekë, me prokurim të drejtpërdrejtë, pa garë.
Skandalet e Shendetësisë
Koncesionet në shëndetësi janë denoncimet më të forta që ka bërë Partia Demokratike.
  1. I pari ishte ai i check-up, ku fituese doli Vilma Nushi e cila mori 120 milionë euro për një shërbim të cilin ajo nuk e kishte kryer kurrë më parë dhe pa asnjë përvojë në fushën e shëndetësisë. Vilma Nushi njihet si mbështetëse e donatore e Partisë Socialiste.
  2. Një kompani fantazmë, pa zyrë, mori 86 milion dollarë, koncesionin e dializës.
  3. Një denoncim i vazhdueshëm i Partisë Demokratike është evazioni në dogana e tatime; sot që flasim mungojnë 231 milionë dollarë në arkën e shtetit për janar-shtator-2015.
  4. Ndërtuesi i vilave të Edi Ramës në Dardhë dhe Durrës, Agron Papuli, u shpërblye nga Edi Rama me miliona euro. Në koncesionarin e tij u blenë ambulancat (1 miliardë e 247 milionë lekë) dhe u bë afera 2 milionë euroshe për Jaguaret.
  5. Një prej denoncimeve më të zëshme të PD ka qenë ajo për tenderat e fituara nga kompania e themeluar prej Ilir Beqës, Intech +. Rezulton se kompania e Beqës ka marrë 28 tendera për 22 muaj.
U provua me fakte e me shifra, që prej ardhjes së Beqes në Ministrinë e Shëndetësisë, kompania e tij, ka 5 fishuar fitimet.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)