10 ndeshjet më të mëdha në historinë e boksit

Nga Muhammad Ali tek Marvin Hagler, nga Rocky Marciano tek Joe Louis dhe Sugar Ray Leonard
Muhammad Ali vs Joe Frazier (1 tetor 1975)
1
Pas kësaj ndeshjeje Ali-ja i madh tha se ai kishte parë vdekjen më afër se kurrë. Ishte një ferr të shtënash për 15 raunde, me të dy boksierët që pas ndeshjes ishin tmerrësisht të lodhur. Ishte këndi i Frazier që kërkoi fundin e ndeshjes në raundin e 14-të, edhe pse Joe kërkonte të luftonte.
Sugar Ray Leonard vs. Tommy Hearns (16 shtator 1981) 
2
Ndeshja për titullin e peshave të lehta mori emrin “Përballja”. Hearns ishte i pamposhtur dhe dominoi deri në raundin e 13-të. Pastaj, Sugar Ray Leonard, reagoi duke e vendosur në qoshe dhe e hodhi nokdaun me një seri gjuajtjesh vdekjeprurëse.
Micky Ward vs. Arturo Gatti (18 maj 2002)
3
 Të dy u përballën tri herë. Ndeshja e parë ishte më e mira: Ward fitoi pas 10 gjuajtjesh intensive në fund të raundit të nëntë.
Marvin Hagler vs Tommy Hearns (15 prill 1985)
4
 Kjo ndeshje më vonë u quajt “Lufta”. Ajo zgjati vetëm 8 minuta, me një numër të madh gjuajtjesh që në raundin e parë, nga të cilat fillimisht dominonte Hearns. Pastaj Hagler në disa sekonda e hodhi në tokë kundërshtarin me një goditje në raundin të dytë.
Rocky Marciano vs Jersey Joe Walcott (23 shtator 1952) 
5
I egri Rocky Marciano ishte i pamposhtur. Walcott e sfidoi atë duke e provokuar atë para takimit duke e quajtur “amator”. Walcott që ishte më teknik se Rocky, e dominoi pjesën më të madhe të ndeshjes, por në raundin e 13-të Marciano i dha një goditje vdekjeprurëse që e dërgoi kundërshtarin në tapet.
Diego Corrales vs José-Luis Castillo (7 maj, 2005)
6
 Me botën e boksit në krizë, në fillim të mijëvjeçarit të tretë, askush nuk e priste një ndeshje kaq emocionuese. Në 9 raundet e para Castillo rrëzoi Corrales dy herë në tapet. Pas së cilës ky i fundit, penalizohet nga arbitri për pështymje jashtë gojës së tij, nw kwtw momente Corrales shpërthen dhe fiton me nokaut.
Aaron Pryor vs. Alex Arguello (12 nëntor 1982)
7
Arguello zëvendësoi Sugar Ray Leonard për një dëmtim retine. Pavarësisht se ishte favorit, ai gjeti një Pryor shumë të vendosur, i cili fitoi ndeshjen. Ndeshja, megjithatë, u prish nga disa shishe të zeza të hedhura kundër Pryor gjatë raundeve.
Julio Cesar Chavez vs. Meldrick Taylor (17 mars, 1990)
8
 Ishte një nga ndeshjet më dramatike në historinë e boksit. Taylor dominoi deri në raundin e 12-të, pastaj ishte aq i rraskapitur sa ra nokaut nga Chavez.
Joe Louis Vs. Billy Conn (18 qershor 1941)
9
 Conn ishte shumë më i lehtë dhe i papjekur se Joe Louis. Por shpejtësia e tij bënë që në raundin e 13-të që gjigandi i zi të shpërqendrohej dhe Conn e kishte për dy raunde ndeshjen në dorë. Por në fund vendosi përvoja dhe fuqia e Louis dy sekonda para gongut te raundit të 13-të,
Larry Holmes vs Ken Norton (9 qershor 1978)
10
 Të dy luftuan në të njëjtin nivel për 15 raundet e para. Pas shumë goditjesh të shumta, në raundin e 16 një reagim i Holmes bëri që ai ta fitojë ndeshje me pikë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)