10 agjente femra më të mira të historisë

Ka një tendencë që profesioni i spiunazhit gjithmonë t’i atribuohet meshkujve, por historia e hedh poshtë këtë pikëpamje. Në fakt, për shekuj me radhë femrat e kanë bërë këtë profesion me të njëjtën trimëri e frymëzim ashtu si dhe homologët e tyre meshkuj. I vetmi dallim është tek metodologjitë e përdorura. Për ta provuar këtë ju paraqesim 10 spiunet femra më të mira të historisë:
10- Melita Norwood
Vendi i lindjes: Angli
Vendi me të cilin punoi: Bashkimi Sovjetik
Melita Norwood
Melita Norwood ishte një nëpunëse civile britanike me prirje komuniste, së cilës puna në strukturat e fshehta kërkimore bërthamore i dha qasjen asaj në dokumenta me rëndësi. Duke qenë se aftësitë e saj nuk i ranë në sy inteligjencës britanike, ajo tërhoqi vëmendjen e sovjetëve, të cilët e rekrutuan si spiune në vitin 1940.
Për 4 dekadat e ardhshme të Luftës së Ftohtë, Melita i kalonte vëllime sekretesh shtetërore sovjetikëve. Ajo u zbulua në vitin 1960.
9- Brita Tott
Vendi i lindjes: Danimarka
Vendi me të cilin punoi: Danimarka
9. Brita Tott
Në vitin 1442, vajzë e një fisniku danez, Brita Tott, u bë nuse në familjen mbretërore suedeze. Një dekadë më vonë, suedezët hynë në luftë me danezët, duke e pozicionuar Tott si një spiune perfekte për tokën e saj amë. Përvese bashkëpunëtore në një komplot për vrasjen e Mbretit të Suedisë Çarlin VIII, ajo shërbente dhe si korriere informacionesh ushtarake  tek danezët, duke tradhëtuar ushtrinë suedeze. Çarlsi VIII e zbuloi atë dhe e dënoi me djegie në turrën e druve. Por më pas e ndryshoi vendimin dhe e la atë të jetonte ditët e fundit të jetës së saj në Danimarkë.
8- Princeshë Stephanie Julianna von Hohenlohe
Vendi i lindjes : Austria
Vendi me të cilin punoi: Gjermania & Amerika
8. Princeshë Stephanie Julianna von Hohenlohe
Si një anëtare e bukur, e pasur dhe me shumë njohje në aristokracinë e vjetër gjermane në vitet ’30. Princeshë Stephanie u zhvendos në radhët elitare në Londër, ku u shoqërua dhe nganjëherë joshte ministrat e kabinetit apo persona të familjes mbretërore. Ajo e ktheu joshjen në armë për punët e spiunimit për Hitlerin dhe Gjermaninë. Shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore, përfundoi dhe misioni e saj si spiune gjermane.
Nga frika për të qëndruar në Londër, ajo u zhvendos në SHBA me të dashurin e saj Fritz Wiedemann. Në Amerikë iu kërkua që të krijonte një profil dhe analizë të personalitetit të Adolf Hitlerit në vitin 1943.
 7- Elizabeth Bentley
Vendi i lindjes : Amerika
Vendi me të cilin punoi: Bashkimi Sovjetik, Amerika
7. Elizabeth Bentley
Bentley e nisi karrierën e saj të spiunazhit duke menduar se ajo po spiunonte për Partinë Komuniste të SHBA-së, por në të vërtetë po punonte për policinë sekrete sovjetike. Megjithatë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u bë një nga spiunet më të suksesshme sovjetike në SHBA, duke kaluar informacione ushtarake sekrete për nazistët.
Por pas vdekjes të së shoqit, një ditë ajo thjesht dezertoi duke i dhënë FBI-së emrat e 150 spiunëve sovjetikë, përfshi dhe dhjetëra punonjës të qeverisë amerikane.
6. Lona Cohen
Vendi i lindjes: Amerika
Vendi me të cilin punoi: Bashkimi Sovjetik
6. Lona Cohen
Anëtarja e Partisë Komuniste, Lona Cohen, në fillim shërbeu si korrier për Theodore Hall, një fizikan i Manhattan Project, që i tregonte sekretet atomike sovjetikëve. Pas luftës, ajo dhe bashkëshorti i saj shkuan në Londër dhe informonin sovjetikët për sekretet detare britanike.
Britanikët e zbuluan dhe e dënuan atë për spiunazh, por kreu 8 vjet nga dënimi i saj 20 vjeçar me burg. Ajo u dërgua më pas në Bashkim Sovjetik, ku dhe u nderua me Medalje Nderi.

5. Violette Szabo
Vendi i lindjes: Francë
Vendi me të cilin punoi: Angli, Francë
Violette Szabo
Trimëria, bukuria dhe tragjikisht jeta e shkurtër e Violette Szabo-s kanë kontribuar në legjendën e saj (madje janë krijuar dhe video lojëra). Si një agjente sekrete për Operacionet Sekrete në Angli, misionet e saj në Francën e pushtuar varionin nga mbledhja e informacioneve deri tek sabotimi.
Por ajo u kap nga trupat gjermane gjatë një beteje intensive me armë dhe u ekzekutua në vitin 1945, vetëm 23 vjeçe.

4. Virginia Hall
Vendi i lindjes: Amerikë
Vendi me të cilin punoi: Amerikë, Angli, Francë
4. Virginia Hall
Si agjente e Operacioneve Speciale Britanike, Virginia Hall kreu misione të panumërta në mbështetje të Rezistencës Franceze duke fituar një reputacion të mirë. Në vitin 1944, ajo shkoi në këmbë në Spanjë dhe u bashkua me Shërbimet Strategjike të Amerikës përpara se të kthehej në Francë për të trajnuar forcat e Rezistencës, dhe krijoi shtëpi të sigurta për grumbullimin e të dhënave të paçmueshme për ushtrinë gjermane.
Ajo që është më impresionuese, është fakti që Hall nuk e kishte njërën këmbë që nga vitit 1930 dhe ecte mbi një protezë druri.

3- Krystyna Skarbek
Vendi i lindjes: Poloni
Vendi me të cilin punoi: Angli
3- Krystyna Skarbek
Shkathtësia e pazakontë e Krystyna Skarbek gjatë 6 viteve të saj si agjente për Operacionet Speciale Britanike e bëri atë një nga spiunet më të suksesshme të Luftës së Dytë Botërore, duke kryer misione në Poloni, Hungari, Francë e Egjipt. Ajo fitoi famë të madhe, kur shpëtoi jetën e dy agjentëve të tjerë që do të ekzekutoheshin nga Gestapo.
Pas luftës, Skarbek u braktis si nga vend i saj i lindjes edhe nga vendi ku punoi. Ajo u vra në vitin 1952 nga i dashuri i saj.

2- Nancy Wake
Vendi i lindjes: Zelanda e Re
Vendi me të cilin punoi: Zelandë e Re, Angli, Amerikë, Francë, Australi
2- Nancy Wake
Nancy Wake punonte si gazetare në Francë kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore. Ajo doli vullnetare për të qenë korriere informacionesh për Rezistencën Franceze dhe themelua një rrjet aq të madh spiunësh sa që Gestapo ofroi miliona për kokën e saj. Aftësitë e saj në spiunazh krahasoheshin më shkathtësinë e saj fizike.
Ajo është akuzuar se ka vrarë një ushtar gjerman me duart e saj. Pas luftës, u nderua me çmime civile në 5 vende. Ajo ishte femra më e dekoruar spiune.
1- Mata Hari
Vendi i lindjes: Hollandë
Vendi me të cilin punoi: Francë, Gjermani
1- Mata Hari
Kur bëhet fjalë për në krye të listës, padyshim qëndron Mata Hari. E lindur në një familje të pasur hollandeze, Margaretha Geertruida Zelle arriti në Paris si një e divorcuar. Ajo atje mori emrin Mata Hari. Veprimet e saj popullore shëtitën qytetet e tjera europiane dhe filloi të kishte lidhje me persona të fuqishëm në qeveri dhe ushtri. Kur shpërtheu Lufta e Parë Botërore, francezët dyshonin se ajo spiunonte për gjermanët, edhe pse ajo një gjë të tillë e bënte edhe për francezët.
Pavarësisht mbrojtjes së saj, ajo punoi si agjente e dyfishtë dhe ishte besnike ndaj Francës. E arrestuan në vitin 1917 dhe e ekzekutuan 8 muaj më vonë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)