Vdekja pas operacionit ne sy, ja rezultatet e autopsise

spital
spitalEmisioni investigativ “Alarm” në Rtv Ora News jep rezultatet e autopisë së 62 vjeçares Pranvera Çeliku e cila ndërroi jetë 13 ditë pas një operacioni në kanalin e syrit, në një klinikë private në kryeqytet. Sipas autopsisë shkaku fillestar është “aksident vaskular, sentral koma, celebrale e thellë”. Autopsia mban firmën dhe vulën e mjekut ligjor Gramoz Ylli.
Ndërkohë, motra e 62 vjeçares, Nimete Çeliku, pretendon se Pranvera Çeliku ndërroi jetë nga papërgjegjshmëria e mjekut Ali Tonuzi. Ka qenë ky i fundit, i cili permes kamerës së fshehtë deklaroi se vdekje të tilla mund të ndodhin për shkaqe natyrale. Tonuzi pretendoi se ka përdour një metodë të re shkencore gjatë operacionit.
Sakaq, motra e 62 vjeçares kërkon ndërhyrjen e ministrisë së Shëndetësisë, për zbardhjen e shkaqeve.
Pranvera Çeliku ndërroi jetë mesnatën e mbremshme, rreth orës 01- e 30, pasi qëndroi në koma për 13 ditë. Nimete Çeliku, pas denoncimit në komisariatin numër 4 në kryeqytet, denoncoi edhe në “Alarm” ekipin mjekësor me në krye mjekun Ali Tonuzi.
Sipas saj, ka qenë Tonuzi ai që orientoi motrën e saj drejt klinikës së tij private dhe më pas kreu operacionin në kanalin e lotit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)