Dimri i madh!

Titulli "Dimri i madh" eshte huazuar nga romani i Ismail Kadare qe bente fjale per shkeputjen e Shqiperise nga aleanca me Kinen e larget. Aresyeja pse romani u quajt "Dimri i madh" eshte akoma nje mister dhe pre e interpretimeve te cdokujt. Duhet dikur titulli Dimri i Madh i takon Shqiperise tani.

Dimri i madh per Shqiperine filloi qe para Korrikut, at'her kur turizmi i huaj gati u tha nga frika e zgjedhjve parlamentare qe u mbajten ne piken e sezonit turistik. Nje gabim i tille i politikes Shqiptare nuk duket se do te korrigjohet. Shume kemi folur per zgjedhjet dhe peripecite e pushtetareve perpara, gjate dhe pas zgjedhjve. Megjithate populli Shqiptar qe ka kaluar shume dimra shpresonte qetesisht duke shpresuar se ndoshta klasa politike Shqiptare do te kishte sensin moral te punonte per popullin.

Pemet filluan te zhvishen nje nga nje, dhe fletet e rena ne toke u bene simbolizmi i shpreses se rigjetur ne qeverine Berisha. Ashtu si dhe shpresa e Shqiptareve ne qeverine, fletet e pemeve te zverdhurva dhe te vdekura, tregojne ardhjen e Dimrit te Madh. Qeveria Berisha mendoi se ndryshimi i datave historike dhe shkrirja e SHIK-ut ishin me te rendesishme se sa parandalimi i kirzave energjitike ne Shqiperi.

Me frymen e nje Don-Kishoti modern, kryeministri Berisha erdhi ne pushtet i gatshem per revolucion ne cdo aspket te jetes Shqiptare, por Z.Berisha duhet ta kete kuptuar ose ri kujtuar sa e veshtire eshte te jesh dhe Don-Kishot dhe qeveritar i zoti. Dy kunguj nuk mbahen dot nen sqetull. Paaftesia e treguar gjate mujave te fundit nga qeveria eshte gati paralizuese. Eshte e pamundur edhe per me te fortin optimist, te shikoje drite ne fund te tunelit se Dimrit te Madh.

Se fundi, pervec krizes energjitke dhe korrupsionit dhe jetes monotone ne Shqiperi, dimri i Madh ka sjelle dhe permbytje ne jug te Shqiperise. Permbytje qe mund mos te jene te permasave katastrofike por per nje vend si Shqiperia humbja e 50 lopeve eshte goditje e rende ekonomike. Qeveria premton kompesim! Kompesim me leke qe qeveria nuk ka. Ndersa Dimri i Madh ka sjelle permbytje dhe ka marre dy jete njerezish, duke nderprere edhe ate pak elektricitet ne jug te Shqiperise, kanalet televizive shqiptare jane me te interesuar per vdekjen e nje futbollisti don zhuan nga Irlanda. Lajmi i pare ne Top-Channel ishin permbytjet, reportazhi zgjati rreth 7 minuta, lajmi i dyte qe vdekja e futbollistit don zhuan, reportazhi qe 6 minuta. Dicka mungon ketu. Perfundimisht edhe ne mes te Dimrit te madh, Top Channel ka me shume lajme nga bota se sa lajme nga vendi, a thua vendi yne shkon kaq mbare?

Por pergjegjeisa e gjthckaje i bie qeverise, ne fund te fundit kemi punesuar qeverine te kujdeset per ne, sherbim qe ne e paguajme mjaft mire.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)