“Falja e gjakut” në Berlinale

Është konfirmuar zyrtarisht pjesëmarrja e filmit “Falja e gjakut” në Berlinale. Historia shqiptare, e regjisorit Joshua Marston është bërë pjesë e filmave konkurrentë në edicionin e 61 të kësaj ngjarjeje artistike.

Bashkëskenaristi i filmit, Andamion Murataj ka treguar se “Falja e gjakut” (“The forgiveness of blood”), garon si film amerikan, meqenëse nuk është mbështetur financiarisht nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë.


Filmi trajton gjakmarrjen dhe përfshin një kast aktorësh si Çun Lajçi, Ilire Vinca, Luan Jaha, Veton Osmani, Selman Lokaj etj.

Filmi do ta ketë premierën botërore në Festivalin e Berlinit, që nis me 10 shkurt.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)