“Përjetësia” e Anagnostit në kinemanë e Arkivit të FilmitVazhdojnë aktivitetet me rastin e 75-vjetorit të lindjes së regjisorit Dhimitër Anagnosti. Dokumentari “Përjetësia” i realizuar në vitin 1974 i kushtohet dëshmorëve të luftës, e po ashtu planifikohej t’i dhurohej për ditëlindje Enver Hoxhës. Megjithatë, dokumentari u fut në arkiva dhe nuk është shfaq më kurrë.

Ditë më parë u shfaq dokumentari “Motive nga dita e diel” e po të njëjtin regjisor, ndërsa nesër është planifikuar të prezantohet filmi “Lulëkuqet mbi mur”.

I pranishëm, përpos regjisorit Dhimitër Anagnosti, do të jetë edhe aktori Strazimir Zajmi, të cilët do të realizojnë biseda me të pranishmit dhe studentët e regjisë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)