"Letër nga një grua e marrë"... dhe të tjera...

image "Letër nga një grua e marrë"... dhe të tjera... , poezi nga Nizar Qabbani

        Nga Nizar Qabbani
Nizar Qabbani (1923-1998), poet sirian, nje nder me te vleresuarit e poezise arabe te
shekullit XX. Me stilin e tij te thjeshte e elegant ai ikendon dashurise e erotizmit, femres e feminizmit, besimit e nacionalizmit arab. Ne perendim, por dhe ne vendet arabe, Qabban konsiderohet nje revolucionar i dashurise dhe i barazise mes burrit e gruas, nje revolucionar i thjeshtesise dhe thellesise se fjales e shprehjes poetike.


         

(Letër për një burrë)

        

        1.

        Mjeshtri im i dashur,

        kjo eshte nje leter e nje gruaje te marre,

        e nje gruaje te marre perpara meje, shkruar per ty!

        Emri im? Me lejo t’i leme menjane emrat

        Rania, o Zaynab

        a te mevonshmet si Hayfa

        Gjeja me e pamend qe mbajme mbi vete, Mjeshtri im, emrat jane…

        

        2.

        Mjeshtri im,

        kam frike te te them mendimin tim

        Kam frike-pse e kam bere-

        qe qiejve u djegsha.

        Per Lindjen tende, Mjeshtri im i dashur,

        te konfiskosh letra blu,

        te konfiskosh endrra nga arka e thesarit te grave.

        Ushtrim shtypjeje mbi emozione e grave,

        perdor thika ..e sakica

        per te folur me grate

        e ben kerdine mbi pranveren e ndjenjave e

        gershetat e zinj.

        Eshte Lindja jote, i dashur Mjeshter,

        Prodhon kuroren delikate te Lindjes

        me kafkat e grave

        

        3.

        Mos me kritiko, Mjeshter,

        nese shkrimi im eshte i varie

        sepse shkruesi dhe shpata jane jashte portes sime,

        jashte, pertej kesaj dhome eshte tingulli i eres dhe lehja e qenve

        mjeshtri im.

        “Antar al Abys” pas portes sime pergjon

        Ai me vret

        nese letren time do te shihte,

        ai koken do ma priste atje jashte

        nese do flisja per torturen time,

        ai koken do ma priste atje jashte

        nese do shihte Sheerness-in ne veshtjet e mia.

        Per Lindjen tende, mjeshtri im i dashur,

        rreth e rrotull grave me ushta.

        Eshte Lindja jote, mjeshtri im i dashur,

        qe zgjedh burrat per t’u bere profete

        e varros grate neper pluhur.

        

        4.

        Mos m’u besdis,

        mjeshtri im i dashur, nga keto rreshta,

        mos m’u besdis!

        Nese thyeni denoncimet e bllokuara ne shekuj,

        nese une s’do kisha ruajtur vetedijen,

        nese s’do kisha ikur

        nga kupolat e haremit ne keshtjella…

        sepse u rebeluan kunder vdekjes sime

        kunder varrit tim, kunder rrenjeve te mia…

        Mos m’u besdis, mjeshter i dashur,

        Sepse kam shfaqur ndenjat e mia

        Per burrin oriental.

        Nuk eshte çeshtje poezie o ndjenje,

        Burri oriental, me falni per shprehjen, nuk e kupton gruan,

        perveçse mbi çarçafe…

        

        5.

        Me vjen keq, mjeshtri im,

        -nese pafytyresisht kam sulmuar mbreterine e Burrave

        per letersine e madhe te rruges-

        eshte letersia e burrave.

        Edhe dashuria gjithnje ka qene

        Percaktim i burrave,

        edhe seksi gjithnje ka qene

        nje helm i shitur prej burrave

        Nje perralle e ngjashme,- liria e grave ne vendet tona,

        qe nuk eshte liri!

        Eshte ndryshe liria e burrave…

        Mjeshtri im!

        Thuaj gjithçka deshiron per mua. S’ka rendesi

        Shalloë .. Stupida .. Crazy ..E marre…thjeshte mentalitet.

        qe s’me perket …

        

        Ajo qe shkruan shqetesimet e saj…

        ne llogjiken e burrave quhet

        nje grua e marre.

        Nuk te kam thene ne fillim

        Qe jam nje grua e marre??

        ***

        Gjeja me e bukur e dashurise sone eshte se ajo

        nuk ka arsye e as logjike

        Gjeja me e bukur e dashurise sone eshte se ajo

        ecen mbi uje dhe nuk fundoset

        ***

        Vendi im i trishte

        Si nje vetetime

        Me ke kembyer nga nje poet qe shkruante poezi dashurie

        Ne nje poet qe shkruan me majen e thikes

        

        ***

        Mos mallko qiellin

        Nese te braktis

        Mos mallko rrethanat

        Zoti ia jep fitoren atij qe ai do

        Zoti nuk eshte kovaç qe mpreh shpatat        

 Pa titull I
        

Ajo qe ndjej eshte mjaft pertej fjaleve

Duhet te turperohemi per poezite tona.

        

 Pa titull II

Drita eshte me e rendesishme se llampa,

poezia - me e rendesishme se fletorja,

puthja -me e rendesishme se buzet

Letrat e mia per ty

Jane me te fuqishme e me te rendesishme se ne te dy:

jane te vetmet dokumenta

ne te cilat njerezit do te zbulojne

bukurine tende

dhe marrezine time…

       
        

 Pa titull V

Shvishu,

prej kaq kohesh

mbi toke nuk ndodhnin mrekulli…

Zhvishu, zhvishu…

une behem memec,

por trupi yt njeh te gjitha gjuhet.

        

Pa titull VI

Dikur

gjinjte e tu deshironin qetesine

porsi pellumbat.

Pse valle gjinjte e tu jane bere
si ne diten e revoluzionit?

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)