Çun Lajçi: Nuk ta fali kurrë o Isa Mustafa, s’më le t’i recitojë pavdeksisë së Akademik Ibrahim Rugovës

Çun Lajçi: Nuk ta fali kurrë o Isa Mustafa, s’më le t’i recitojë pavdeksisë së Rugovës

Aktorit të njohur Çun Lajçi i ka ngelur hatri shumë në kryetarin e Prishtinës Isa Mustafa. Ai kishte shkruar një poezi, të cilën kishte planifikuar ta recitonte në ceremoninë e përurimit të shtatores së Ibrahim Rugovës, në sheshin që mban emrin e tij.

Por këtë kërkesë të aktorit Lajçi e kishte refuzuar këshilli organizativ i kësaj ceremonie.
Lajçi këtë e ka bërë të ditur në profilin e tij në facebook, ku ka shktuar: “Nuk ta fali kurrë o Isa Mustafa që nuk ma dhe mundësinë për ta recitu poezinë për pavdeksinë e Rugovës!”.

Ndërsa në komentet e shumta në këtë status të aktorit, kishte edhe kureshtar se me cilën arsye u refuzua ai, dhe Lajçi pergjigjet, se i kanë thënë se: “e kemi reduktu programin artistik,e kemi lënë vetëm një këngë.Kaq!”.

Më poshtë po botojmë poezinë të cilën aktori kishte planifikuar ta recitonte atë ditë:


TI URTAKU I UKË RUGOVËS

/ Ibrahim Rugovës /

Sa bukur të rrika hirësia jote n'bronz
Thua së mbi supe ke varur kodër e fushë
Ti urtaku i butë i Ukë Rugovës
Mëkat që s'mund të flasësh e t'thuash:
"Kush ik nga populli ka ikur nga atdheu e zoti!
Lirinë e ka përbuzë!
Shumë herë na ndrydhën e na shtrydhën
Por s'ikëm nga shalli as nga plisi
Qendruam mes qiellit e tokës
Rrënjët n'dhe na i breu urithi
Degët na i thyen shtërgatat,por prap pipa nxorri lisi"
Mëkat që u kollite e t'u këput rrëfimi.

Tani përjetsisht pusho, mos pyet se ç'bëhet këndej!
Këtu mirë po shitët lëkura.
Atdheu mirën po
grimcohet.
Liria matet me ura!
Ty t'kemi harruar që moti!
T'kujtojmë vetëm kur druajm nga djajt, apo zoti!
E Ti ece gacave e gjëmbave për Ne
U the jemi Dardan edhe kur ta mbyllën gojën
Edhe kur t'than së Ti s'ke Zot as Fe
Edhe kur deshtën të t'varrosin për së gjalli,
Ti vetëm buzëqeshe
e shallin n'qafë e vare.
Unë s'iki nga atdheu i robëruar, the
Së më mallkon Uka, Meshari e Lahuta!
Dhe u shkrumove për ne!
E Ne burrërisht të dëshpëruam!
Andaj mos pyet se ç'bëhet këndej!
Këtu dhëmbja e mallkimi po ecin mirë trotuarëve
Në çdo skutë takon mjerimin
Sa keq kur krimbat e arës tënde të hanë, tha dikush
E jeton më shpresën së afër s'e ke varrimin!
E Ti n'qafë na mbajte, e kurrë s'na hoqe
Së dhëmbja s'tu hoq për Ne e Dardaninë!
Emrin e kemi the nga fjala dardhë
Dhe drejt lirisë gacave ece prore
Ti sugari i Rugovës më shalla t'bardhë
President i përjetshem që kokëlartë rri n'shtatore.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)