“….A PO VIJNE TARE-OLSET?!”


"I dashur Flori. Ju percjelle urimet me miqesore per daljen ne drite, nje drite qe mblodhi se bashku disa nga miqte me te afert te krijimtarise tende ne vijushmeri, larmi dhe gjithnje ne ngjitje drejt lartesise ku shkelqen letersia shqipe. Dhe Ju si nje alpinist i fort dhe si nje krijues i talentuar, cilesi qe te kane dhene vullnet e force per te mos u ndalur drejt grumbullimit te prurjeve ne lumin e madh te visareve te kombit. edhe njehere suksese ju dhe familjes ne perpjekje te reja te pandalshme derisa ne krijuesit me njerezit e kultures ta ndezim turbinen e bashkimit tone kombetare. 

Miqesisht ZEF @[100002259549275:2048:Pergega]"

ZEF PERGEGANje milion e 800 mije dollare per organizata dhe celuat e partise, propaganden dhe sherbimet e tharta informative nga qeveria shqiptare ne dem te gjuhes dhe cultures kombetare.
Misioni i TareOlseve ne Detroi: te shkaterronin idete dhe vepren e nacionalisteve e patrioteve, percarjen e inteligjences demokratike dhe te shkulnin nga rrenjet lisin Ekrem Bardha. Grupime ne qendrat fetare.Te rrezonin nga pushteti koalicionet demokratike dhe te sillnin me cdo kusht ne pushtet forcat e kongreseve te vazhdimesise…
Diaspora shqiptare per sa i perket interesimit te shtetit ame ka mbetur si zalli i shurituar pa uje. Flitet, por jo e deshmuar zyrtarisht se ajo ne nje kend te llogarive te saj jep fonde per gjuhen dhe kulturen kombetare ne diaspore, por leket firmosen nga nje dore tjeter per te mberritur ne nje dore po aq te zeze sa ajo qe e leshon. Keto fonde qe mendohet se jane 1 milion e 800 mije dollare ne vit shpenzohen per te mbajtur ne kembe organizimet politike dhe strukturat e fsheta te organeve te dikatures. Dikur ato i kontrollonte partia tani eshte ajo qe kontrollon dhe drejton partine.
Ne keto kushte gjuha shqipe dhe kultura e saj sapo vjen e shuhet. Ne mergaten e Detroitit qe ka 38 shoqata asnjera nuk e ka bere hapin e pare qofte edhe per te hedhur nje fjale per gjuhen shqipe. Jane mbi 250 mesues qe kane dhene mesim ne Shqiperi ne te gjitha nivelet edhe ato flene mbi shkronja, duke i vajtuar ato me lot pa qene te zot te thone more qofte edhe nje ankim apo si clirim shpirteror. Pra ne kete mergate me 120 mije vete rreth 30 mije femije nuk dine ta shkruajne gjuhen shqipe vetem sa e flasin ate me ndonje fjale. Jane rreth 40 mije te tjere qe e flasin ne menyre dialektore dhe po ashtu e shkriuajne. 20 mije pleq e plaka nuk e shkruajne dhe as nuk dine te lexojne shqip. Po ashtu jane rreth 60 mesues shqiptare qe japin mesim ne te gjitha nivelet e shkollave amerikane, ne kolegje e universitete ne Detroit, kryesisht matematike, e gjuhe te huaja madje edhe anglisht per amerikanet.
Kesaj rrokullisje te gjuhes shqipe as fjalet e Fishtes dhe Naimit nuk i bejne derman. Nderkohe qeveria malazeze jep per diasporen malazeze, ku te tille i cileson edhe shqiptaret ne Mal Te Zi, nje milion dallare per kulturen, per gjuhen e sigurisht ne rend te trete per strukturat e saj informative. Turqia shpenzon 3 milion dollare vetem ne Michigan per vilajetizimin e gjuheve, kultures ballkanike dhe perstukturat informative ne sherbim te shtetit. E thene me troc bash ne osmanlliste per islamizimin e mergates nga ballkani. Sigurisht nese shifrat do te beheshin publike ne parlamentet e te tria shteteve, shifrat do te ishin shume me te medha po te kemi parasysh cmimet e tregut per ti mirembajtur objektet ku zhvillojne veprimtarine pononjesit e zgjedhur te tyre e tyre. Nderkohe qe keto dy shtete, nuk dihet e sakte shifrat e Serbise, japin per kulturat e tyre, shteti shqiptar jep per shkaterrimin e gjuhes dhe kutures sone kombetare. Keto fonde shkojne per ngritjen e strukturave partiake, te cilat simbas shkrimeve dhe analistave te diaspores kane kaluar numerin 80….Analistet e ketushem i cilesojne veprimet e Ministrise se Arsimit dhe te Kultures struktura paralele te shtetit te hashashit, nisur nga fakti se diasporen dhe detyrimet qe ka shteti me kushtetuten e hartuar nga Janullatusi nuk i ka marre asnjehere ne shqyrtim.
Ky shqetesim i gjithkuajt ne diaspore me kujtoj TareOlset e Shqiperise qe vinin ne Amerike me dollare te thate ne xhep dhe ne qendrat e izraeliteve propogandonin filmat dokumentare te Enver Hoxhes dhe dashurite me udhqeqjen staliniste me mbeshtetjen e njerit nga TV shqip te Detroitit. Po TareOlset nuk punuan per tete vjet ne asnje firme amerikane se ato ishin firma vete. Programi i tyre ishte te njolloste gjithe aktivitetin e nacionalisteve shqiptare qe u hengren dhem per dhemb me diktaturen per te mos lejuar triumfin e ideve komuniste, te cilat pas renjes se murit te Berlinit ato kane ngritur murin e Stalinit. TareOlset ia arriten qellimit te propagandonin qeverine demokratike si qeveri shpellash per te hipur ne pushtet ngritesit e ketyre shpellave dhe bunkereve. Ato u premtuan poste te larta si ministerta, ambasadore, konsuj, tituj te larte ushtarak, prandaj nje repart prej 400 vetash u vu seriozisht ne levizje dhe u angazhua me hov revolucionar te benin rolin e gazetarit dhe te analistit….Por ato kane mbetur tani si peshku pa shendritjen e luspave qe ua lau me kallaj partia. Qeveria e te gjatit u dha derrmen premtimeve dhe konflikti midis ketyre grupimeve eshte nje vullkan qe po zien po kane frike te shpallen mbasi mendojne se katervjecarin tjeter do tu plotesohen deshirat qe ta fundosin ne plehra Shqiperine.
TareOlset e nisen punen edhe me dokumetare sekrete. Sa u munduar te shembin edhe lisin Bardha me gjithe avargaden nacionaliste qe ka celur dyert e kongresit, senatit madje edhe Presidenteve te SHBA!
PO ku jane tani TareOlset, qe per tete vite nuk shkonim te flinim pa i pare ato ne Tv, ne mbledhje ne takime! Ata tani kane detyra te larta, por shtabin e kane ketu disi te shpartalluar. Me nje plan pra me paret e gjuhes dhe kultures do ta organizojne perseri per te fituar zgjedhjet e ardhshme. Ata po vijne po me nje menyre tjeter si mikrobgjakes! Pat thene plaku i zgjuar qe ne njeren dore mbaj biblen dhe ne tjetren kanunin nese nuk i besojne te pares duhet me zor ti binten te dytit! Nese me te vertete njerezit e kane provuar se puna ka shkuar deri ketu problemi duhet marre me seriozitet

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit