Korrupsioni në Prokurori, ja prokurorët nën akuzë dhe shumat e mëdha që kanë përfituar

Korrupsioni në Prokurori, ja prokurorët në akuzë dhe shumat e mëdha që kanë përfituar

Ata janë shkolluar për të hetuar keqbërësit dhe përfaqësojnë në gjyq akuzën në emër të shtetit, por jo rrallë herë përfundojnë vetë në bankën e të akuzuarve apo subjekt hetimit.
 
Kjo pritet të ndodh dhe me Ardian Brahon, prokurorin në emër të të cilit oficeri i policisë filmohet duke marrë 18 mijë euro për të hequr sekuestron mbi një llogari bankarë të hetuar për pastrim parash
 
Braho nuk është i vetmi prokuror që përballet me drejtësinë.
 
Ish-prokurori i Krujës Haxhi Giu u prangos në fillim të 2016 pasi u arrestua në flagrancë duke marrë 28.800 euro për të kërkuar në gjyq lirimin e një të burgosur dhe tani vuan dënimin me 28 muaj burg.
 
 
Në hetim ka përfunduar dhe Petrit Vukaj ish-prokuror në Fier dhe krimet e rënda pritet që pas pak ditëve të shprehen me një vendim nëse ai ka shpërdoruar detyrën duke marra para apo është i pafajshëm.
 
Një tjetër prokuror i vënë në akuzë është dhe ish-drejtuesi i hetuesisë së Pukës, Pëllumb Premci, që së bashku me ish-funksionar të gjykatës së këtij rrethi kërkonin para në këmbim të favoreve të të pandehurve me ligjin. 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)