Edvin Kristaq Rama shiti qytetarët për “plehrat” dhe loja e pistë e LSI-së

edi-rama


Deputetët e mazhorancës kanë votuar sonte pro ligjit për importin e mbetjeve. Pas diskutimeve maratonë, ligji ka kaluar dhe është votuar me 63 vota pro, 27 kundër dhe 4 abstenime.

Por çfarë ndodhi me Edi Ramën që bëri një kthesë kaq të të madhe sa rrëzoi vendimin e tij solemn ndalimin e importit të plehrave?

Për të justifikuar tërheqjen e tij, kryeministri Edi Rama, u justifikua duke deklaruar se vendimi i qeverisë në vitin 2013 për anulimin e ligjit për importin dhe riciklimin e mbetjeve ka qenë i drejtë, pasi asokohe vendi nuk kishte kushtet për procese të tilla.

Ja çfarë tha Rama sot në Parlament: “Nëse tre vjet më parë nuk kishim laborator, Sot kemi një laborator të standardeve europiane të çertifikuar nga BE. Nëse në 2013 mbetjet mund të hynin nga çdo pikë doganore, sot ata hyjnë vetëm nga 3 pika që kontrollojnë kapacitet të plotë kontrolli. Sot kemi një laborator modern të investuar nga BE që bën gjithë kontrollin e analizave të çdo materiale që hyn në Shqipëri. Kemi dhe një ekip njerëzish të trajnuar nga BE. Nëse ne nuk do të bënim këtë ndërhyrje do të falimentonin industrinë e riciklimit dhe do të linin rrugëve 3200 punonjës dhe do të mbyllnim një front pastrimi mjedisor”.

Ndërsa vetëm tre vite më përpara kur rrëzoi ligjin për importin e mbetjeve deklaronte: “Ka vetëm një arsye pse mafia u drejtohet vendeve si Shqipëria për të dërguar plehra dhe ka vetëm një arsye pse qeveritë e vendeve si Shqipëria, të dobëta në standarde dhe të paafta për të kontrolluar ruajtjen e standardeve nëpër kufijtë e tyre, i hapin rrugë importit të plehrave”.

Pra sipas Ramës, në tre vite, gjendja e Shqipërisë ka ndryshuar.

Por realiteti tregon të kundërtën. Në një vend ku mbillet lirshëm kanabisi, ku fluturojnë avionë me drogë pa hasur në asnjë problem, me përjashtim kur aksidentohen vetë si rasti i Ishmit, vetëm për siguri nuk mund të flitet.

Ndërsa lidhur me justifikimin e Ramës se po falimenton industria i riciklimit, i kryeministri duhet të dijë se Shqipëria është e mbushur plot me mbetje që gjenden rrugëve, në lumenj, toka bujqësore, etj. Zgjidhja për kompanitë ricikluese është e thjeshtë: Të menaxhojnë dhe riciklojnë plehrat tona, aq më tepër që sot plehrat tona riciklohen as 20 përqind.

Por arsyet e vërteta pse Rama pështyu mbi atë që premtoi është tjetër dhe tepër e thjeshtë, mjafton të citojmë çfarë deklaront vetë kryeministri Rama me gojën e vet në vitin 2013: “Arsyeja është shumë e thjeshtë: interesa të jashtëzakonshme financiare që lidhen me fatkeqësinë e kombeve që lëngojnë në mungesë të qeverive dhe të shteteve që u shërbejnë interesave të këtyre kombeve”.

Pas tërheqjes së Ramës qëndron një grup i fuqishëm biznesmenësh vendas dhe të huaj. Këta të fundit kanë lobuar për interesat e tyre që ky ligj të kalojë. Madje ish-kryeministri Berisha akuzoi Edi Ramën se për kalimin e këtij ligji ka marrë ryfshet 4 milion euro. Aq më tepër që disa krerë socialistë degësh kanë në pronësi të tyre disa kompani riciklimi plehrash.

Ndërkohë që pas këtij ligji fshihet edhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj. Në një mënyrë tinëzare, Veliaj ka bërë marrëveshje me një kompani italiane për importimin e plehrave në Shqipëri.

Në këtë lojë të pisët ka pjesën e saj edhe Lëvizja Socialiste për Integrim. Nënkryetari i kësaj partie, Petrit Vasili, për të treguar se LSI është më pranë ambientalistëve, bëri një propozim në kufijtë e qesharakes.

LSI kërkoi që t’i jepet mundësi shoqërisë civile të ketë rol në monitorimin e këtij procesi nëpër pikat doganore.

Sipas Vasilit, i bie që shoqëria civile të kthehet në “polici plehrash” dhe të fusë kokën në tonelatat e plehrave për të kontrolluar për mbetjet radioaktive.

Pra loja mes PS-së dhe LSI-së është e kopsitur mirë, tashmë ky koalicion do të mbahet mend vetëm për premtimet e mosmbajtura.

Kthesën 360 gradë të Edi Ramës as edhe gazetari Mero Baze ka arritur ta shpjegojë. Baze tashmë i njohur për qëndrimet pro qeverisë “Rama”, shkruante se “dorëzimi i saj politik, është një kambanë alarmi, pasi nuk justifikohet nga asnjë llogari financiare. Të dorëzosh 9 muaj para zgjedhjeve , pa qenë nevoja, një nga kuajt e betejës tënde politike, pa ta kërkuar njeri publikisht, por vetëm për argumenta teknike dhe financiare, është ose guxim i madh, i cili ose vjen nga një ndjesë e thellë për dëmin që i ke shkaktuar biznesmenëve, ose nga një indiferencë e madhe për atë çfarë u ka premtuar qytetarëve”.

Tashmë e vetmja gjë për t’u bërë është siç propozoi Ben Blushi, që deputetët që votuan këtë ligj e meritojnë ta kenë emrin në çdo kazan plehrash.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit