Rusët dhe amerikanët kanë përdorur fushëbetejën në Siri për matje të forcave, në fakt të armëve me të cilat furnizohen palët ndërluftuese, raporton Daily Mail

Ja si tanku më i mirë rus shkatërrohet me armën amerikane (Video)
Rusët dhe amerikanët kanë përdorur fushëbetejën në Siri për matje të forcave, në fakt të armëve me të cilat furnizohen palët ndërluftuese, raporton Daily Mail

Në internet është publikuar xhirimi ku shihet se si kryengritësit sirianë gjuajnë tankun modern rus, me projektilin amerikan TOW. Menjëherë pas kësaj, dolën teoritë nëse kjo është një luftë në mes të amerikanëve dhe rusëve?
Videoja u publikua nga “Brigada e sokolave të maleve”, që luftojnë në afërsi të Alepos, raporton Daily Mail.

Pas kësaj, në video shihen kryengritësit që drejtojnë armët antitank të prodhimit amerikan që kushtojnë 60 mijë dollarë.


Në anën tjetër, tanku rus T-90 kushton 4.5 milionë dollarë. Pasi është goditur, nga aty nxirren ushtarët, por ende nuk dihet nëse janë të forcave të presidentit sirian, Bashar al-Assad.
Tanket ruse në Siri janë vërejtur për herë të parë në shtator të vitit të kaluar. Ndërkohë, amerikanët kanë mbështetur grupet e kryengritëse që luftojnë kundër Assadit dhe Shteti Islamik me sistemin raketor TOW.


لواء صقور الجبل||تدمير دبابة من طراز t90 بصاروخ تاو ريف حلب الغربي جبهة الشيخ عقيل

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)