Adelina Ismajli rrefen gjene me te bukur qe ka pare…Adelina Ismaili, se fundmi ka publikuar videoklipin e kenges “Skenderbe”, e cila, sipas saj, per disa vite ka qene e censuruar ne Kosove. Ajo ka rrefyer arsyet pse ka vendosur ta risjelle kete kenge, me ndihmen e te dashurit te saj: “Ma kerkoi Vali dhe nuk me tregonte pse e donte. I thashe: “Merre, bej çfare te duash, mos humb leke e kohe duke u munduar ta lançosh, e ke te censuruar”. E dija se po bente videoklip, por nuk nderhyra. Kur solli videoklipin pas shume muajve, ishte hera e pare ne jeten time qe po shikoja nje videoklip me kengen time pa kritikuar, pa bere zhurme per kete skene apo ate montim; nuk mund t’i gjeja as dhe nje sekonde qe do te me ngjallte dyshime. Ishte dhurata e tij per 26-vjetorin e karrieres sime dhe kontributi yne per Mevetesine e Shqiperise. Po qaja nga gezimi, gati ne delir. Ishte gjeja me e bukur qe me kane pare syte ndonjehere dhe nuk mund te ndaloja. Perveç gjithe madheshtive qe mbart kjo veper, me ndihmoi te mendoj qe une mund te kompozoj diçka te madhe.” Duke folur per mediat shqiptare, Adelina ka shpjeguar tutje videoklipin: “Animacioni nuk eshte shume i njohur tek ne, ndersa ne Europe eshte tendence, me nje fjale po ben namin. As nuk mund ta imagjinoja qe dikush ne Shqiperi vertet mund te bente animacion. Eshte nje nga surprizat me te bukura qe me kane ndodhur ne Shqiperi. Ok, e perseris, eshte videoklipi i Valit . Mua me kane vene ne klip, jam ajo lajmetarja ne kale e veshur me te kuqe. Zotit faleminderit qe nuk verehet shume. Do isha me shume sesa ne siklet po te me vinin perkrah gjithe atyre mjeshterve qe perndriten shqiptarine me shekuj. Une ende nuk kam arritur ate grade dhe do ishte cinike te “parkohesha” krah tyre.” viplajme.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)