Hashim Thaqi::Kosova dhe unë, gardian të të drejtave të shqiptarëve

Pasdite, nis seanca solemne e Kongresit të VI të PDK-së, në të cilën pritet të marrin pjesë Lulzim Basha, Edi Rama, Ali Ahmeti, krerët e shumë partive në vend si dhe Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga.
PDK, pasdite e nis Kongresin e VI-të
"Është bërë një skenarë ku do të ketë fjalime të mysafirëve të ftuar këtu pastaj edhe pjesa tjetër e një raporti përmbledhës e një lloj historiku i së kaluarës i PDK-së që nga themelimi e sidomos me theks të veçantë pjesa e viteve të qeverisjes. Ndërsa në ditën e dytë do të jetë pjesa e punës, ajo zgjedhore ku do të zgjedhet kryetari por edhe Këshilli nga ku do të dal edhe Kryesia”, ka thënë për Kosovapress zëdhënës i PDK-së, Blerand Stavileci.
Thaci: Vazhdojmë të mbesim gardian i të gjithë shqiptarëve!
Stavileci ka bërë të ditur se se janë ftuar edhe krerët e partive të tjera të Kosovës por edhe të atyre jashtë saj, e siç thotë, pothuajse të gjitha e kanë konfirmuar pjesëmarrjen.

Seanca solemne e Kongresit të PDK-së fillon në orën 17 e 30, kurse të dielën do të mbahet pjesa e dytë e Kongresit duke filluar prej orës 9 e 30, në të cilën pritet të zgjedhet Kryesia e punës, Këshilli Drejtues i partisë, komisionet e ndryshme, por pritet të zgjedhet edhe kryetari i partisë.

Ndërkaq Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Jakup Krasniqi nuk do të marrë pjesë në këtë Kongres. Shkak për kët, sipas tij, ështe se nuk po respektohen parimet mbi të cilat mbështetet programi i Partisë Demokratike.


Thaçi: Kosova dhe unë, gardian të të drejtave të shqiptarëveNë fjalën përshëndetëse të kryetarit socialist, Edi Rama, ai tha se është e pamundur që në këso ngjarjesh të mos kujtohet UÇK-ja, mos të kujtohet ata që sot më nuk janë fizikisht, por që patën guximin e jashtëzakonshëm për ta quar përpara ëndrrën që ne sot e gëzojmë.
“Hashim Thaçit nuk u mjaftuar vetëm me dëshira, por mori një rrugëtim që atëherë dukej i pamundur”, tha nder tjera Edi Rama.
Ai shtoi se shqiptarët do të jenë ta bashkuar në Evropën e bashkuar.
Petroviq: Kosovës i duhet një PDK e fortë
Kongresin e ka përshëndetur edhe kryetari i Partisë Liberale Serbe, Sllobodan Petroviq, i cili njëherit është edhe zv/kryeministër i Kosovës.
Ai iu është drejtuar të pranishmeve me mirëmbrëma në gjuhën shqipe, për të vazhduar më pas në gjuhën serbe.
Ai tha ndihet i kënaqur që sonte merr pjesë në këtë Kongres, ndërsa ka shtuar se ka respekt për kryetarin Hashim Thaçi dhe anëtarët tjerë të PDK-së.
“Kjo parti në kohë shumë të vështira mori përgjegjësi për ta quar vendin parë. Të gjithë qytetarëve iu duhet një PDK e fortë që ka vizion për të ardhmen dhe vizion për integrimet evropiane”, tha Petroviq.
Kryetari i Partisë Demokaratike Shqiptare të Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa ndezi atmosferën në sallë, pasi që në fjalimin e tij uroj që Hashim Thaçi të vazhdoj të jetë kryeministër i Kosovës dhe kryetar i PDK-së.
Në emër të LDK-së, Kongresin e PDK-së e përshëndeti nënkryetarja Teuta Sahatqiu, kurse në emër të PD-së foli Gerti Bogdani i cili përcolli urimet e kryeministri Sali Berisha për këtë kongres.
Më pas foli kryetari i BDI, Ali Ahmeti, ai i LSI-së, Ilir Meta. Fjalime përshëndetëse mbajtën edhe liderët tjerë politikë nga Kosova Lindore dhe nga partitë shqiptare të Maqedonisë dhe Malit të Zi. Nga koalicioni qeverisës, fjalim të shkurtër nga AKR mbajti Ibrahim Makolli dhe kryetari i PD-së, Ferid Agani. Fjalim përshendetës mbajti edhe Sllobodan Petroviq dhe Mahir Yagcilar nga Partia Turke e Kosovës. I fundit me fjalime nga mysafirët e mbylli Edi Rama nga Parta Socialiste e Shqipërisë duke shprehur fjalë miradije për PDK-ën dhe Hashim Thaçin.


Kryetari i PDK-së dhe kryeministri i Kosovës përshëndeti të gjithë të pranishmit, të cilët po marrin pjesë në këtë Konventë, që ai e quajti madhështore. Thaçi u shfaq në foltore pas një filmi të shkurtë të prezantuar në këtë Konventë, ku në përgjithësi pasqyroheshin të arriturat e Kosovës gjatë qeverisjes së PDK-së, e në të cilin film shfaqej kryesisht kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi.

description
Në fjalimin e tij, Thaçi tha se ”vite më parë qytetarët, shumë prej nesh të pranishëm këtu dhe shumë prej atyre të cilët nuk janë në mesin tonë, kishim një ëndërr, të jemi kështu të bashkuar”.

Mes tjerash, ai shtoi se shteti i Kosovës dhe ai do të jenë gjithmonë gardian të të drejtave të shqiptarëve, kudo që janë.

Me përfundimin e fjalimit të kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi, u përmbyll edhe dita e parë e Konventës së VI të PDK-së. Konventa vazhdon nesër me zgjedhjen e kryetarit të partisë dhe strukturave tjera të saj.

Partia Demokratike e Kosovës Kongresin

Partia Demokratike e Kosovës filloi Kongresin e VI. Të hapur këtë Kongres e shpalli Hajredin Kuçi. Deri tash Kongresin e kanë përshëndetur, përfaqësues nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shqipëria, Lugina e Preshevës dhe të shqiptarëve të Malit të Zi. Kongresi është duke vazhduar dhe po përcjellet drejtpërdrejt nga Radio Televizioni i Kosovës.

Ndryshe, Partia Demokratike e Kosovës nuk ka mbajtur zgjedhje të rregullta që nga viti 2005, përderisa nga ai vit, herë pas here ka legjitimuar strukturat udhëheqëse përmes kuvendeve të jashtëzakonshme, sa për të plotësuar anën formale të ligjit.

Në këtë Kongres, PDK-ja mblidhet pa nënkryetarin e parë, Fatmir Limaj, i cili ndodhet në paraburgim dhe pa sekretarin e përgjithshëm Jakup Krasniqi, i cili ditë më parë i kërkoi kreut të partisë shtyrjen e Kongresit për shkak të mungesës së Limajt, ndërsa të premten përmes një komunikate e bëri të ditur se nuk do të jetë pjesë e Kongresit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)