Kanë mbetë edhe pak orë që filmi kosovar ‘’Shok’’ po konsiderohet si më favoriti për të qenë fitues i çmimit ‘’Oscar’’.


Presidentja në largim e Kosovës, Atifete Jahjaga, i ka dëshiruar sukses ekipit të filmit “Shok” në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar.

“I dëshiroj sukses ekipit të filmit Shok. Ky film për dramën njerëzore që e kaluam për ta fituar lirinë, tashmë e ka fituar zemrën e botës dhe shpresoj që sonte do ta sjellë në Kosovë Oscarin”, ka thënë Jahjaga.
Sonte rreth orës 2:00 pas mesnatës do të zhvillohet ceremonia më prestigjioze e ndarjes së çmimeve për kinematografi Oscar, ku filmi “Shok” merr pjesë në kategorinë “Best Live Action Short Film”

Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një postimi në Facebook i ka uruar sukses filmit kosovar “Shok” në ndarjen e sotme të çmimeve Oscar, duke theksuar se ky film ka hedhur dritë mbi një rrëfim të vërtetë tragjik nga historia çlirimtare.

Ai ka shpërndarë një shkrim të LA Times, në të cilin parashihet triumfi i “Shok” në Oscar, transmeton Floripress.
“Sonte e gjithë Kosova shikon dritat e Hollyëood-it dhe natën e Oskarëve ku për herë të parë një film kosovar është i nominuar për çmimin më të madh botëror. Gazeta e njohur LA Times parashikon që filmi "Shok" të fiton. Ne i dëshirojmë sukses ekipit që punoi filmin me mjetet e fondit tonë filmik por me kreativitet dhe emocione të veçanta. Filmi ka hedhur dritë mbi një rrëfim të vërtetë tragjik nga historia jonë çlirimtare. Me fat sonte”, ka shkruar Hashim Thaçi.

Haradinaj: E gjithë Kosova është me ju "Shok”
Edhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, shpreson që filmi “Shok” do të shpërblehem me “Oskar”.
Ai ka thënë se e gjithë Kosova është në përkrahje të filmit “Shok”.
“Sot po presim lajmin e madh nga Los Angeles, SHBA, për marrjen e çmimit "Oskar" për filmin nga Kosova "SHOK" të nominuar në kategorinë e metrazhit të shkurtër!
Filmit e prodhimit kosovar që është vlerësuar ndërkohë edhe me 14 çmime ndërkombëtare.
Na keni bërë krenarë me shkëlqimin tuaj. E gjithë Kosova është me ju "SHOK"!
Bashkë me ju drejt majave të suksesit”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ceremoni madhështore kjo në të cilën filmi kosovar ‘’Shok’’ po konsiderohet si më favoriti për të qenë fitues i çmimit ‘’Oscar’’.
E kjo do të jetë një arsye më shumë që kosovarët të mbajnë sytë në ekranet e tyre kur të fillojë sfida ku kasti dhe aktorët kosovar do të përballen me yje botëror.
Por edhe në këtë kohë, pavarësisht se ditëve të tjera u tha se ‘’Shok’’ do të shokojë të gjithë, e fundit tashmë është revista Los Anxhelos Times, e cila rradhitë filmin kosovar triumfues.
Ajo bën fitues filmin ‘’Shok’’ i cili shkruajti histori në kinematografinë kosovare duke u bërë i pari nga Kosova i nominuar për cmimin prestigjioz ‘’Oscar’’.
Kjo e fundit me statistikën e tyre, la prapa ‘’Ave Maria’’ i cili konsiderohej si filmi më konkurrent për ‘’Shok’’-un, transmeton Floripress

Filmin Shok,të plotë - mund ta shikoni këtu:
YOUTUBE.COM

https://www.youtube.com/watch?v=ZRIstJpW_FY&feature=share
Blic-i serb shkruan se përvoja e producentit të filmit , i cili në kohën sa ishte nxënës ishte rrahur nga polici serb, tani është shndërruar në film, në të cilin përmendet edhe Arkani.
Serbët ndihen të provokuar nga filmi “Shok” (Video)
Filmi “Shok” është bërë me regji dhe skenar të Jamie Donoughue, kurse producent të filmit janë Eshref Durmishi dhe Harvey Ascott.
Kjo gazetë këtë projekt filmik e quan propagandistik dhe e ka akuzuar britanikun Jamie se në mënyrë të qartë është duke e mbajtur anën rreth ngjarjeve të luftës, dhe se e ka idealizuar gjendjen momentale në Kosovë.
Në “Shok” luajnë aktorët kosovarë: Fisnik Ademi, Aurita Agushi, Andi Bajgora, Eni Cani, Eshref Durmishi, Xhevdet Jashari, Astrit Kabashi, etj.

Sot shfrytëzohen nga familje që marrin asistencë sociale dhe objektet janë në gjendje të mjerueshme. Asokohe Stantërgu ishte si një lloj qyteti. Pos shtëpive, kishte kinema, hotele, fusha të tenisit. Do të ndryshonte e gjitha kur e mori pushteti jugosllav. E më shumë edhe me luftën e fundit.
E pikërisht këto hapësira janë shfrytëzuar për të shpalosur një copë historie. Është filmi “Shok”, nën regji të Jamie Donoughue, i cili bashkë me ekipin e tij, në nëntor të vitit 2014 do të pozicionohej në Stantërg dhe në Tunel të Parë.
Në 21 minuta përmblidhet një pjesë e luftës së fundit në Kosovë. Për pesë ditë banorët e këtij vendi do t’i ndihmonin ekipit për të realizuar idetë të cilat Donoughue i kishte hedhur në letër. Pa e ditur saktësisht se në çka po merrnin pjesë, u bënë protagonistë të një historie të re...


“The Chicago Tribune”: Filmi “Shok” sigurisht se do të fitojë çmim Oscar

Kur kanë mbetur edhe rreth 12 orë nga fillimi i ceremonisë më të madhe të çmimeve kinematografike, Oscar, “reviews”-at për filmin e parë të Kosovës për këtë ngjarje, pra për filmin “Shok”, sa vijnë e shtohen.

Një i fundit vjen nga blogu i gazetës së madhe amerikane “The Chicago Tribune”, ku autorja Laura Vasilion e ka cilësuar filmin “Shok” si një prej atyre filmave që s’bën të lëshohet pa u parë.

Ajo madje thotë me plotë bindje se ky film nuk do të del nga kjo ceremoni pa një çmim!

Më poshtë, Koha.net ju sjellë të plotë shkrimin e saj:

Mbrëmë, derisa po e pija një gotë verë, shoqja ime e dashur Sandy më tregoi për një film të shkurtër i cili është i nominuar për çmimin Oscar. Më tha që ta shihja patjetër.
Shok short film poster.png
E sot e pash. Dhe s’më hiqet nga mendja.

“Shok” është vetëm 21 minuta i gjatë. Karakteret kryesore janë dy djem shqiptarë që jetojnë në Kosovë në prag të luftës së vitit 1998-1999. Edhe pse është i shkurtër, besoj se filmi thotë më shumë për jetën dhe humanizmin në ata 21 minuta sesa bëjnë shumë filma në 2 orë. Ju rekomandoj patjetër që ta shihni atë. Është në dispozicion në iTunes për 2.99 dollarë.

Për rastësi, intervista ime e radhës në rubrikën “Talking to the World” është nga një grua në Shqipëri. Kontakti me të më erdhi përmes një menaxheri të një pompe lokale të benzinës, transmeton Koha.net. Jam duke pritur edhe një përgjigje nga një kontakt në Kosovë. Ky kontakt më erdhi përmes Mike Dixon, një arkitekt i pensionuar nga Illinois dhe vullnetar i Peace Corps që aktualisht po shërben në Kosovë.

Sikurse shumë njerëz, edhe unë jam e shqetësuar nga klima aktuale e urrejtjes ndaj të huajve që po nxitet në këtë vend nga Donald Trump. Megjithatë, besoj se ka shumë më shumë njerëz sikurse Mike dhe Sandy. Njerëz që janë të interesuar që të flasin me botën. T’i bëjnë ata të kuptojnë. Ndihmojnë në ndërtimin e urave kulturore, e jo mure të mos-tolerancës. Ky lloj i mos-tolerancës që çoi në luftën në Kosovë.

Ju lutem shikojeni filmin “Shok” para ceremonisë së çmimeve Oscar. Jo vetëm pse e ka të sigurt një çmim Oscar por sepse besoj se do të jenë 21 minutat më të mirë të ditës suaj dhe 2.99 dollarët e shpenzuar më së miri.

Laura Vasilion punon për gazetën dhe revistën “The Chicago Tribune”, “Readers Digest”, “Entrepreneur” si dhe për një numër të publikimeve vendore e ndërkombëtare.

Shok is a short film written and directed by Oscar nominated director Jamie Donoughue. It is based on true events during the Kosovo war.

The film is currently in the festival circuit. It premiered at Aspen Shortsfest winning Best Drama, Audience Special Recognition and the Youth Jury award.It has since won a number of other festivals including Hollyshorts Film Festival and DC Shorts Film Festival.

The movie was nominated for the Academy Award for Best Live Action Short Film at the 88th Academy Awards.
The story takes place during the 1990s war in Kosovo and centers on two young boys, Petrit and Oki. At the start of the film, the two ride on Oki's new bicycle to see a group of Serbian soldiers, to whom Petrit gives several slips of paper for rolling cigarettes. The soldiers' leader, Dragan, pays Petrit for the papers, and Petrit splits the money with Oki. Oki stays the night with Petrit's family, and Petrit asks him about making another delivery the following day. Oki is at first reluctant, thinking the soldiers cannot be trusted; but Petrit assures him he is safe, showing him a pistol he keeps hidden away. He also says he will soon be able to buy his own bicycle with the money he is earning, and Oki agrees to help him again.

The boys arrive at the soldiers' hideout, where Petrit brings Dragan more paper slips; but as they leave, one of the other soldiers demands Oki's bicycle, intending to give it to his nephew. At Petrit's insistence, Oki complies; but he later berates Petrit for cooperating with the soldiers, calling him a traitor. Oki does not speak to Petrit for several days, despite the latter's apologies, until a bus they are on is stopped by the soldiers. The boys and several others are removed from the bus and searched; and when a soldier finds Albanian schoolbooks in Oki's backpack, Petrit claims they are his. In response, Dragan hits Petrit in the stomach with the butt of his rifle.

Oki comes by later to thank Petrit, and the two reconcile. Oki again spends the night at Petrit's, but the house is invaded by soldiers the following morning. Petrit and his family are led outside and lined up along the wall, while Oki remains hidden inside. As a soldier threatens Petrit at gunpoint, Oki appears, pointing Petrit's pistol at the soldier. The soldier takes the pistol, which he finds is not loaded, and throws Oki in line with Petrit's family. Another soldier then orders them all to leave the town and not look back, or else they will be killed. As Petrit's family, Oki, and several other residents walk out of town carrying their possessions, they see a young boy riding Oki's bicycle. Oki looks back at him as he passes and is shot through the head and killed by one of the soldiers.

The film is bookended by scenes in present-day Kosovo, in which the adult Petrit finds an old bicycle like Oki's in the middle of the road. He rides off on the bicycle and eventually reaches the now-empty town, looking out on it forlornly as the film ends.

Cast


Lum Veseli as Petrit
Andi Bajgora as Oki
Eshref Durmishi as Dragan
Kushtrim Sheremeti as Adult Petrit
Fisnik Ademi as Soldier

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)