Romani i Anna Kim “Die gefrorene Zeit” (Kohë e ngrirë).

Në Bruksel ndahet çmimi i EB-së për letërsi, i cili u jepet 12 autorëve të ndryshëm. Në mesin e tyre është edhe autorja nga Austria me origjinë koreane-jugore, Anna Kim, për romanin me temë nga Kosova “Die gefrorene Zeit” (Kohë e ngrirë).


Çmimi përfshin edhe një vlerë monetare prej 5 000 eurosh, që do të përdoren për të stimuluar përkthimin e veprës në gjuhë të huaja.

Anna Kim është e lindur në Korenë e Jugut në vitin 1977, ndërsa në fëmijërinë e hershme ka ardhur me familjen në Gjermani. Aktualisht jeton në Vjenë të Austrisë, njofton albinfo.

Romani i saj “Die gefrorene Zeit” i botuar në gjuhën gjermane tashmë është përkthyer në gjuhën angleze dhe në gjuhën shqipe (nga Enver Robelli).

Romani bën fjalë për një burrë kosovar, i cili në periudhën menjëherë pas luftës vihet në kërkim të bashkëshortes së tij të zhdukur.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)