Frenk Uizner: Akuzat e çmendura të Dik Martit duhet trajtuar me gjakftohtësi


Intervistë me ambasadorin amerikan Frenk Uizner
RTV21: Ambasador i nderuar ju jam shume mirenjohes qe gjetet kohe per ne per
te diskutuar per ate qe po ndodhe ne Europe, ne Ballkan, konkretishte ne Kosove, per Raportin e reoprterit te Keshillit te Europes Dik Martit. Cka mendoni per kete raport
Amb WISNER: Edhe pse nuk di diq me teper se ajo qe eshte thene ne media, une jam thellesishte skeptic ne kete raport. Mirpo skepticizmi im nuk eshte I rendesishem por ajo qe eshte thene ne kete raport duhet te argumentohet, pra po qe se ka fakte dhe argumente qe mbeshtesin ato qe jane thene ne raport t'ju dorezohen autoriteteve ne Kosove. Kosova eshte vend I rendit dhge ligjeve, ka sistemin juridik, ka prokurorine dhe jam I sigurt se po qe se argumentohet se eshte kryer veper apo krim autoritetet ne Kosove do ta hetojne ne teresi tamam ashtu siq prêt edhe komuniteti nderkombetar qe te trajtohej ky problem. Tani radha eshte tek z. Marti dhe informatoret e tij qe te sjellin argumentet dh eta vendosin ne kanalet adekuate dhe deri sa te behet kjo edhe pse Une per veten time nuk e besoj, them qe ta lem procesin te zhvillohet dhe pastaj te gjithe do ta kuptojme te verteten. Une jam I vetedijshem qe Qeveria e Kosoves i ka mohuar akuzat ashtu siq edhekam pritur dhe kjo eshte sume e rendesishme per mua sepse Qeverite nuk bejne mohime pa argumentime. Pra tja leme drejtesise ta ndaj drejtesine!
RTV21: Si e perceptoni kohen dhe momentumin e daljes se ketij raporti. Doli menjehere pas zgjedhjeve ne Kosove. Sikurse t'ishte kurdisur te eksplodoj ne kete kohe
Amb WISNER: S'do mend se mund te kete shume spekulime edhe pse nuk di sa te perdorshme do te jene. Mund te thuhet se jane te kurdisura dhe koordinuara me kohen e bisedimeve, me kohen e zgjedhjeve, mirpo them se duhet lene procesit te drejtesise qe te kryej punen e vet e pastaj po qe se vertetohet se nuk ka fakte dhe argument tere kjo do te reflekohet shume keq dhe ashper mbi at ate cilet einician kete process .
Amb WISNER: Ndersa lidhur me ate se Dik Marty eshte pro serb dhe anti Kosovar dhe anti UCK edhe pse kam degjuar fjale kidhur me kete, do te isha I kujdeshem dhe nuk kisha dashur ta potencoj. Raporti ne fjale eshte nje document qe eshte vene para opinionit botetror dhe mu per kete duhet te trajtohet ne menyre adekuate. Le te trajtohet para drejtesise dhepo qe se vertetohet si jo i vertete do te kthehet autorit ne menyren me te keqe. Mirpo ne duhet ta presim diten e verdiktit te drejtesise.
RTV21: Z. Ambasador si nje qe keni qeni i kyqur drejtperdrejt ne rajon, ne procesin e bisedimeve per statusin e Kosoves, a ka ardhe ndonjehere para jush kjo ceshtje? A e keni hasur ndokund ndonjehere?
Amb WISNER: Jo asnjehere nuk ka ardhur para nesh. Nuk e kam hasur asnjehere! Eshte risi per mua! E vetmja qe kohe pas kohe vinte para neve ishin deklarimet e pales serbe se ne e dijme me ke kemi te bejme, ne e dijme historine e tyre! Asnjehere nuk eshte bere pjese e negociatave per sapo ligjore tatusin final, asnjehere nuk eshte bere pjese legale, asnjehere nuk eshte sjelle ndonje e dhene, ndonje informate apo dicka tjeter! Kurre para meje nuk ka ardhe asnje gje lidhur me kete, as edhe nje informata me e vogel, hiq!!! Edhe po qe se do te kishte ndonje budallallak nuk do ta merrja me seriozitet I vetedijshem se ne bisedime kaq te rendisishme siq ishte statusi final s'do mend se do te kete budallalliqe te llojllojshme dhe une nuk do ta merrja seriozishe as atehere e as tani port ha leme drejtesise ta thote fjalen e vet. Ne kohe luftash kesi lloj akuzash te cmendura ndodhin dhe mu per kete kjo akuze duhet trajtuar me gjakeftoftesi.
RTV21: A mendoni se kjo do ta dobesoj poziten e Kosoves ne procesin e bisedimeve me Beogradin
Amb WISNER: Gjithsesi se nuk do ta dobesoj poziten e Kosoves ne pikeveshtrimin tim dhe jam I sigurt as ne pikeveshtrimin e te SHBA -ve. Nuk do ta ndryshoj as perceptimin e Serbise per legalitetin e Pavaresise se Kosoves apo jo. Nuk e dij se cfar do te kete lidhur me kete process. A do te kete process fare apo jo. Cfgar drejtimi do te mere. Por gjithsesi ne duhet te sillemi me pergjegjesi. Ti leme rrjedhjen e mirefillte dhe mos ti japim me teper rendesi seq duhet sepse do te duket me e madhe dhe me e rendesishme se qe eshte ne te vertete T'ia leme sistemit gjyqesor te ballafaqohet me te!
RTV21: Kosova pati zgjedhjet dhe nga to pritet te foremohet Qeveria e cila do te hyje ne bisedime me Serbine te cilat bisedime Europa eshte duke bere presion te fillojne sa me pare. Cka mendoni per keto bisedime
Amb WISNER: Mendoj se potencialishte jane te rendesishme. Keto bisedime jane ajo qe gjithe ne e kemi kerkuar: Qe dy palet te ulen dhe te bisedojne per ato ceshtje te cilat do te ndihmojne marredhenjet praktike mes tyre. Potencoj jo marredhenjeve juridike por marredhenjeve praktike mes Kosoves dhe Serbise. Do te pajtoheni edhe ju se do te jete shume veshtire per ta ndryshuar casjen e Serbise ndaj pavaresise se Kosoves por te gjithe pajtohemi se mirekuptimi e bene jeten me te kuptueshme dhe zvoglon arsyeshmerine e konflikteve. Mirekuptimi sjell tregtine, udhetimet, bashkupnim ne fushen e rendit dhe ligjit, ne fushen ekonomike, qe se bashku nikojne ne te dyja vendet. Do te pajtoheni se mund te jetohet prane njeri tjetrit ne paqe edhe po qe se ka mospajtime per statusin. Po qe se kjo do te ndodhe ateher dera drejte Europes mund te hapet. Eshte me se e rendesishme qe te Komisioni Europia te beje presion tek te dyja palet, qe te ulen dhe gjithe ceshtjet e hapura ti shtrojne ne tavoline dhe te bejne cmos per te arritur marreveshje. Keto bisedime duhet te merren shume seriozishte, te kene konkluzion logjik, para se te merret ndonje vendim per t'ia mu njeras apo pales tjeter antaresimin ne Unionin Europia. Europa ka rregullat e veta dhe nuk me takon mua si amerikan qe te vleresoj por asesi nuk mund ta marr me mend qe Europa ta sjell ne gjirin e vet ndonje pale qe ka mospajtime qe mund te zgjidhen dhe mu per kete se paku ceshtjet praktike duhet te zgjidhen me Kosoves dhe Serbise.
RTV21:Te gjithe jemi te vetedijshem qe Kosova ka mbet ne GETO si I vetmi vend qe nuk ka perfituar nga liberalizimi I vizave derisa vendi I cili ka shkaktuar 4 luftera ne Bellkan - Serbia ka perfituar nga liberalizimi I vizave deri sa viktima -Kosova ende eshte ne Geto
Amb WISNER: Levizja drejt liberalizimit te vizave ishte levizje ne drejtim te duhur. Kjo do te thote se Europa e kupton nevojen e hapjes se linjave te komunikimit dhe udhetimit. Une nuk jam pjese e bisedimeve mes autoriteteve te Kosoves dhe Europes por do te befasosha shume po qe se dyert e Europes do ti mbylleshin Kosoves. Mendoj se kjo ceshtje duhet te trajtohet pasi qe presedanet jane krijuar keshtu qe te eksplorohet dhe te punohet ne kete drejtim. Ne nderkohe une besoj dhe deshiroj qe kjo te ndodhe sa me pare! Nuk e humbi besimin asnjehere dhe nuk du ate perdor termet si GETO, izolim apo tjeter por.
RTV21: Me falni Ambasador por populli I Kosoves mpo e ndine vehten ne GETO! Une po e percjelli mesazhin e tyre sepse po ndihen sikur jane future ne GETO!
Amb WISNER:E kuptoj se edhe ata deshirojne te marrin pjese ne Europe sikurse gjithe tjeret dhe une e respektoj kete dhe dua ta shof qe po ndodhe sa me pare dhe une besoj se pergjegjesiaper kete bie mbi autoritetet e Kosoves dhe ato Europianen per ta zgjidhur kete ceshtje por sipas meje kjo duhet trajtuar si ceshtje praktike e jo ti ipet dimension politik sepse do te jete me veshtire per ta zgjidhur pastaj
RTV21: Pavaresishte kjo ka ndikim mbi neve kosovaret por du ate pyes nje gje tjeter. Ju jeni te vetedijshem se kosovaret kerkojne qe SHBA te jen pjese e ketyre bisedimeve. Pse nuk jane SHBA pjese e ketyre bisedimeve?
Amb WISNER: Une mendoj se miqte e mije kosovar e nencmojne vendosmerine e zotimit amerikan per mireqenjen e Kosoves! Eshte me rendesi qe Europa te punoje perms proceseve te veta qe nje dite i gjithe Ballkane te jete pjese e Europes. Por mos besoni as per nje second se SHBA do ta lshoj dore Kosoven , s'do te jete e interesuar per keto negociata apo ndodhi tjera ne te ardhmen. Rrini te qete! Ne kemi dhen zotimin tone per mireqenjen e Kosoves dhe ai zotim kurr nuk do te zhbehet.
RTV21: Duke ju falenderuar edhe nje here, cfare mesazhi keni per popullin dhe lidershipin e Kosoves, duke qene I vetedijshem se mesazhi juaj ka peshe per ta
Amb WISNER: Po i afrohemi fundit te vitit, festat i kemi para nesh dhe para se gjithashurime dhe pergezime per gjithe miqte e mije. Ka edhe shume per tu bere ne ndertimin e shtetit te ri te Kosoves, ekonomise se Kosoves, institucioneve te Kosoves. Gjithashtu eshte rasti ideal per ta treguar pjekurine politike te Kosoves. Kosova organizoi zgjedhjet, dhe tani duhet qe partite te bashkohen dhe te formojne qeverine per hire te popullit te Kosoves dhe sinqerishte shpresoj qe procesi I formimit te qeverise te kryhet shpejte dhe koalicioni qe do te del te mere pergjegjesite e veta. Ne formen me te mire. Viti 2011 hap dyert e bisedimeve potenciale me Serbine, bisedime qe do te fillojne si te thjeshta por qe do te rriten dhe nderlikohen dhe te cilat do te krijojne atmosphere bashkepunimi qemes dy paleve ka munguar. Shpresoj qe kjo do te eksploatohet siq duhet nga ana e kosovareve posaqerisht shpresoj se serbet do te vijne ne tavolinen e bisedimeve me pikepamje per te jetuar me realitetin. Te pajtohen qe te jetojne se bashku me fqinjet e vet ne Baza praktike si fqinje te mirefillte.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)