Thaçi i krahason pohimet e Martit me “propagandën naciste”


Me titullin "Kryeministri kthen goditjen ndaj akuzave se është mafioz dhe trafikant me organe", gazeta londineze "Tajms" ("The Times") shkruan se Hashim Thaçi i ka krahasuar këto pohime me "propagandën naciste" dhe është betuar për "luftë gjyqësore ndërkombëtare" kundër autorit të tyre, zviceranit Dik Marti.
"Kjo është fyerja më e madhe që e kam përjetuar si njeri, baba dhe kryeministër, ndërsa bëhet fjalë edhe për shpifje ndaj tërë një populli".
Duke hedhur poshtë të gjitha akuzat se ka gisht në krimin e organizuar, Thaçi i ka thënë "Tajmsit" se ato nuk do ta pengojnë në realizimin e synimeve të tij politike dhe se së shpejti ka ndërmend të vizitojë SHBA-të dhe disa vende evropiane. "Në jetë kam pasur tri synime kryesore. Dy të parët janë çlirimi dhe pavarësia e Kosovës. Ato i ka realizuar. I treti është që ta anëtarësoj Kosovën në NATO dhe në BE dhe tipat si Dik Marti nuk do të më pengojnë në këtë", ka thënë Thaçi. "Tajms" shkruan se Thaçi e ka paralajmëruar Martin, të cilin e konsideron "apologjet serb", që të përgatisë avokatët.
"Marti duhet të përballet me drejtësinë për shkak të asaj që ka bërë. Ndoshta është nënshtetas i një vendi neutral por nuk besoj se drejtësia do të jetë neutrale ndaj tij", ka thënë Thaçi në një intervistë për gazetën "Tajms" në Prishtinë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)