Arrestohet producenti i filmit anti-Islam

Mënyra më e mirë për të lënë mënjanë mëritë që ka ngjallur filmi aq shumë i kontestuar anti-islam “Pafajësia e Myslimanëve”, është injorimi.

Kjo është deklarata e Presidentit Amerikan, Barack Obama duke folur për emisionin “The Vieë”.

“Shumica e myslimanëve duan atë që duan edhe familjet amerikane: duan mundësi, arsimim për fëmijët, duan një punë dhe paqe. Por tensionet ekstremiste në cdo rast nuk kanë asnjë justifkim për dhunën”, mbylli presidenti Obama, në lidhje me filmin që po shkakton aq trazira në Lindjen e Mesme.Nakoula Basseley Nakoula, kristiani kopt me origjinë egjiptiane që jeton në Los Angeles, dhe pohon që është një nga producentët e filmit anti-islam, është arrestuar. 

Seanca që do të përcaktojë statusin e lirimit të tij është vendosut për të enjten e ardhshme. Nokula, 55-vjeç, ishte në liri me kusht pas një dënimi për mashtrim. 

Filmi “Pafajësia e muslimanëve” kishte shkaktuar shumë zemërim dhe protesta në mbarë botën.

Protestat e dhunshme u përshkallëzuan duke marrë tjetër formë, teksa u sulmuan ambasadat amerikane, si vendi ku ishte prodhuar filmi, në disa shtete të botës. Nga sulmet mbeti i vrarë ambasadori amerikan në Libi, Kristofer Stevens ndërsa që nga fillimi i këtyre protestave të dhunshme kanë mbetur të vdekur rreth 50 persona. 


Filmi “Pafajësia e muslimanëve” kishte shkaktuar shumë zemërim dhe protesta në mbarë botën.

Protestat e dhunshme u përshkallëzuan duke marrë tjetër formë, teksa u sulmuan ambasadat amerikane, si vendi ku ishte prodhuar filmi, në disa shtete të botës. Nga sulmet mbeti i vrarë ambasadori amerikan në Libi, Kristofer Stevens ndërsa që nga fillimi i këtyre protestave të dhunshme kanë mbetur të vdekur rreth 50 persona. 
Revista spanjolle, karikatura të Muhamedit
“A e di ndokush si është Muhamedi?” Dhe në foto vijnë në radhë disa karikatura të personave që pretendohet se mund të jenë Profeti i Islamit. Kjo është faqja e parë e të përjavshmes satirike spanjolle “El Jueves”. 

Në të riprodhohet një figurë me disa modele të mundshme të themeluesit të Islamit, të publikuara për të shprehur solidaritetin me të përjavshmen franceze “Charlie Hebdo”.

Kjo e fundit publikoi një javë më parë në kopertinë një karikaturë satirike të Profetit, teksa ka shkaktuar reagime.      

I shpejtë ka qenë reagimi i Al-Watan, një e përditshme laike egjiptiane, e cila botoi 13 karikatura të hënën nën sloganin "luftoi karikaturat me karikatura".

Një prej tyre tregon një palë syze përmes të cilave digjen kullat e World Trade Center, me titullin: "Syze perëndimore për botën islame".

Reagimi i i lexuesve ka qenë i menjëhershëm teksa kanë përgëzuar dhe falenderuar gazetën për mënyrën e civilizuar që ka përzgjedhur për t'u kundërpërgjigjur....
Fushata kundër karikaturave të Muhamedit
Një gazetë egjiptiane ka gjetur një përgjigje origjinale duke nisur një fushatë kundër karikaturave të turpshme të Profetit Muhamed të publikuara nga revista franceze Charlie Hebdo. 

Al-Watan, një e përditshme laike, botoi 13 karikatura të hënën nën sloganin "luftoi karikaturat me karikatura".

Një prej tyre tregon një palë syze përmes të cilave digjen kullat e World Trade Center, me titullin: "Syze perëndimore për botën islame".

Reagimi i i lexuesve ka qenë i menjëhershëm teksa kanë përgëzuar dhe falenderuar gazetën për mënyrën e civilizuar që ka përzgjedhur për t'u kundërpërgjigjur.

Karikaturat e Charlie Hebdo i vunë vulën zhurmës mbi videon e cila tallet me Islamin.

Rreth 50 persona kanë vdekur në protestat e dhunshme të cilat shpërthyen dy javë më parë gjatë filmit amator, “Pafajësia e myslimanëve”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)