RTK-ja dhe katastrofa në Japoni!
           

Asllan Dibrani

Katastrofa e fundit qe ndodhi në Japoni  ,tronditi gjithë opinionin  botëror ,,tronditi shume shtete , për rreth qe i ndien pasojat e  tërmetit të fundit ku me shumë njerëz humben jetën si te vdekur apo të zhdukë pa shenjë  nga  përplasja   qe përjetoj  Japonia pas tërmetit me intensitet prej 8,9 ballë sipas Rihterit që goditi bregdetin veri-lindor të ishullit Honshu, duke shkaktuar valë të cunamit të larta deri dhjetë metra që merrnin me vete shtëpi, makina, anije dhe objekte lagje ,pallate   etj, që digjeshin dhe u rrëmbenin nga fuqia e valëve të detit llava  dhe era.

bp5 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTObp7 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

           Pamje  alarmante  nga tragjedia e katastrofës në Japoni

Ky është termin më i fuqishme gjatë 140 viteve të kaluara në këtë vend dhe i gjashti më i fuqishëm në botë i regjistruar deri më tash. 

bp10 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

 Flitet qe  ne këtë termet luajti edhe boshti taksor  ku  e tërë ujdhesa  ku graviton Japonia lëvizi për dy metra  nga qe krijoj ndryshime edhe në sipërfaqen e tokës  me ujë të detit,  por është akoma  gjendje alarmi  të goditjeve të reja .

 bp6 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

bp15 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Numri i viktimave është i madh, ndërsa vlerësohet se pasojat do të jenë katastrofale ndërsa alarme nga cunami ishin dhënë anekënd Paqësorit… 

bp17 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Më i goditur nga vala dhjetë metra e cunamit më të madh në Japoni , është qyteti –port Sendaj dhe pesë komuna të ishullit Honshu.
bp18 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Alarmohet keqësim i gjendjes  edhe në përmasa ma te mëdha të Oqeanit Paqësor
Sipas raportit  sizmologjik të agjencive , dallgët ishin më të larta se disa ishuj të Paqësorit. thuhej në buletinin e Qendrës Paralajmëruese për cunami të Paqësorit. 
bp25 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

Ndërkohë, alarmet për cunami u dëgjuan edhe në ishujt amerikan Hawaii, por edhe në brigjet e shteteve federale amerikane Oregon, Washington, në disa pjesë të Alaskës dhe në Amerikën Jugore. 
bp28 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

"Cunami i krijuar mund të shkaktojë dëme përgjatë gjithë vijës bregdetare të  gjithë ishujve të shtetit të Hawaii’t”dhe ma gjerë.
Sinjale  shpërthimi në objekte bërthamore qe rrezikon të gjithë rruzullin botëror!

bp16 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTOJaponia, e cila ndodhej më pranë epiqendrës së tërmetit, po përpiqet të përllogarisë tani dëmet në njerëz e materiale ku llogaritet  me miliarda e miliarda dëme materiale.

bp29 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

 Ekipet e specializuara po përpiqen të shuajnë zjarret që shpërthyen nga tronditjet sizmike, ndërkohë që ka pasur masa emergjente në Objekte bërthamore të vendit për të parandaluar rrjedhjen radioaktive qe do të jenë  rrezik për gjithë rruzullin botëror.

bp31 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
 Gjendja e jashtëzakonshme ishte shpallur në dy centrale bërthamore… Infrastruktura dhe rrugët thuajse janë të shkatërruara në shumë zona. Popullata vendore është e tronditur nga dridhjet dhe pasojat shkatërruese të tërmetit.
RTK-ja  dhe mjetet   e buletinit botëror  për katastrofën në Japoni

Kjo katastrofë    e këtyre ditëve  u përcoll  me informata ma të freskëta nga minuta në minutë,  radiot,shtypi dhe stacionet televizive   të shteteve ma të mëdhasiç eshte Gjermani.Britani,Italia  ,franca etj!... 

bp41 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

 Pati raste që gjithë buletinin  informativ ta  fillonte dhe ta përfundonte  me    rastin e katastrofës në  Japonisë si katastrofë   nder ma te mëdhatë në historinë e njerëzimit .kishte raste që edhe programet seriale t'i ndërpritnin  për informim  sa ma te shpeshtë  por një gjë e tille sikur nuk i brengosi  redaksinë e RTK-së në Kosovë qe dje me datën  16.03.2011 fare pak e publikoj në fund të  ditarit të orë 19.30 minuta  ,  ndërsa sot me datën 17.03.2011  fare nuk e përmendi  si rast qe  mediet botërore   janë të shqetësuara dhe raportojnë çdo  çast ? 
bp34 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

 A thua vallë ku është ndërgjegjja e atyre njerëzve qe e  kanë  sjellë atë Televizion në buzë gremine   të çoroditur ,me korrupsion,me emisione të pa vlera, me programe injoruese për një qytetar edhe të thjesht e mos të flasim për  njerëz intelektual apo  te ngritur në shkallën e vetëdijes! Politika redaktuese e RTK-së është mjaft  e dobët  sa qe edhe nen sundimin  serb  nga një censurë e rreptë nga Serbia mund te themi  se ishte ma në nivel me këmbëngulësinë   nacionale qe kishin punëtoret  e atëhershëm  për çështjen kombëtare!
bp35 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Historia dhe gjeografia  e Japonisë

Japonia ndodhet në Oqeanin paqësor, shtrihet në lindje të Deti të Japonisë, Republikës popullore   të Kinës , Koresë veriore,Kores jugore dhe Rusisë nga Deti Okhotsk në veri të Kinës Lindore dhe "shteti i origjinës së diellit", që është arsyeja pse Japonisë shpesh identifikohet si"Toka  e Lindjes së Diellit" ".


bp36 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

 Japonia përbëhet prej më se 3,000 ishujve  . Ishujt më të mëdhenj janë Honshu,Hokaido,Hyushu dhe Shikoku që së bashku përbëjnë 97% të sipërfaqes tokësore të Japonisë. Shumica e ishujve janë malorë dhe vullkanik; për shembull, pika më e lartë e Japonisë,Mali Fuxhi,  është vullkan  .


Japonia renditet e 10-ta në botë sipas numrit të popullsisë, me rreth 128 milion banorë. Zona e kryeqytetit të Japonisë   përfshinë dhe disa komuna  përreth, dhe është zona ma  e madhe  si qytet  i metropoleve   botërore , me mbi 30 milion banorë.
bp1 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Japonia e njohu pavarësinë e Kosovës ndër të parat shtete
bp2 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
Japonia Kosovën e ka njohur si shtet të pavarur ndër te parat  shtete,ku lidhi marrëdhënie diplomatike  me Kosovën me rastin e vendosjes se ambasadës së vet në  Prishtine .Konsiderohet se të kesh marrëdhënie të mira me një shtet  me një teknologji ma te zhvilluar në bote është një privilegj dhe interes  bilateral ,e sidomos  për Kosovën qe  kishte me përfituar  shumë nga pozicioni   i ngritjes së ekonomisë së dobët qe posedon .
bp2 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO
 Prandaj mos të harrojmë se RTK-ja e Prishtinës me  një politikë redaktuese të tillë dhe jo mirënjohëse ndaj ngjarjeve me rendësi botërore po e len shikuesin shqiptare te mangët me informim!... 
bp3 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

Fjalët popullore janë me domethënie gjithmonë dhe është mendim i popullit ,prandaj ta kujtojmë  fjalën e  urte popullore "Qeni i keq ta sjell   ujkun  në oborr" andaj është mirë qe oborri i Kosovës të pastrohet nga te këtillët sa nuk është vonë!?...
bp6 (UPDATE) Mijëra të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

Ju sjellim disa pamje filmike nga katastrofa në JaponiComments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)