Europa mund të jetë shtëpia e alienëve

Alienet bejne mrekulli


Kontakti i pare qe ka patur Billy Meier me alienet ka qene ne janarin e larget te vitit 1973. Nje fshatar medioker, me nje nivel intelektual nen normalen me nje arsim te mjaftueshem sa per te lexuar me gabime dhe per tu shprehur me nje gjermanishte ne zhargon, papritur e kujtuar mbas kontaktit te pare me alienet demonstron nje zhvillim mendor te papare. Njohuri te gjera ne fushen e shkencave te ndryshme, 7 gjuhe te huaja, njohuri mbi astronimine dhe sistemet diellore ende te pazbuluara nga shkenca ne ate kohe etj. Kjo ka qene nje nga gjerat qe ka mrekulluar studiuesit ne rastin e tij ndersa deshmite qe ka dhene gjithmone jane pare me skepticizem por sidoqofte jane marre ne konsiderate. Sipas Meier alienet qe vizitojne ate jane ndryshe nga ata te pershkruar nga te tjeret. Jane shume te gjate mesatarisht nga 2.5 deri ne 3 metra. Jane identik me njerezit e tokes si paraqitje, bjond dhe me sy bojqielli. Jane shume paqesore dhe te dashur dhe demostrojne nje dashuri dhe miresi pothuajse divine ndaj rraces njerezore ne toke. Ata vijne nga konstelacioni i Centaurit dhe arsyeja e pranise se tyre ne toke eshte per te na mbrojtur dhe paralajmeruar nga rreziqet qe na vijne nga rraca tjeter e alienve, dmth nga grite ose alienet e pershkruar me siper si dhe nga nje rrace tjeter alienesh qe quhen amfibiane per te cilet ka deshmi te shumta dhe qe paraqiten me nje trup njerezor por me nje koke si te amfibeve, trup te mbuluar me luspa dhe shume agresive dhe ostile. Paralajmerimin kryesor qe bejne ata i perket rraces se grive te cilet kane qellime jo te mira ndaj njerezve te tokes.Sipas kesaj historie e cila eshte nje histori e cila mund te verifikohet edhe ne forumin e paranormales , Alienet kane fuqi te mbinatyreshme per te bere mrekulli .

Mrekulli te cilat sipas disave na paraqiten si shkencore por qe ne fakt jane mrekulli te rreme dhe megjithate jane shume te besueshme nga ana e ateisteve dhe nga ana e te ashtuquajtur ''shkencetar''.

A nuk e tregon kjo faktin se Ateizmi eshte nje lloj feje qe perpiqet te percaktoje ose te vendose me dhune ne menyre graduale se si erdhi ne egzistence jeta?

Flitet per nje gjerman i cili fliste nje gjermanishte te rendomte dhe e mesoi kete gjuhe madje 7 gjuhe brenda nje kohe fare te shkurter gje qe per nje njeri normal duhet te pakten rreth 21 vjet ( 3 vjet per cdo gjuhe) dhe kjo per te mesuar te pakten vetem gjerat kryesore.

A nuk behet fjale ketu per nje mrekulli alienesh?
A nuk tregon kjo se ateistet qe besojne keto mrekulli jane me fetare se sa Kristianet dhe myslimanet qe besojne po ashtu ne mrekulli por jo te kesaj natyre?

Le te jemi pak me te zgjuar dhe te kuptojme vertet se c'fare eshte Atezimi realisht.

SHume do te mendojne se ateizmi eshte pa Zot por ne fakt Ateizmi eshte nje fe moderne e cila ka zotat e vet modern.

Ndoshta jo te gjithe ateistet besojne ne keto zota modern (alienet ) por ama shumica e tyre e besojne pa piken e dyshimit .

Madje shume prej ateisteve shpresojne se nje dite te rrembehen nga alienet ne menyre qe te perfitojne te mira por kane frike nga alienet e keqij se i bejne keq dhe shpresojne ne mbrotjen e alieneve te mire me sy bojqielli.Charles Hall thotë se për herë të parë u takua me jashtëtokësorët më 1964.

Charles Hall thotë se për herë të parë u takua me jashtëtokësorët më 1964, në Bazën e Forcave Ajrore në Nevada, ku ishte dëshmitar i ndërveprimit të ushtrisë dhe alienëve. Ai gjithashtu pohon se ushtria amerikane fsheh ekzistencën e tyre, sepse njerëzit nuk janë "emocionalisht gati" për informata të tilla.
Fizikani bërthamor dhe ish-ushtari amerikan, Charles Hall - autor i disa vepra rreth jashtëtokësorëve - pohon se veprimet e tij janë maskuar si trillime, sepse nuk do që të rrezikojë sigurinë e njerëzve dhe të alienëve për të cilët shkruan.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vL7_VV18CRU

Lloji i parë që ka parë thotë se ishte “i bardhë dhe i lartë”.

“Nuk e dija a po shoh engjëj apo shpirtra”, thotë ai. “Ky lloj është dy metra e gjysmë i gjatë, ndërsa në Tokë janë edhe lloji i vogël gri që ngjanë me njerëz, flasin anglisht dhe i kanë 24 dhëmbë”.

Hall deklaron se jashtëtokësorët kanë teknologji me të cilën janë gjendje të udhëtuar më shpejt se drita, dhe se përveç që kanë kontaktuar njerëz, kanë vizituar Las Vegasin dhe janë shërbyer me banjot njerëzore.

Charles Hall Alien encounters courtesy of Safespace


Medvedev: Alienet jane mes nesh

Kryeministri  i Rusisë, Dmitri Medvedev: Alienet jane mes nesh

“Alienët janë mes nesh, por unë nuk mund t’u them numrin e tyre sepse do të ngjallte panik tek njerëzit”. Këtu ishin fjalët e as më pak e as më shumë të vetë ish-presidentit, tashmë kryeministër i Rusisë, Dmitri Medvedev, lëshuar pa dijeninë që ende po regjistrohej pas përfundimit të një emisioni në një televizion rus ku ishte i ftuar.

“Po ua them për herë të parë dhe të fundit, në valixhen me kodet e bombave bërthamore, presidenti ka një dosje me informacion të detajuar lidhur me alienët që kanë vizituar planetin tonë dhe bashkë me të është edhe një dosje tjetër e klasifikuar e shërbimeve sekrete me informacione të detajuar për prezencën e jashtëtokësorëve në territorin tonë”, deklaroi Medvedev duke sqaruar më pas se kodet e armëve bërthamore bashkë me dy dosjet “top secret” kalohen nga njëri president tek tjetri.

Medvedev nuk ndal me kaq dhe vazhdon shakanë e tij.

“Është një film i famshëm, ‘Men in Black’ ku mund të gjeni informacione më të detajuara për këtë çështje, unë s’mund t’u them asgjë më shumë”, tha kryeministri rus, që më herët foli edhe për Babagjyshin e Vitit të Ri.

“Unë besoj tek ai dhe nuk futem tek ata tipa që u them fëmijëve që Babagjyshi s’ështe i vërtetë”.
Imagjinoni fundin e një oqeani. Uji është akull i ftohtë, i errët dhe i papenetrueshëm, pa asnjë dritëz të diellit. Por nga fundi i oqeanit, buron uji i nxehtë. Ky ujë është i përbërë nga kimikate jetëdhënëse, dhe rreth tij mblidhet një koleksion mikroorganizmash të çuditshme.

Këto organizma janë ekstremisht të vogla. Por kjo nuk është një çudi, sepse ne nuk po flasim për Tokën. Jemi 630 milionë km nga Toka, në planetin e quajtur Europa, një prej hënave të Jupiterit.

Europa është një nga vendet e pakta në sistemin tonë diellor ku mund të ekzistojë jeta. Besohet se në këtë planet mund të ketë një oqean deri në 100 km të thellë, dhjetë herë më i thellë sa çdo oqean në Tokë, që mund të përmbajë dy herë më shumë ujë se i gjithë planeti ynë.

Të gjitha kushtet për jetë aty të mund të plotësohen, edhe në ujërat e errta pa dritë. Thellë, edhe nën akullin e trashë të Antarktidës, ka me qindra liqene të fshehura. Disa prej tyre kanë qenë të izoluara për miliona vjet. Por në vitet e fundit, shkencëtarët kanë filluar t’i eksplorojnë ato, me shpresën për të gjetur jetë.
Europa mund të jetë shtëpia e alienëve
Liqenet e Antarktidës janë analogjia më e mirë që kemi për oqeanet e fshehur në planetin Europa. Pra, në qoftë se jeta mund të durojë kushtet nën akullin Antarktik, ekzistojnë edhe shanset e gjetjes së jetës në Europë.

Europa ka rritur shpresat për ekzistencën e jetës aliene në të, që nga viti 1979, kur anija kozmike e NASA-s Voyager 2 fluturoi mbi të. Voyager zbuloi se sipërfaqja në planetin Europa është një shtresë e trashë akulli. Por ka linja të gjalla në këtë kore të akullt, që depërtohen nga mineralet.

Shumica e shkencëtarëve besojnë tani se ka një oqean me ujë të kripur që rrjedh nën akullin e planetit. Në këtë ujë, besohet se mund të kenë evoluar mikroorganizma njëqelizorë. Në 2022, Agjencia Evropiane e Hapësirës ​​do të nisë një hetim në hapësirë ​​të quajtur Eksplorimi i hënave të Jupiterit (JUICE), për të studiuar tre prej hënave të Jupiterit, duke përfshirë edhe planetin Europa.

"Misioni do të bëjë një punë fantastike të zgjeruar të kuptuarit tonë të të gjithë sistemit ngjashëm me Jupiteri", thotë Kevin Hand, një astrobiologist te Jet Propulsioni Laboratori NASA-s në Pasadena, Kaliforni.

JUICE nuk do të kërkojë në mënyrë specifike për jetën, por do të përpiqet të gjejë se si është oqeani në planetin Europa, çfarë përmban ai.

JUICE do të përpiqet të zbulojë nëse Europa ka kimikatet e duhura për t’u krijuar jeta. Kjo për shkak se jeta nuk ka nevojë vetëm për ujë. Ajo ka nevojë për kimikate të tjera, të tilla si karboni dhe azoti, si dhe një burim energjie për ta mbajtur atë.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)