NË CILIN VARG MBETEM FLAKË DIELLI(Në përjetim të lirisë,atdhetarit-Ismet Avdi Qorraj)Agim Desku

Agim DESKU


NË CILIN VARG MBETEM FLAKË DIELLI

(Në përjetim të lirisë,atdhetarit-Ismet Avdi Qorraj)

Se do më çmëndë kjo krismë djallësh
Nuk di të zë kohën që më ikën si marramendje
Tokës i vie erë mëkatësh si dje dhe sot.

Askush nuk më flet sikur jam vet i vërbër
Më denojnë kujtimet që kurr nuk i harrova
Dhe sa herë flas me zotin tim kam ledhatime
Engjëjsh.

Këtu dëgjoj këngë trupi të dhembjeve mijëvjeqare
Shfletoj historinë dhe askush nuk di udhën e bashkimit
Dje më vranë mëkatin që e shava botën e flliqur
Së ma ndyti shpirtin dhe emrit mi bëri gjyq Hage.

Nuk kam menduar kurr të jem e vetmja fytyrë engjëlli
Bota deshti të çmendet nga bukuria e shqipve të gjakut tim.

Ah,edhe djajët kanë fillue kacafytjen dhemb për dhemb me mua
Çfarë faj kam pse linda njeri në dheun tim pellazg
Pse vargu im ngritet dhe mbetet flakë dielli për liri.

Sonte jam me fat se më thyhen gotat copë e grimë
Dhe mëkatët e jetës nuk rrijnë asnjë ditë me mua
Ku të marr edhe një buzëqeshje hëne
Të ngritëm dhe të ngriti dolli për  varg ylli.

Sontë lidha bast të të shkruaj vetëm një varg poeti
Të kujtoj Purgatorin ,eh,besa edhe Ferrin e Dantes
Dhe në hyjni vet u shndërrova bashkë me vargun tim
Të dytë u bëmë për ty flakë dielli.


Më.21.03.2015

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)