Super vullkani ne zemer te Europes dhe Maya!

A thua te kene patur te drejte Maya-t me profecine e tyre per katastrofat ne 2012? Nese eshte keshtu, atehere, ajo qe aktualisht po ndodh ne Gjermani ne keto dite te para te vitit nuk eshte nje shenje e mire dhe po sjell gjithnje e me teper shqetesim. Ne fakt nuk kemi vullkanet aktive ne Europe nuk gjenden vetem ne Itali: nese Etna dhe Vezuvi here pashere behen shqetesues, tani duket sikur jane zgjuar dhe gjermanet.

Vullkani gjerman quhet Laacher See dhe deri ditet e fundit shume pak dinin qe ne Gjermani kishte vullkane. Ky vullkan gjendet ne afersi te kryeqytetit te vjeter gjerman perpara ribashkimit, Bonn, dhe pikerisht nen nje liqen, nga i cili ka marre dhe emrin. Keshtu, ky vullkan i frikshem ka filluar te jape shenja jete pikerisht ne fillim te vitit 2012. Dhe te mendosh se shperthimi i tij i fundit ka ndodhur pikerisht perpara 12.900 vitesh, ne fakt llogaritet qe shperthen çdo 10/12 mije vjet. Permasat e tij jane impresionuese: eshte afersisht sa vullkani i Malit Pinatubo ne Indonezi, i njejti qe shpertheu ne 1991 duke qene dhe shperthimi me shkaterrues i shekullit te 20-te, duke bere te ulet temperatura globale e Tokes me 0,5 grade per 1 vit rresht.Nese me te vertete vullkani gjerman do te shperthente, eshte vertet veshtire te imagjinohen pasojat: llogaritet se shiu i hirit vullkanik do te mbulonte te gjithe Europen (mendoni vitin e kaluar nderprerjet e fluturimeve ajrore ne Europe per shkak te shperthimit te nje vullkani mijera kilometra larg saj). Hiri vullkanik eshte i tmerrshem, eshte shume i ngjeshur aq sa mund te rrezoje nen peshen e tij ndertesa te medha dhe nese laget behet nje percjelles i elektricitetit, duke shkaktuar ne atmosfere furtuna gjigande elektrike. Jo vetem kaq: nese deperton ne mushkeri gjate frymemarrjes, atehere ngurtesohet dhe behet si çimento. Per momentin vihen re fllucka te vogla gazi qe po dalin ne siperfaqen e liqenit, nje shenje kjo qe vullkani po leshon magmen. Mbi mundesine e shperthimit te tij brenda vitit 2012 dhe mbi shqetesimet e komunitet shkencor per momentin ngelet vetem artikulli i publikuar nga gazeta qe leshoi alarmin: tabloidi britanik Daily Mail.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)