Nga Flori Bruqi:“Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna” 2


Diellza Kolgeci është një prej femrave më joshëse të ekranit dhe modës në hapësirën shqiptare. Bukuroshja nga Prishtina është kthyer në ekranin e madh të kinemasë pas 17 vitesh në serinë e dytë të filmit, “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 2”. 

Diellza luan “Diellzën” një vajzë shqiptar, të njëjtin rol ajo e ka luajtur edhe 17 vjet më parë. Në faqen e Panoramës në Facebook, na kanë dërguar këtë video, ku Diellza shfaqet në një skenë mjaft të nxhetë. Filmi është shfaqur në kinema, ndërsa pritet të shfaqet edhe në vende si, New York apo Slloveni. VIDEO*
Si rol kryesor në këtë projekt ka qenë edhe Diellza, e cila sipas fabulës dashurohet me vëllanë e saj, duke mos e ditur, pasi kishte jetuar prej vitesh në Nju Jork, ndërsa ai në Kosovë. Pas plot 15 vitesh, shtëpia filmike “Labia” ka menduar që të vazhdojë xhirimet për pjesën e dytë të filmit me metrazh të gjatë

http://www.youtube.com/watch?v=0P-JczaH678

Kanë kaluar më shumë se 15 vite, qëkur bukuroshja kosovare Diellza Kolgeci ka shfaqur talentin e saj në projektin filmik “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna”, film ky që pushtoi zemrat e gjithë shqiptarëve atë kohë, duke u cilësuar si një nga projektet më të mirë të realizuara gjatë gjithë viteve, transmeton Panoarama.

http://www.youtube.com/watch?v=DCrJvEuPWIM

Si rol kryesor në këtë projekt ka qenë edhe Diellza, e cila sipas fabulës dashurohet me vëllanë e saj, duke mos e ditur, pasi kishte jetuar prej vitesh në Nju Jork, ndërsa ai në Kosovë. Pas plot 15 vitesh, shtëpia filmike “Labia” ka menduar që të vazhdojë xhirimet për pjesën e dytë të filmit me metrazh të gjatë.

Ky produksion ka menduar që të sjellë filmin në një format të ri dhe si vazhdimësi e ngjarjes, kur kanë kaluar shumë vite.

http://www.dailymotion.com/video/xqsud1_dashuria-e-bjeshkeve-te-nemuna-02_lifestyle#.Ue6vndIzP5E


“Regjisori dhe skenaristi po punojnë me skenarin, që është në përfundim e sipër dhe në muajin mars jemi të gatshëm të fillojmë me xhirimet e para të këtij projekti, i cili ka pasur sukses. Dhe ideja jonë ka qenë ta kemi edhe pjesën e dytë, pasi suksesi i këtij filmi ka qenë shumë i madh”, – ka theksuar producenti Shkumbin Kryeziu.
'Dashuria e bjeshkeve te nemuna'
“Mungesa e aktorit të ndjerë Faruk Begolli do të vërehet në film, mirëpo në këtë rast e kemi bërë një zgjedhje, mendoj të duhurën. Rolin e Begollit do ta luajë aktori po ashtu i njohur Çun Lajçi, gjithashtu do të jetë edhe Diellza Kolgeci me rolin kryesor të femrës, pastaj Fatime Lajçi. Do të ketë edhe aktorë nga Shqipëria, si dhe shumë personazhe të tjera të reja”, ka theksuar ai më tej.

Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  2


Projekti është menduar të xhirohet në Kosovë dhe në Shqipëri, ku si temë do të ketë vazhdimësinë e pjesës së parë, dashuri e nëmur, por që ka rrjedhën e vet, dhe filmi do të zbulojë shumëçka që publiku pret të shohë.


Xhirimet pritet të përfundojnë në fillim të muajit shtator, me një format të fortë teknik dhe artistik.
Filmi planifikohet të dalë para publikut në fund të këtij viti. E pyetur se pse Diellza deri më tani nuk është shfaqur në ndonjë projekt tjetër filmik, ajo është shprehur se zgjedh shumë cilësinë dhe kualitetin e filmave dhe nuk dëshiron të shfaqet kudo.

“Filma si Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna janë të rrallë, por së shpejti do keni mundësinë të më shihni në pjesën e dytë’’, ka theksuar Kolgeci.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)