Leter publike...

Subject:Re: [Sterkala] Re: PERSHENDETJE NGA EDUART THARTORI
From:Vedat Shehu (ved_shehu@yahoo.com)
To:Sterkala@yahoogroups.com;
Date:Wednesday, 22 August 2012, 1:39


Forte i nderuar Eduard Thartori;
Faleminderit per mesazhin qe argumenton se feja juaj eshte ne harmoni me veprimtarine njerezore ne toke dhe simbolin tuaj te Zotit qe i thoni Allah. Me duket se kete e nenvizojne edhe ata qe Allahut i thone Jehovah. Une mendoj se cdo liber i Shenjte qe perkthehet apo pershtatet ne shqip duhet te perdor shqipen. Ne per Allahun dhe Jehovahun kemi disa emera, por emera te perditshem jane Zot dhe Perendi. Une mbeshtese iniciativen apo propozimin e Kreut te Komitetit Islam te Shqiperise  Haxhi Selim Muca per themelimin e Universitetit Islamik Kombetar ne  Tirane per te nxjerre vet kuadro fetare  kombetare te painfluencuara nga disa politika agresive islamike qe diskretitojne edhe kuranin duke perbuzur fete e tjera.
Duke qene se Shqiperia eshte vend pluraliste ne krahina dhe dialekte ne institucione dhe sekte fetare dhe ne ide politike duhet te gjitha keto te bashkohen nen flamurin Kuq-e-Zi, Perkrenaren e Skenderbeut dhe simbolit te Zotit per te ecur drejte arsimimit shkencor, pervetesimit te shkences dhe treknologjise bashkekohore duke kultivuuar sportet, artet dhe gjallerine kulturore ne kuadrin euro-atllantik.
Ne kete kuader fete duhet t'i nenshtrohen Kombit dhe Shtetit: Si kisha edhe Xhamija jane Kombetare ne Shqiperi, misioni i tyre eshte inkluzivisht shpirteror dhe disi komunal, sidomos me punen e botes se shpirtit dhe te pas vdekjes. Nderhyrja e feve ne ceshtje te tjera i cone ato jasht misionit te tyre dhe behen vegela te politikave agresive. Shqiptaret e kane pesuar nga qendrimet politike te institucioneve fetare. Qe me daljen nga tutela Otomane e shtetve  ballkanike para Shqiperise filloi terrori politik i kishave kunder popullsise civile Shqiptare deri tek asgjesimi i fshatrave dhe ktrahinave. Ky agresivitet i politikave fetare hyri ne menyre te shternguar nga boshlleku qe u krijua prej kalimit te vendit nga nje shoqeri te deklerizuar dhe te shpronsuar ne nje shoqeri kapitaliste pa kapitale dhe pa pronar, pa nacionalista. Me se miri u shfrytezua nga Ortodoksizmi barbar dhe shoven Grek. Por nuk kane qene te vogela edhe tentativat e Islamikeve barbar qe kultivojne vetflijimin per te shkaktruar qytetrimin me shkatrime dhe vrasje masive. Keta pseudofetar te cdo feje dhe ngjyra jane vene ne sherbim te politikave agresive dhe ekspansioniste. Edhe kercenimet islamike ne Shqiperi nxiten nga forcat e erreta politike qe synojne destabilizimin e Shqiperise dhe perdorin si mashe fetaret e shtur apo te korruptuar. Ne parapsken ne Shqiperi sherbimet e fsheheta qe punojne per percarjen fetare dhe destabilizimin e Shqiperise drejtohen nga Gjenerali i sherbimit te fshehet i Asfaklise Greke Janullatos. Ky ka penetruar dhe manipulon edhe forcat ekstremiste islamike.
Ja se ku cojne perpjekjet e ketij katili ateist te maskuar me petkun e kryepeshkopit (mbeshtetes i krimeve kunder mesuesve dhe Cameve).
Lajmi: Kërcënohet me vdekje kreu i Bashkësisë Islame Selim Muça dhe kreu i Komitetit Shtetor të Kulteve, Ilir Kulla. Të dy drejtuesit e lartë kanë marrë ditët e fundit kërcënime serioze, të cilat kanë detyruar forcat e antiterrorit të policisë së Tiranës që të marrin edhe masa për të siguruar jetën e tyre. Shkak i gjithçkaje ka qenë qëndrimi i tyre hapur publik ndaj rrymës ekstremiste tëxhihadit selafist në Shqipëri. Bëhet fjalë për të njëjtën persona që u përpoqën të ndryshonin statutin e komutetit mysliman në muajin prill duke zyrtarizuar si pjesë e këtij komuniteti edhe rrymën ekstreme të ardhur vitet e fundit nga vendet arabe në Shqipëri.
Komenti im: Pse behen këto kërcënime të drejtpërdrejta për Selim Muçën, kreun e Bashkësisë Islame? Sepse Selim Muca ka nje qëndrim te palekundur qe ia dikton te qenurit Shqiptar dhe ne sherbim te Kombit dhe Shtetit, sepse e ndjen qe feja qe ai drejton eshte e pjeses islame te Kombit qe eshte ne vllazerim te plote me pjesen jo-islame te Kombit
  Sigurisht, si cdo organizate tjeter e shtetit dhe e kombit, cdo fe do te kete lidhjet e natyrshme me organizatat analoge te shteteve te tjera ne baze te barazise dhe reciprocitetit. Edhe Komiteti islamik Kombetar do ket lidhjet e natyrshme me analoget e vete ne vende arabe dhe jo-arabe. Po ashtu Kisha Kombtare ortodokse Shqiptare do te kete lidhje me kishat analoge greke e jo-greke ne menyre te barabrte dhe me reciprocitet. Ndersa Janullatua predikon vasalizmin dhe grekezimin. Kombtarizimi i institucioneve te feve demton ne rradhe te pare uzurpatorin Janullato. Eshte ky Janullato, qe nen diktatin e politikave te shtetve ortodokso-lindore per destabilizimin e Shqiperise, ka mision te stimuloje, sigurisht ne prapasken, fundamentalizmin e xhihadit islamik. Ky angazhon levat e veta qe t'i bejne kercenim te urtit Selim Muca qe ose te ndaloje ndryshimin e statutit, ose do ta pësojë keq. Kete kercenim nuk mund t'a beje asnje besimtar i vertete Shqiptar i cdo feje qofte. Nje kercenim te till e ben vetem nje person i angazhuar dhe i paguar nga Janullato. Pse? Sepse Janullato kerkon qe ta paraqes Shqiperine vend te rrezikshem islamik dhe te arrije ndarjen fetare, territoriale dhe te pergatis ekspansionin grek. Jo me pak i kercenuar eshte edhe i urti drejtues i Komitetit të Kulteve, Ilir Kulla. Kjo ka ndodhur nëpërmjet disa telefonatave anonime, por edhe në adresa interneti që përdoren zakonisht nga këta persona. Per me teper Kulla e ka perforcuar idene e Muces në disa debate televizive kundër depërtimit të rymave te sajuar antikombtare dhe ne mosperputhje me vete Kuranin, per ruajtje e pastertise se Bashkësisë Islame Shqiptare.
 
Informacion: Ne disa xhami të kryeqytetit jane shpërndarë trakte anonime ku u bëhej thirrje të dyve këtyre drejtuesve që të hiqnin dorë nga qëndrimi kundër Xhihadit selafist.
 
Komenti im: Pra keta njerez te fshehet qe bejne telefonata anonime kercenuese dhe hedhin trakte anonime jane te nje sherbimi te fsheht. Sherbim i fshehet mire i organizuar eshte bashkepunimi i shtetve ortodokse agresive qe kane gjeneralin e tyre te veshur me velladon, Janullaton. Ky hedh gurin dhe fsheh doren. Ka levat qe i komandon

Ne fakt Sherbimet e fsheheta kane edhe patraqitjen e tyre publike qe shprehin hapet ide antishqiptare si me naivitet apo si bindje duke i argumentuar ato si gjoja per te miren e ceshtjes islame. Keshtu prapaskena frymezon ca besimtar te rinj qe te dalin me propozime fundamentaliste. Por po qe se keta dalin hapet c'eshte nevoja te kercenojne fshehtas, kur mund te etiketohen keta per kete krim kercenimi? Kuptohet roli i spiuneve eshte i vecante per seicilin disa bejne agjitacion disa kercenime disa ekzekutime.
 
I nderuar Eduard Thartori, shpresoj se nuk keni per te dale nga misioni i Kuranit dhe nga ceshtja Kombetare e fese dhe do te jeni perkrah Muces dhe Kules.
Me respekt
Vedat Shehu (Prof. Dr. Inxh.-gjeolog)
 
 

From: Flori Bruqi <floribruqi@yahoo.com>
To: eduart thartori <eduart_t@yahoo.com>; "sterkala@yahoogroups.com" <sterkala@yahoogroups.com>; Vedat Shehu <ved_shehu@yahoo.com>; Eshref Ymeri <ymerieshref@gmail.com> 
Sent: Monday, August 20, 2012 5:43 PM
Subject: [Sterkala] Re: PERSHENDETJE NGA EDUART THARTORI

 

From: eduart thartori <eduart_t@yahoo.com>
To: "ved_shehu@yahoo.com" <ved_shehu@yahoo.com>; "ymerieshref@gmail.com" <ymerieshref@gmail.com> 
Cc: eduart thartori <eduart_t@yahoo.com>; Flori Bruqi <floribruqi@yahoo.com> 
Sent: Monday, 20 August 2012, 23:29
Subject: PERSHENDETJE NGA EDUART THARTORI 

I nderuar Profesor Vedati !

I nderuar Profesor Eshrefi !

Pranoni nga une pershendetjet e mia te perzemerta.

Cfare keni shkruar i kam lexuar me vemendje dhe ju kerkoj leje qe tju referohem per shume argumenta qe perdorni. 

Une jam Eduart Thartori vjec 34 nga Kavaja. Diplomuar ne Shkenca Humane dhe te Drejten Islame. Aktualisht ushtroj detyren e klerikut ne nje xhami te Kavajes. Jam marre edhe me disa botime ne formen e studimeve historike dhe artikuj ne formen e analizave sociale dhe kulturore (Kryesisht ne fushat Islame) 

Me ben pershtypje objektiviteti dhe ftohtesia me te cilin analizoni faktet historike. 


Por megjithate edhe pse e admiroj qendrimin tuaj ndaj religjionit ne pergjithesi, me duhet tju replikoj (shume pak, ne fakt) ne lidhje me konceptin e Zotit sipas shkences dhe konceptin e Zotit sipas Kuranit. 

Ne Kuran nuk ka nje ndarje ndermjet shkences dhe teologjise. Sepse Allahu thote se gjithcka e kam krijuar per te qene ne sherbimin tuaj. 
Po ashtu Allahu me ane te shkences sjell argumenta per njerezit qe perdorin mendjen ne menyre qe ata te afrohen drejt qellimit te tyre final qe eshte Njohja e Zotit dhe adhurimi i tij. 

Edhe pse shkenca dhe mendja jane nderuar maksimalisht nga Kurani, ato ne te vertete jane mjet dhe jo qellim. Ato duhet ti sherbejne dy misioneve kryesore qe i ka njeriu. I Pari: Njohja e Zotit dhe adhurimi i Tij dhe e dyta: Misioni i qeverisjes se tokes. Pasi ai eshte caktuar si guvernator i zotit ne Toke. 

Nuk dua qe tju lodh me shkrime te gjata (duke respektuar dhe kohen tuaj) por ju them se nuk ka ndarje dhe limite te percaktuara ndermjet shkences dhe Islamit. 

Kurani dhe shkenca jane mjetet me te cilat njeriu arrin te jete i suksesshem ne raport me Zotin dhe mjedisin ku jeton. Ato nuk mund te ndahen sepse nuk mund te ndahet shpirti nga trupi. Nese kjo ndodh atehere eshte Vdekje ne te gjitha kuptimet e saj, qofshin biologjike, kulturore, sociale, ekonomike dhe politike.

Gjithsesi Ju deshiroj jete te gjate ne dobi te vendit tone te dashur, Shqiperise. 
Per te tille njerez kemi nevoje me shume sesa politikanet tane trushpelare.


ju pershendes me respekt 

Eduart Thartori
Member of 'OLIVE Entertainment' Directors board

Skype: Eduartts
facebook: Eduart Thartori
http://eduartthartori.blogspot.com/2011/11/me-emrin-e-allahut-meshiruesit.html
eduart_th@hotmail.com
+355673218003
Tiranë, Albania

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)