Fyodor Dostoyevsky (1821-1881)

Fyodor DostoyevskyFyodor Dostoyevsky (1821-1881), shkrimtar dhe mendimtar rus, nje nga novelistet me te medhenj te botes, punet e te cilit dramatizojne problemte fetare, morale, politike, dhe psikologjike. Fyodor Mikhaylovich Dostoyevsky lindi ne Moske. Ai u arsimua ne Shkollen e Inxhinierise Ushtarake ne Shen Petersburg, por u terhoq nga karriera ushtarake ne 1844 per tiu perkushtuar literatures. Novela e tij e pare, Bednye liudi (Njerezit e Varfer; e njohur gjithashtu si Populli I Varfer), doli ne 1846 dhe fitoi lavderime te menjehershme nga kritiku me I spikatur letrar rus, Vissarion Belinsky. E perbere nga nje varg letrash, libri eshte novele sentimentale dhe nje studim I mprehte psikologjik I karakterit kryesor. Libri qe pasoi, Dvoinik 1846; eshte nje studim befasues psikologjik I personalitetit te disintegruar, por libri ishte me pak popullor se Njerezit t Varfer. Ne mbi tre vjete Dostoyevsky publikoi dhjete novela te shkurtra dhe disa histori jo te njohura nga publiku. Ne fundin e 1840 Dostoyevsky u perfshi me nje grup idealistesh te rinj qe takoheshin fshehurazi per te diskutuar problemet dhe reformat sociale ne Rusi. Cari shtypes Nikolas I, duke pasur frike nga perhapja e ideve revolucionare, e shihte grupin si hsume te rrezikshem. Ne Prill 1849 Dostoyevsky dhe 23 te tjere u arrestuan, u sprovuan, dhe u denuan per vdekje; gjithsesi, denimi u ndyshua me burgim ne Siberi. Per kater vitet e ardhshme Dostoyevsky jetoi ne nje burg ne Omsk, duke ndare nje barake dhe duke bere pune te renda me disa nga kriminelet me te deshperuar te Rusise. Gjate kesaj kohe, krizat epileptike qe kishte filluan te ishin me intensive, ndoshta si rezultat I mjerimit dhe stresit te jetes ne burg. Ne 1854 ai doli nga burgu por u urdherua te sherbente ne nje njesi ushtarake ne Siberi, ku u martua me nje vejushe me nje djale. Vetem ne 1859 u lejua te kthehej ne Shen Petersburg.Eksperiencat e burgut

Eksperiencat e burgut te Dostoyevskyt I lane atij nje njohuri te dores se pare te mendjeve kriminale dhe te potencialit njerezor per te bere keq. Besimi I ri ne mundesine e krijimit te nje shoqerie te mire duke zbatuar disa teori shoqerore u zevendesua nga bindja se jeta njerezore duhet te udhehiqet nga ligje e parimet fetare.

Dekada nga 1860 ne 1870 ishte I stuhishem per Dostoyevsky, mbushur plot probleme financiare, me shendet te keq, dhe nje mani per kumar, por edhe me disa suksese letrare. Punet me te rendesishme te tij ne vitet 1860 jane Zapiski iz mertvogodoma (1861; Shtepia e te Vdekurit), kujtime artistikisht te fuqishme te jetes ne burg, dhe Zapiski iz podpol'ia (1864; Tregime nga Nentoka). Kjo e fundit eshte nje portret I mprehte psikologjik I narratorit te lig e armiqesor dhe, net e njejten kohe, nje shkrim politik qe sfidon idene se nje shoqeri e mire mund te ndertohej mbi bazen e arsyes se shendoshe. Gjithashtu ngre dilemen e lirise se njerezve: Nese njerezit s'jane te lire ata s'jane me te vertet njerez, por nese kane liri shtytja e tyre njerezore per te bere keq mund te cojne ne shkaterrimin e vetvetes dhe te tjereve.

Dostoyevsky shpresonte te fitonte leke per jetese duke publikuar nje reviste, por projektet gazetareske, te ndermarra me te vellain Mikhail, perfunduan keq. Revista e pare kishte sukses te konsiderueshem derisa u mbyll befasisht nga qeveria ne 1863 me sa duket per nje histori jopatriotike mbi nje kryengritje ne Poloni, dhe revista tjeter nuk kishte buxhet te mjaftueshem per tu shtypur . Ne Prill 1864 gruaja e Dostojevskit vdiq, dhe vellai I tij Mikhail vdiq tre muaj me vone. Dostoyevsky ngeli me borxhe te medha nga deshtimi I revistes se dyte dhe nga detyrimi qe kishte per tu kujdesur per familjen e te vellait. Ne 1867 ai u martua me Anna Snitkina, nje stenografe se ciles I kishte diktuar disa nga shkrimet e tij. Per tiu shmangur kreditoreve cifti kaloi kater vjetet e ardhshme ne Europe. Anna provvoi se ishte nje ndikues I vazhdueshme mbi burrin e saj, duke ndare varferine e tij, gjate zbavitjeve te shpeshta me kumar, duke u kujdesur per te pas pasojave te krizave epileptike, dhe duke e ndihmuar te ndreqte financen e tij. Ata u kthyen ne Rusi ne 1871.

Puna me e mire e Dostoyevskit ndodhet ne kater novelat te shkruajtura gjate 20 viteve te fundit te jetes se tij. Keto pune ndajne ngacmimin, edhe melodramatiken, komplotet; vrasjet si ngjarje kryesore; dhe nje perpunim te gjalle te ideve te thella. Heronjte jane te vendosur ne situata ekstreme dhe te munduar nga deshira konflinktuale.

Duke peshuar idetë aktuale


Ne Prestuplenie i nakazanie (1866; Krime dhe Ndeshkime), heroi konfliktual I Dostoyevskit, studenti Raskolnikov, eshte shtyre ne testimin e limiteve te lirise se tij: Nese eshte vertete I lire, atehere "cdo gje eshte e lejuar" dhe aim und te shkele pertej caqeve te lejuara te se drejtes dhe te gabuares. Duke peshuar ide aktuale ne kohen e tij, ai bind veten se net e vertete, morali I arsyeshem do te thote te besh shume te mira per shume njerez. Ne kete parim ai provon te justifikoje intelektualisht vrasjen e nje fajdexhiu te vjeter qe bente leke duke shfrytezuar fatkeqesite e te tjereve. Porn e vend qe te vazhdoje vrasjet dhe te perodre leket e fajdexhiut per te bere mire, Raskolnikov eshte I perhumbur nga ckfaree ka bere. Ai rrefen krimin e tij, influencuar nga dashuria vetemohueseper nje prostitute, Sonia; nga kontrollet psikologjike te Porfiry, detektivit qe hetonte vrasjen; dhe nga shtytja e Svidrigailov, nje karakter qe shperfill moralin standart. Vetem ne fund te noveles, ne burgun siberian, Raskolnikov fillon me ne fund te kuptoje qe jo vetem ka shkelur nje ligj njerezor por nje ligj te Zotit gjithashtu.

Ne Idiot (1868-1869; Budallai) Dostoyevsky perpiqet te protretizoje "nje njeri te bukur pozitiv." Heroi I tij, Princi Myshkin, eshte nje figure kristiane qe ngaterrohet ne nje intrigue komplekse dashurie qe perfshin dy gra, Aglaya dhe Nastasya, qe terhiqen nga pafajesia dhe personaliteti dahuror. Por Myshkin eshte shume I nrishte per te mbijetuar midis nje shoqerie lakmitare dhe te korruptuar, dhe novella perfundon me tragjedi: Nastasya nuk zgjedh Myshkin por xhelozin dhe te dhunshnim Rogozhin, qe e vret ate . Myshkin vete eshte I pushtuar nga semundja e tij mendore (nga idiotesia e tij"), per te cilen ishte trajtuar me pare, dhe rikthehet ne nje sanatorium ne Zvicer.

Përgatiti Albert Zholi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)