FALEMINDERIT PËR TË GJITHA Z.HASHIM THAÇI !!!

KOSOVA ËSHTË SULMUAR NGA FORCAT PARAMILIOTARE DHE MILTARE TË SËRBISË!!!

nga Flori Bruqi më 2011-07-28 në orën 21:43.MD
 
 Botuar në www.facebook.com

 
 Nga Flori Bruqi

Autoritetet në Kosovë, e kanë akuzuar Beogradin zyrtar dhe strukturat paralele në veriun e vendit, për sulmin ndaj vendkalimit kufitaar në Jarinë, në komunën e Leposavicit në veri. Në orët e mbrëmjes, grupe protestuesish serb i kanë vënë flakën vendkalimit kufitar në Jarinë, vetëm pak kohë pasi që njësitë e posaçme të policisë së Kosovës, i dhanë fund operacionit për vënien nën kontroll të vendkalimeve kufitare më Serbinë në veriun e banuar me shumicë serbe. Kjo është hera e dytë që kjo postë kufitare digjet nga protestuesit serbë. Herën e parë ajo u dogj pak ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka akzuzuar Beogradin zyrtar dhe strukturat paralele në veriun e vendit, për sulmin ndaj vendkalimit kufitar në Jarinë, në komunën e Leposavicit në veri. Ai i bëri këto komente, gjatë një konference të jashtëzakonshme për shtyp gjatë orëve të vona të natës, ku tha se sulmi ndaj pikës kufitare është udhëhequr dhe bashkërenduar nga udhëheqësit e lartë të Beogradit, duke nënvizuar se me këto veprime është, sic tha ai, demaskuar edhe publikisht politika e Beogradit ndaj Kosovës.


"Fatkeqësisht, në orët e pasditës, një grup kriminal i udhëhequr nga liderët e strukturave paralele serbe, të motivuara nga autoritetet e Beogradit, kanë sulmuar pikën 1. Këto veprime të dhunshme janë urdhëruar, koordinuar dhe udhëhequr nga strukturat më të larta politike të qeverisë së Serbisë. Djegia e pikës 1 është bërë nga njerëz me maska, por gjithcka është e qartëë, pas kësaj djegie qëndron Beogradi, politika e Beogradit", tha ai.

Kryeministri Thaci, bëri të ditur se forcat paqeruajtëse të NATO-s dhe të policisë së Kosovës, janë duke bërë përpjekje për të mbajtur nën kontroll situatën në vendkalimet kufitare. Ai tha se institucionet e Kosovës nuk do të bëjnë asnjë kompromis.


"Ju garantojmë se do ta kthejmë rendin dhe ligjin. Keni besim në ne, ruani qetësinë, ne në asnjë rrehtanë nuk do të zbrapsemi, nuk do të kemi asnjë milimetër kthim mbrapa. Për Kosovën do të ketë vetëm ecje përpara, nuk do të ketë rikthim të gjendjes së status kuos, madje as të gjendjes së para dy ditëve. Ky është momenti i së vërtetës për Kosovën, momenti i ecjes përpara, momenti për vënien e rendit dhe ligjit pas 12 vjetësh, ky është momenti i unitetit politik dhe qytetarë, kërkohet solidaritet dhe kërkohet besim te institucionet e vendit", tha ai.
Kryeministri Thaci, iu bëri thirrje qytetarëve që të ruajnë qetësinë dhe të kenë besim në institucionet e Kosovës, duke nënvizuar se në atë pjesë të vendit do të kthehet rendi dhe ligji.


"Dua të ju siguroj, se nuk të ketë kthim mbrapa dhe skenari i Serbisë për ndarjen të veriut të Kosovës nuk do të ndoh kurrë dhe në asnjë rrethanë. Kurrë më të vendosur në këto 12 vjetët e fundit nuk kemi qenë dhe gjithë bota është e mirëkuptueshme në qasjen tonë të vendosur. Ruajtja e qetësisë, sigurisë dhe tërësisë territoriale të Republikës së Kosovës është detyra jona parësore, kushtetuese dhe legjitime", tha kryeministri  Hashim Thaçi.

Në orët e mbrëmjes, grupe protestuesish serb i kanë vënë flakën vendkalimit kufitar në Jarinë, në komunën e Leposaviçit në veri, vetëm pak kohë pasi që njësitë e posaçme të policisë së Kosovës, i dhanë fund operacionit për vënien nën kontroll të vendkalimeve kufitare më Serbinë në veriun e banuar me shumicë serbe.

Grupe protestuesish kanë hedhur shishe me benzinë në postën kufitare ndërsa kanë përdorur edhe buldozerë për shkatërrimin e saj. Burimet serbe në veri thanë se shishe me benzinë janë hedhur edhe ndaj trupave të NATO-s.
Ndaj kësja situate ka reaguar presidenti i Serbisë Boris Tadiç, i cili ka bërë thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të dhunës në Jarinë. Ai citohet të ketë thënë se "huliganët që nxisin dhunë, nuk janë ata që i mbrojnë as qytetarët e as shtetin serb".

Edhe Ministri serb në qeverinë e Kosovës  njëfarë Goran Bogdanoviç e ka dënuar djegien e vendkalimit kufitar ndërsa i ka cilësuar si ekstremistë grupet e protestuesve që sulmuan postën kufitare.

Forcat paqeruajtëse të NATO-s thanë se kanë vendsour trupa shtesë në veri për të rivendosur rendin. Në një komunikatë të KFOR-it thuhet se "pas një dite demonstrimi, situata u përkeqësua në pikën doganore në Jarinë, dhe persona të panjohur i kanë vënë zjarrin kësaj pike kufitare. Gjithashtu janë konfirmuar raportimet për të shtëna ndaj personelit të KFOR-it në afërsi.

Kjo është hera e dytë që kjo postë kufitare digjet nga protestuesit serbë. Herën e parë ajo u dogj pak ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Njësitë e posaçme të policisë së Kosovës, filluan të hënën në mbrëmje një operacion për vënien nën kontroll të dy vend kalimeve kufitare në veriun e banuar me shumicë serbe. Operacioni u urdhërua nga qeveria e Kosovës në përpjekje për të zbatuar vendimin për ndalimin e importeve nga Serbia i cili nuk po zbatohej në atë pjesë të Kosovës ku nuk funksionojnë doganat e vendit.

Aksioni i policisë nuk është mbështetur nga EULEX-i dhe Bashkimi Evropian.

Ndërsa Ministria e Jashtme e Shqipërisë reagoi sot ndaj zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës, ku dje humbi jetën edhe një nga pjestarët e policisë dhe të tjerë mbetën të plagosur. Tirana kërkon zgjidhjen e problemeve përmes dialogut
Shqipëria, thuhet në deklaratën e shpërndarë sot, ka mbështetur dhe mbështet pavarësinë e Kosovës dhe shtrirjen e sovranitetit të saj në të gjithë territorin e Republikës së njohur nga 77 vende.

Eshtë e domosdoshme, thuhet në deklaratë, që zgjidhjet të vijnë përmes dialogut dhe marrëveshjeve të arritura, zbatimit të "Strategjisë për Veriun" të qeverisë së Kosovës dhe Zyrës Civile ndërkombëatre, që do të bëjnë të mundur ushtrimin e pushtetit legjitim të autoriteteve të zgjedhura të pushtetit qëndror dhe lokal në Veri të Kosovës.

Ministria e jashtme nënvizon edhe njëherë se "Zgjidhja e problemeve të mbetura mes Kosovës dhe Serbisë duhet të bëhet përmes procesit të bisedimeve", duke nënvizuar se "është thelbësore që konkluzionet e arritura mes tyre, me ndërmjetësimin e Bashkimit europian, të shndërrohen në marrëveshje të zbatueshme me garanci ndërkombëtare".
Zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë njoftuar se lidhur me vrasjen e pjesëtarit të njësisë speciale të policisë, Enver Zymberi, janë hapur hetimet. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Brahim Sadriu, ka theksuar se do të hetohen të gjitha detajet dhe pistat e mundshme. Për policin e vrarë sot janë bërë homazhe ndërkaq, familjen Zymberi e kanë ngushëlluar të gjitha institucionet e vendit dhe partitë politike. Sadriu gjithashtu thekson se policët kufitarë dhe doganierët janë duke e vazhduar punën në pikat kufitare në veri të vendit.

Policia e Kosovës ka hapur hetimet mbi vrasjen e pjesëtarit të saj Enver Zymberi, i cili nga plagët e marra me armë zjarri dje, në veriun e Kosovës, ka ndërruar jetë.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Brahim Sadriu, i ka thënë Radios Evropa e lirë, se policia po heton në disa pista, lidhur me vrasjen e zyrtarit të saj.

"Lidhur me këtë rast, Policia e Kosovës, Drejtoria Rajonale e Mitrovicës, qysh dje ka iniciuar hetimet. Do të hetojë të gjitha detajet. Të gjitha pistat e mundshme janë duke u hetuar, në mënyrë që të dyshuarit lidhur me këtë rast të kapen dhe të dërgohen para drejtësisë
", tha Sadriu.

Ndryshe, siç ka thënë zëdhënësi Sadriu, Policia e Kosovës dhe drejtuesit e lartë të institucioneve të vendit, sot kanë nderuar policin e ndjerë Zymberi, duke bërë homazhe në ambientet e drejtorisë së përgjithshme të Policisë së Kosovës.

"Sot, prej orës 13 deri në orën 14, në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, konkretisht në hollin e ndërtesës së administratës, janë bërë homazhe për policin Enver Zymberi, i cili ka rënë dje në krye të detyrës, në rajonin e Mitrovicës. Në këtë homazh kanë marrë pjesë, përveç prestarëve të policisë së Kosovës dhe kolegëve të të ndjerit, edhe personalitetet më të larta të vendit, familjarë, miq dhe njerëz të tjerë", sqaroi Sadriu.

Të gjitha institucionet e Kosovës dhe partitë politike e kanë ngushëlluar familjen Zymberi për humbjen anëtarit të tyre në krye të detyrës.

Në ngushëllimet për familjen Zymberi, është thënë se Enver Zymberi është shembull i sakrificës dhe profesionalizmit të lartë në vendosjen e kushtetutshmërisë në tërë territorin e republikës së Kosovës.

Ndërkaq, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vendosur që policin e ndjerë Enver Zymberi, i vrarë në detyrë, ta dekorojë me Urdhrin "Hero i Kosovës", me motivacion për "trimërinë dhe përkushtimin e treguar deri në flijim për vendosjen e sundimit të ligjit në tërë territorin e Republikës së Kosovës".

Presidentja Jahjaga do t’ia dorëzojë medaljen familjes Zymberi në një ceremoni të veçantë.

Ndryshe, sipas zëdhënësit të policisë së Kosovës, Sadriu, në pikat kufitare 1 dhe 31 në veri të vendit, të cilat një ditë më parë ishin futur nën kontroll nga njësitë speciale të policisë së Kosovës, janë vendosur dhe po vazhdojnë punën policia kufitare dhe doganierët e Kosovës.

"Janë pjesëtar të Policisë së Kosovës, të të gjitha etniciteteve. Do të thotë, janë të vendosura njësitet e policisë kufitare qysh dje, por edhe sot janë duke punuar. Do të thotë, janë zyrtar policor dhe duhet të punojnë konform rregullave dhe ligjeve të aplikuara në vend", bën të ditur Sadriu.

Zëdhënësi Sadriu ka theksuar se në pikat kufitare në veri të vendit janë duke qëndruar edhe njësitë e KFOR-it, të cilat, sipas tij, janë duke dhënë përkrahjen për policinë e Kosovës, në punën e tyre të përditshme.

Sadriu gjithashtu ka shtuar se situata e sigurisë në veriun e Kosovës gjatë natës ka qenë e qetë dhe pa incidente, ndonëse në disa rrugë ende qëndrojnë barrikadat, të cilat i kanë vendosur më herët serbët lokal.

Në anën tjetër, serbët lokalë, në veri të vendit edhe gjatë natës së kaluar kanë qëndruar afër barrikadave që i kanë vendosur në disa rrugë.

Këtë e konfirmon edhe njëri nga liderët politik të serbëve të veriut të Kosovës, Kërstomir Pantiq, i cili gjithashtu thotë se me gjithë tërheqjen e forcave speciale të policisë së Kosovës nga veriu, në pikat kufitare kanë mbetur njësitë e policisë kufitare, me të cilin fakt, sipas tij, serbët lokal nuk pajtohen.

"Qytetarët janë ende të tubuar në barrikada. Megjithatë rrugët nuk janë plotësisht të bllokuara. Qarkullimi është i lirë në drejtim ka pikat kufitare dhe që andej për në Mitrovicë", ka thënë Pantiq.

Sidoqoftë, policia e Kosovës ka theksuar se njësitet e Policisë kufitare dhe doganierët do të vazhdojnë ta kryejnë punën e tyre në pikat kufitare në veri të vendit.

Komandanti i KFOR-it, Erhard Byler, tha se forcat speciale të Policisë së Kosovës janë tërhequr nga veriu dhe se në kalimet kufitare ndodhen shërbyesit serbë.

"Unë jam këtu për të bërë përpjekje në mbajtjen e rendit dhe të qetësisë – kjo është detyra ime. Njësitë ROSU janë tërhequr nga veriu. Sipas marrëveshjes, kemi dërguar shërbyes serbë në vendkalime dhe ata vazhdojnë të jenë atje", tha Byler, pas takimit me shefin e delegacionit serb në bisedime, Borisllav Stefanoviq, në Rudar të Zveçanit.

Stefanoviq u tha të tubuarve se ekziston një problem, meqë, siç tha, po bëhen përpjekje të sillen doganierët dhe policët kufitarë të Kosovës, ndonëse "serbët dhe Beogradi duan që atje të kthehen doganierët e EULEX-it dhe pjesëtarët serbë të Policisë së Kosovës, të cilët ishin në vendkalime deri në ndërhyrjen e forcave speciale".

"Do ta zgjidhim problemin. Ose ata do të largohen nga aty ku kanë hyrë ilegaslisht, ose ne nuk do të lëvizim nga këtu derisa ata ta bëjnë një gjë të tillë", ka thënë Stefanoviq.

Udhëheqësit e serbëve të Mitrovicës kanë vendosur që, për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme dhe përkeqësimit të gjendjes së sigurisë, të kufizojnë orarin e punës së dyqaneve dhe restoranteve, ora 7 deri në 15.

Kuvendi i Kosovës përmes një rezolute i ka dhënë mbështetje qeverisë që të vazhdojë me masat e ndërmarra në veri të Kosovës, për vendosjen e rendit në pikat doganore dhe zbatimin e reciprocitetit me Serbinë.

Rezoluta është propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës u mbështet nga 89 deputet, përderisa 8 ishin kundër.

Me këtë rezolutë, Kuvendi i Republikës së Kosovës mbështet të drejtën Kushtetuese të institucioneve për ushtrimin e kontrollit të plotë në gjithë territorin e Kosovës.

Kuvendi i Kosovës kërkon që të respektohen masat e reciprocitetit me Serbinë në të gjitha pikat doganore, tha shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, i cili lexoi tekstin e saj.

"Kuvendi i Republikës së Kosovës kërkon nga qeveria të vazhdoj në angazhimin e saj për vendosjen e autoritetit kushtetues në pikat kufitare 1 dhe 31 dhe në ndërmarrjen e veprimeve të tjera për shtrirjen dhe ushtrimin e sovranitetit në tërë territorin e Republikës së Kosovës ", ka thënë Grabovci.

Me këtë Rezolutë, Kuvendi fton edhe faktorin ndërkombëtar që t’i mbështesë dhe ndihmojë institucionet e Kosovës në angazhimet për vendosjen e autoritetit kushtetues në gjithë territorin e vendit.

Rezoluta u miratua gjatë një seance të jashtëzakonshme pas debateve të shumta.

Kryeministri Hashim Thaçi ka akuzuar edhe njëherë Beogradin dhe strukturat paralele në veri për djegien dhe sulmet në pikat doganore.

"Këto turma të dhunshme kriminale serbe, nuk janë qytetarët serb shtetas të Republikës së Kosovës. Ata janë faqja e zezë e komunitetit serb në Kosovë. Ata janë e keqja e komunitetit serb në Kosovë. Ata janë duke e turpëruar komunitetin serb në Kosovë. Komuniteti serb në Kosovë gjithnjë e më tepër po distancohet nga ta. Kanë mbetur individë në Kosovë që e përqafojnë politikën e dhunës së Beogradit në Kosovë", ka thënë para Parlamentit, Thaçi.

Ndërkohë, opozita, edhe pse i ka dhënë mbështetje qeverisë, ka shprehur pakënaqësi me hapat e ndërmarrë pas tërheqjes së forcave speciale nga veriu. Por megjithatë me votën e tyre ka mbështetur qeverinë.

Ndërkaq një mendim ndryshe nga partitë tjera politike në pozitë dhe opozitë ka shprehur lëvizja Vetëvendosje.

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti kërkoi që presidentja Atifete Jahjaga të shpallë gjendje të jashtëzakonshme duke propozuar edhe mobilizim për ruajtjen dhe mbrojtjen e tërësisë territoriale të Kosovës.

"Propozimi i Lëvizjes Vetëvendosje është që në përputhje aktuale kur Kosovës i është djegur kufiri në veri, presidentja e Republikës së Kosovës ta shpallë gjendjen e jashtëzakonshme dhe më pastaj të ndodhë organizimi dhe aktivizimi i të gjitha resurseve qytetare e institucionale në përputhje me atë gjendje", ka deklaruar Kurti.

Përveç masave të mobilizimit, Kurti kërkoi që të ndërpritet dialogu me Serbinë dhe të intensifikohen kontaktet me Tiranën, Uashingtonin, Ankaranë dhe vendet e BE-së që e njohin pavarësinë e Kosovës.

Një kërkesë e tillë, megjithatë nuk kaloi në Kuvend.

Pas marrjes nën kontroll të vendkalimeve kufitare 1 dhe 31, në kufi me Serbinë, KFOR-i ka njoftuar se dogana në Jarinje është e dëmtuar rëndë dhe si e tillë duhet të mbyllet për shkak të rrezikut nga shembja.

Në një komunikatë për opinion, KFOR-i njofton se kamionët nuk janë lejuar të futen nëpërmjet kësaj pike, kurse automjetet e vogla private mund të kalojnë kufirin në rrezik të tyre, ndonëse do të kontrollohen nga KFOR-i dhe bastisen për armë.

Në pikën kufitare 31 në Bërnjak, njoftojnë paqeruajtësit, kontrollimet janë shumë të rrepta për shkaqe sigurie.

KFOR-i njofton se vazhdon të zbarkojë trupat e veta në tërë veriun e Kosovës për të ruajtur qetësinë, sigurinë dhe për të mundësuar lirinë e lëvizjes.

Në anën tjetër, përfaqësuesit e serbëve në veri thonë se nuk qëndrojnë para akteve të sulmeve dhe djegies së pikës numër një në Jarinje.

Një nga liderët e serbëve të veriut, Kërstimir Pantiq thotë se nuk ka informacione se kush ishin ata që ia vunë zjarrin doganës në Jarinje.

"Ne nuk kemi informacione se kush e dogji kalimin në Jarinje. Nuk e besoj se ata ishin serb nga Mitrovica, siç është prezantuar. Unë theksoj se nuk kishte ndonjë nisje të organizuar për në pikat doganore. Nga filmimet shihej se ata njerëz bartnin kapela kështu që nuk dihet se kush e bëri këtë vepër", thotë Pantiq.

Sidoqoftë, situata në veriun e Kosovës pas sulmeve të mbrëmshme në pikat doganore sot përshkruhet të jetë më e qetë.

Por, gjendja mbahet nën tension dhe se kjo vërehet me vendosjen e sërishme të barrikadave nëpër rrugët që qojnë në kufi me Serbinë nga ana e banorëve lokal serbë.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë,Prof.dr. Bamir Topi, vlerëson se "Kosova është tashmë një realitet i njohur botërisht dhe sovraniteti i saj është i pakthyeshëm e i paprekshëm".

Ai ka dënuar aktet e njëanshme të dhunës, duke i konsideruar ato krejtësisht të panevojshme dhe beson shumë tek institucionet legjitime të Kosovës për rikthimin e normalitetit afatgjatë, thuhet në një komunikatë të presidencës shqiptare.

Zoti  Bamir Topi gjithashtu ka mbështetur dhe inkurajuar vazhdimin e dialogut institucional të inicuar nga BE midis Prishtinës dhe Beogradit, duke e vlerësuar atë si rrugën më të mirë për zgjidhjen e problematikave reciproke.

Kryeministri shqiptar prof.dr. Sali Berisha shprehu në një konferencë për mediat, shqetësimin e madh për ato që ai i quajti "provokime të rrezikshme të bandave serbe" në kufirin verior të Kosovës.

"Mbështesim operacionet e qeverisë së Kosovës dhe dënojmë aktet kriminale të fallangave të serbo-mëdhenjve në kufirin verior. Dënojmë vrasjen e një oficeri të policisë, sulmin e armatosur ndaj njësive të KFOR-it dhe i konsiderojmë këto akte dëshmi se fantazma e Serbisë së Madhe paraqet rreziqe për paqen dhe stabilitetin në rajon", tha Berisha.

Kryeministri Sali  Berisha mbështeti embargon e qeverisë së Kosovës ndaj produkteve serbe, për sic ka thënë ai, "jo sepse është kundër lëvizjes së lirë të mallrave, njerëzve, por se ky është një vendim i imponuar prej qeverisë serbe".

Sali Berisha i bëri thirrje qeverive të të dy vendeve që të marrin masa për të siguruar kushte dhe dialog mes dy vendeve të barabartë.

Në Prishtinë,28 korrik 2011

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)