Flash poetik nga Zyli Gaxholli

"Akujt e dritareve" është libri i parë i autores Zyli Gaxholli, me rreth 70 poezi të tematikave të ndryshme, që u promovua paraditen e sotme në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Në një prononcim për mediat autorja Gaxholli u shpreh se ky libër botohet pas një viti pune dhe në të përshihet dashuria në të gjitha format e saj. “Poezitë flasin për dashurinë, për vuajtjet, për përmbytjen e Shkodrës, për vendlindjen time, për shoqërinë time etj, prekin disa fusha, por ndërkohë tematika e preferuar është dashuria sepse ajo na mbush të gjithëve”, tha Zyli Gaxholli. "Akujt e dritareve" përmbledh poezitë si "Puthje me zemër", "Tradhti", "Unë dhe ti", "Mall për ty", "E shtrenjta mike", "Përse je gri sot Shkodra ime?", "Pres", etj. Recenzent i librit të autores Gaxholli është shkrimtari Bardhyl Londo, i cili në parathënien e librit shkruan se bota poetike e autores është e pasur, e ndjeshme dhe njerëzore. “Shumica e poezive nuk dallojnë për risitë poetike, por për ndjeshmërinë e lartë njerëzore. Ajo shkruan dhe vendosi të dalë me këtë përmbledhje poetike vetëm se nuk mund t’i mbante më brenda vetes ato që i thoshte zemra, ato që gjallonin dhe gjallojnë brenda botës së saj”, shkruan Londo. Ky është libri i parë i autores Zyli Gaxholli, ndërkohë që kohë më parë ajo ka shkruar në shtypin e përditshëm shqiptarFRYMËZIMI  I  POETIT

Ti, për natë je brënda meje,
Tek unë mërr ritmin e zemrës
Mërr të paktin gjak që kam ndër deje,
E me të thur vargun tënd të këngës.


ENGJËLLI  I  PAFAJSHËM

Pranë një lulishtje
Dikush një zë nxori,
Nuk desha të besoj
Që dhe kështu mund të ndodhi.


PËLLUMB   I  BARDHË  SYSHKRUAR


Pëllumb i bardhë syshkruar,
                                Simbol i paqes,
                                            Lajmëtar  i dashurisë.
Vetem pak  Ti dhuromë krahët,
                            Të fluturoj e lirë
                                    Drejt kaltërsisë.IKJE  PA  KTHIM


Gjithkund u luta,
               Të ketë shpëtim,
               Mirësi të kishte,
               Dashuri.

Njoftimi erdhi si shigjetë,
               Mbushur me pikëllim,
               Vrer e zi...
               Kush ka faj gjithësi ?


MBEÇ  ME  SHËNDET

Se kush kishte faj
Nuk desha ta di.
Në lumenj lotësh
Lundruan sytë e mi.

Misterin e dashurisë,
Këtë burim të kulluar,
Përse ma kthen, i dashur,
Përrua të turbulluar ?


MIQESIA

KU JU KAM JU O MIQTE E MIRE
QE MA GEZONI SHPIRTIN TIM?
HELLE VESHTRIMIN TE STATUSI IM
I SHIJOJ EMRAT DHE FOTOT SI TRENDELIN


SA E MADHE MIQESIA IME
PER DITE SHTOHET PA KUFI
SA SHUME BISEDOJ ME JU
DERI VONE NUK VE GJUME NE SY


SA MIRE QE NDJEHEM ME JU
JU NDJEJE PRANE SI NJE AGIM
SA E LUMTUR JAM UNE ME JU
JENI KLOROFIL PER SHPIRTIN TIM


PER MUA JU O MIQE JENI:
LULJA,PRANVERA,BIRBILI
FJALA,BESA,MIRESIA ,JETA
JENI ENGJEJ,KALTERSIA E VERTETA


KURRE NUK JU LARGOJ NGA SYTE
FOTOT E TUAJA KAM PERBALLE
DIKUJT I QESH SYRI ME BISHTE
DIKUSH DERDHE SI LUMI,TE EMBLAT FJALE


PER JU GEZOJ RESPEKTIN TIM
MIRESI DHE DASHURI JU FALE
JU PERMBI VARGJET E MIJA
DERDHNI KOMENTE SI NEKTARE


SHPIRTIN MA MBUSHNI ME BUKURI
PORSI YLBERI QE NE QIELL KA DALE
PER JU HAP PORTEN E MIQESISE
SEJCILI NGA JU MAGJI ME FALE


NE DARKE TE GJITHE ME HENEN ZGJUAR
ME FJAL TE NGROHTA NE PERSHENDETEMI
SI MELODI E GALEKTIKES FLAS VET
ZERI JUAJ I EMBEL ME MUA FLET


VALLZOJNE FJALET NE INTERNET
SFILOJNE BUKUR PLOT LEZET
JU KAM TE GJITHEVE PER BUKURI
LUMTURI SIDHNI NE SYTE E MIJ


JENI TE GJITHE TE BUKUR TE MIRE
TE SHKURTER TE GJATE E SHTATE SELVI
SYSHKRUAR,NGJYR QIEDHI APO ME BISHT
KJO ESHTE STREHEZA JONE QE NA BERI MIQ


SA SHUME MIQE E SA MIRESI
SA MIKE TE BUKURA PLOT ZGJUARESI
ME LOT LUMTURIE MBUSHET SYRI IM
TEK JU GJEN FRYMEZIMIN VARGU TE KY SHKRIM


VARGJET E MIJA JU KAM DERGUAR
ATO PER JU MIQ I KAM SHKRUAR
CDO VARG ME JU BASHK KAM PERJETUAR
NE ZEMREN TIME JU KAM STREHUAR


PYES DRITAREN E SHPIRTIT TIM
SYRIN TIM,SYRIN E SHKRUAR
JU KAM DHURUAR MIQESINE
BUZEQESHJEN ME CILTERSINE E CMUAR

 
 
ARZALEJA
 
TI NGJAN ME LULEN ARZALE
EDHE EMRIN KESHTU E KE
ARZALE SHUMENGJYRESHE ERE MIRE
VETEM NJE NDRYSHIMTE KA NGA TI
ARZALE , LULE,TI VAJZE FLORI

ARZAE LULE KUDO NE BOT GJEN
PLOT BUKURI
ARZALE VETEM NE HOLLAND KE LINDUR TI
VAJZA ME KETE EMER NE GJERMANI
ARZALE KUR TE VADIS SA MIRE NDJEHESH
ARZALE ME POASURIN E SHPIRTIT BLIHESH

ARZALE LULE KAQ E BUKUR
ARZALE EMER I NJE VAJZE TE LUMTUR
ARZALE VERTET TE DUA SHUME
ARZALE NJE GOC SI TI DESHA UNE
ARZALE JE LARG, POR TE PREMTOJ
ARZALEN LULE DO TA DHUROJ

ARZALE MOJ VAJZA ME EMER LULE
ARKIDE E RRITUR ME PEKULE
ARZALE E BUKUR KOSOVARE
ARZALE SI BABI ATDHETARE
 N O S T A L GJ I A

PSE VALLE MBI VITE QENDROJ
HERE E GEZUAR,HERE E FTOHTE
NUK E DI KE DASHUROJ
FJALEN E BUKUR
APO NDJENJEN E NGROHTE

KOHA E SHKUAR ME MUNDON
ME NOSTALGJI KUJTOJ RININ
HARROJ QE JETA PRAP VAZHDON
THEM MOSHA SE ZBEH DASHURIN

SA HERE SHKRUJ NDONJE VARG
ILLUSTROJ BUKUR DHE PLOT NDJENJE
MENDIMET ME FIKSOHEN LARGE
BUZQESHJEN PERSERI MA KTHEN

DIKUR ISHA DRITA E DRITES
POR SOT JAM NDRICIMI NATES
TA DINI SE VETEM KJO JAM UNE
I NGJAJE VETES TIME JO TJETER KUJ

PYES VETEN KU JAM.KETE NATE KU
ME NOSTALGJIN APO ME JU ?
I KUJTOJ VITET NEN MAGJIN E HENES
DUA TI KUJTOJ MREKULLIT E ZEMRES

SI NJE IKON ,VITET I KUJTOJ PLOT NOSTALGJI
VAJZA BUKUROSHE,LE TE MBETEM E TILLE
ME ZEMREN DHE SHPIRTIN E PASTER DEBORE
VITET IKIN NUK PYESIN JO,POR KJO ESHTE JETA DO APO NUK DO


ESHTE SHUME VONE TE KTHEJ ATE QE IKU
ESHTE SHUME SHPEJTE TE MBES KU MBETA
ESHTE SHUME VONE PER TE FITUAR UNA
ESHTE SHUME HERET TE THEM SE HUMBA

NE NOSTALGJIN E SE SHKUARES U FUTA
ME AROME GRUAJE TE RRADHE
TEK RINIA IME U KTHEVA
DALE NGA KORNIZA VAJZE

ME DASHURIN E QIELLIT TE KALTER
MIRESI DHE PAQE DO DHUROJ
E RE ME SHPIRTE DHE ZEMER
VITET QE VINE DO TI SFIDOJ

KETO KUJTIME NUK I HARROJ
I RUAJ ME SHPIRTIN ZJARR
DHE KUR MENDOJ,UNE KUPTOJ
SE DASHURI KA GJER NE VARR

Sa bukur keshtuBRENGA DHE FATI IM
PUTHJE E BUKUR DHE BUZEQESHJE
SHUME PREMTIME NE FSHEHTESI
ISHTE KJO PUTHJE SI LULEBORE
BARDHE SI DEBORA PASTERTI


SA HERE THASHE DUA,NUK DUA
RINI E NJOME, SHUME E RE
SHOQERIA E PASTER ISHTE E HERESHME
PLOT ME GEZIM EDHE HARE


NDARJA ERDHI E TRISHTUAR
SHUM PASOJA ME LA PAS
NUK GJEJ FJAL PER TA TREGUAR
ATE DIT S"DUA TA NGAS


E EMBEL QE DASHURIA
FARMAK E HIDHUR ME PAS
DY SYT E MIJ PER CDO DITE
ME LOTIN TIM UNE I SPERKAS


MOS E GEZOFTE KURRE KETE JETE
MALLKUAR QOFTE,NESE S"ESHTE SHUA
AI QE FLAKU DASHURINE
RININE TIME BASHKE ME MUA


DASHURIA TROKITI MENJEHERE
PRAN ZEMRES TIME TE LENDUAR
ZOTI MA SOLLI SI DHURATE
DASHURIN TIME TE BEKUAR


NE QIELL VRAPOJA TE KAPJA YJET
BUZEQESHJA IME NE LARTESI
HENA CUDITESH QE NGA LART
SI E MARR GEZOJA KTE DASHURI


SHUME ENDRRA DHE DESHIRA ME VETE
SA NDJENJA PLOT ME EMBELSI
E MBYLLUR BRENDA NE KORNIZE
VAJZA E URTE RASH NE DASHURI


ME FATIN TIM JAM SHUME E LUMTUR
JETOJME THJESHTE DHE SHUME MIRE
CDO DITE SEBASHKU NE GJITHMONE
GEZOJME JETENDHE DASHURINE


MERZITJA IKU NGA SHPIRTI IM
STRESI ,DITE DHE NATE
ZOTI I MADH,SHEF E SHKRUAN
ME DHUROJ MUA KETE FAT


FETYRA IME SOT SHKELQEN
BASHKE ME DIELLIN RREZEARTE
DASHURIA JONE I NGJAN PRANVERES
LUMTURIA ERDHI SI MARGARITAR


AI DASHURIA IME,UNE PER TE LULE
NE SHPIRTIN TIM ,TI RRENJET I NGULE
NGA GJITH KJO ERRESIRE,HENE MU BERE TI
DRITE ME LESHON ,NE DRITEN E SYVE TE MI


MBEC ME SHENDET

Se kush kishte faj nuk dua ta di
Si lumenj lotesh mbeten syt e mi
Dhe gjith ky mister,mua me mundon
E koklavitur jeta,kjo mua me trishton


Si thika me therin dhimjet ne trup
Cdo fjle e jotja terapi per mua
Gjithmon te desha por nuk kishe turp
Me theve zemren,me the s 'te dua


Shiko jeten tende ,e mbec me shendet
Lumturi ne jete te uroj pas kesaj
Nese ca copa lumturie i mbledh dot
Per hir te ndjenjes ,peng mi mbaj.
 NENE TE LUTEM ME FAL
Ika ne nje vorbull,as une se kuptova
Me princin tim te kalter,shum larg shkova
Se quaj se une kam ber gabim kurre
Me kurajo e holla hapin,kalova nje mure

Nene te lash nje leter si relike
Nene zemer per mua mos ki frike
Nene jeten, gjen me te bukur me dhe ti
Nene te lutem, falja gabimin tet bije

Behari i bukur o nene kur te vije
Perseri do kthehem tek ti ne shtepi
Ngrohtesin, aromen e bijes te ndjesh ti
Te me mbash si dikur fort ,thelle ne gji

Nena ime e shternjte mos mbaj meri
Me djalin qe desha do te vi tek ti
Do te kerkojm falje dhe pergjerim
Nene te lutem falme,e bera kete gabim

Nene thinjat ne koke perdite ti shtoj
Syrin tend o nene e bera te lotoj
Ty zemra do ta mbushet plot gezim
Kur te them se pres se shpejti,femijen tim

Ti me fale mua me zemer prej nene
Ne krahe e more e perkedhele bijen tende
Ti barkun e bijes me lot gezimi e perkedhele
Nje nipce te bukur,ne jete do te sjelle.. 
KU LINDA

 • Kudo brodha rrugicat plot malle
 • Femijrin kujtova te mregu i liqenit
 • Ku rreshkisnin dallget vale vale
 • E ne qiellit gazin tone i rrefenim
 • Nuk harroj isha ajo vajze...
 • Prane gjimnazit kaloja perdite
 • Kujtoja ata qe dije me dhane
 • Dhe ne zemer me mbollen dashurine

 • E syte me kerkonin miqte e vjeter
 • Ne Koplikun tim te vogel,derdha lot
 • Ne ato veshtrime krejt indiferente
 • Une pashe vetem te huaj,u ndjeva ftohte

 • Dhe shkova ne te bukurin Llazan
 • Ne Ramcaj ku belbezova fjalen nene
 • Ku ngrohtesia akullin e shkriu
 • Dhe prehja ne fund te shpirtit zuri vend

PA LENDIME
Nje dite erdhem ne kete jete
Me qarjen tone te pare
Sa bote lindin e sa shuhen
Dhe prape i ndan nje e qare

Te vetem erdhem ne kete jete
E sa te tjere cdo dite vijne
Mbushet kjo toke me emra te rinje
Percillen te tjere ,per ku se dime

U rritem, u beme prinder me femije
Cdo pulsim i zemres tone,eshte edhe i tyre
I shtohen jetes trishtime e gezime
Ky eshte ligji i natyres,ne nje fare menyre

Shikojme ne jete plot mundime,
I ndjej ,lendohet zemra ime,
Shum miq kan ikur nga kjo bote
me zemer plasur e pikellime

Kete jete ta gezojme aq sa ta kemi
Emocjonin e bukur te marrim sa jemi
Asnje fjale e thene s"duhet te lendoje
Me the ,te thashe,i the,duhet te ndaloje
 
 Monologu i pritjes
 

Kur brengen rrefeva nen tisin e nates,

ti psheretimen fshehe ne fytyren e nje reje
dhe une mbeta vetem,strukur ne lotin e befte
qe binte pafajesisht mbi lutjen pendestare.

Mbi ujra lekundet nje anije e mbytur
diku,nje pulebardhe josh shiun e vjeshtes.
Gjurme te rereta ne brigjet vetmitare,
dialogojne fundin e nje dashurie te pezullt

Kundroj shtratin e shprishur
tek dekompozohet ne nje stol pritjeje,
zerat e trembur humbasin drureve te zhveshur
si nje mekat i trembur nga veshtrimet

Tani gjithcka i perngjane nje filmi te pambaruar
ku une dhe ti aktrojme vetveten
dhe dashuria nen nje aureole ylberi
befas pafajesisht shendrrohet ne ikone
 


FRYMZIMI POETIT
 

Ti per nate je brenda meje,
Tek une merr ritmin e zemres,
T"pastrin gjak qe kam nder deje,
E thur vargun tend te kenges...

Merre frymen poetike,
Te te sjedhe ritmet e muzes,
Po te them penen magjike,
Kurre se le te bredhi udhes.

Nese hena nuk ben drite,
Po dremit,ka rene ne gjume,
Ti rri zgjuar mua me prite,
Drite nga syri te jap une.

Ne gjakun tim ,ngjyeje penen,
Vargjet mjalte per te shkruar,
Frymezim , do jem gjith jeten,
lumturi, qe te ka munguar.

Do ta puth doren e bukur,
Me te cilen shkruan vargje,
Do behem une porsi flutur,
Te te jem per try si enderr.

Shume flasin per poezine,
Ata qe kurre nuk kan shkruar,
Ndersa ti poet i shkrete,
I meson i papertuar...


DY SYTE E TU
DY SYT E TU SI METEOR
ME SHIKOJN HESHTUR ME ZILI
MBESHTJELLE BRENDA NJE MISTER
SI TA ZBULOJ KETE SE DI

DY SYT E TU SI METEOR
MI DOGJEN ZJARR DY SYT E MI
NJEHER TE AKULLT SI DEBOR
NJEHER TE NGROHTE PLOT DASHURI

AH SYT E TU SI METEOR
ME SHEMBELLEJNE ME QELLIN BLU
POR SE CFAR FSHEHIN ATA BRENDA
KETE SE DI..KU TA GJEJ? KU?

DUA TE IKI DIKU LARG
ME, SYT E MI MOS TI LENDOJ
E SHPIRTIN TIM TE PAFAJSISE
SI FLUTUR UNE TA KERKOJ

ME MALL VESHTROJ DY SYTE E TU
DHE AI SHKELQIM MUA ME DEH
TI ME VESHTRON E UNE E NDROJTUR
PA SHPRES ,MERZITUR SI NE TERR

GJITHMONE UNE TE PATA THENE
SE SYT E TU, NUK JAN TE MIJA
TE DOLA BORXHIT UNE I DASHUR
TEK UNE QENDRON PAFAJSIA

MOS ME VESHTRO ME ATA SY
ME VRET NE ZEMER DHE NE SHPIRT
TE THASH GJITHMON QE S"JAM PER TY
SE SYTE E TU KERKOJNE SHUM DRITE

PORSI NJE LULE NE MENGJES
SHPIRTIN TEND UNE E KAM MBUSH
MENDOVA QE DRITA E SYVE TE TU
DO ISHA UNE, JO TJETER KUSH

E BUKUR E BRISHTE JETA IME
QE KISHTE LINDUR E BARDHE TEK UNE
PA MESHIRE MU ZHUBROS E TERA
NGA SYTE E TU QE DOJA AQ SHUME
 
Pergatiti:Flori Bruqi
I embel relaksues,zgjimi ne mengjes
Te sodisesh jashte tek bie shi
Me endje pi kafen dhe cigaren ndez
Duke belbezuar per te emblen dashuri

Eshte bukur ta vertitesh diku trurin
Si do ta kaloj sot e ku do ike
Mos te kujtoj kohen qe kam humbur
Se tani ,diku me pret nje mik

Takime,te bukura,te embelat fjale
Si mjalte i mjaltit te embla jane
I afrohem,ai me perkedhele ngadale
Flokun tim te gjate dhe trupin lastar

Te dy sebashku duke soditur
Dashurine ne syrin e ndritur
Me e bukura se cdo gje ne bote
Puthja e embel,puthja e ngrohte

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)