FRITZ RADOVANI, MJERISHT E KENI GABUAR ADRESEN

 

Nga Fritz Radovani

Fritz Radovani

“Personi qe me drejtohet mundohet me pergjithsue dhe me mbulue turpin e Forumit Rinor Musliman te Prishtines.

Nese Ramiz Alia nuk ka kene ne Prishtine dhe nuk asht prite ne Kryeqytetin e Lire te Prishtines ne 2009, dhe ne kjofte se Forumi Rinor Musliman i Prishtines me daten 12 Korrik 2011 nuk ka ba deklaraten e turpeshme  kunder Personalitetit te Nane Terezes, atehere te sillet nga Hysni Milloshi, po me duket se Kosova ka ma shume Hysni Millosha se Shqipnia.

Nuk duhet pergjithsoni faktet kur ata jane te SAKTESUEME!

Artikulli im nuk i drejtohet kujt tjeter vec Forumit te turpit musliman te rinise se Prishtines!

Ma pare personi ne fjale duhet ti drejtohet djelmeve te vet vagabonda te Forumit Rinor Musliman te Prishtines me terhjeke deklaraten e vet mandej te sillet nga une. Nese Prishtina asht ba MAL ME DERRA atehere ta kerkojne gabimin tek “Deklarata per shtyp” e MALIT MES KOSOVES ne Prishtine!

Me respekt F.Radovani.

Z. FRITZ RADOVANI, MJERISHT E KENI GABUAR ADRESEN

********

TURP TE JETOSH ME VJEDHJE

Nga Ksenofon Dilo

Kur flitet se shqiptarieshte mire, ngjan sikur gjithçka ka shije mjalti : duket sikur i kemi prane gjithe ata qe nuk kursyen jeten per LIRI e DEMOKRACI e rane… me fisnikeri, me zgjuaresi dhe guxim si vete Ata !
Te jep kjo nje kënaqesi, qe brenda ka dhe hidherim…
Hidherimi – deshmimtari i aq e aq krimeve makabre!!!…Stuhite e shpirtit na shkundin ç’do dite…As në kohe lufte nuk mund te parafytyrohet nje gjendje e tillë… Varre te panumurt, qe kerkojne vetem DREJTESI, kollona te gurta buze xhades, ç’do njera prej te cilave, lavdi e vendit . E madherishme te vdesish kur te vjedhin jeten.
Tronditje te shohish realitetin balle për ballë…Komunistet perseritin te kaluaren e tyre. Zgjodhen mjete te reja, si për te na kujtuar qe te mos i harrojme… Pa pritur, dhe pa dhene asnje shenje paralajmerimi , shpertheu gjema atje ku e prêt me pak, ku ka me shume zhurme, ne krahine aq njerezore si Zagoria, Permeti etj.
Pluralizmi ( i administruar ) nisi jeten jo nga djepi po, nga varret ( veç jo per kapardinat e bardha)…Ngjarje shokuese…I papare nje zjarr kaq i eger : 1991-shi, shenoi fillimin e stines terrorit me arme te ftohta neper shtepira(me psikollogjine e kundershtarit) pikerisht , kur u hoq neni i propagandes e degjohej “Zerin e Amerikes” … Mur me kufoma duhej bere qe te fshihet krimineli (qe ikte ne drejtim “te paditur”) pas tij…
Nje kasaphane e padegjuar…Pirgje ne kufi te vraresh kur hiqet nenin e arratisjes…… Te gjallë mbulojne njerez në Mal me Gropa…Ne det apo nga elikopteri hedhin njerez etj. etj. Vrasje brenda e jashte shteti dhe drejtesia deri sot hesht…”Kush mbron kriminelin – thote mençuria popullore – me kriminel se krimineli”…Demokracia erdhi pa gjak!!!-thone…Mafia e kuqe dhe shtet dhe mafi !
Historia fsheh fytyren nga turpi…
Padrejtesia kalon zenithin e saj! Krimineli bredh i lire! Po, se si mund te jete viktima dhe fajtor ?…! Kete e shpjegon vetem mentaliteti komunist:”Sado keq te sillesh me armikun e klasese perseri ke bere pak.” Era e kasaphanes mbuloi vendin… Ushqehet shkumezimi sadist ramizist . Asgje nuk zbardhet , nuk pershkohet nga drita e sé vertetës! Rob i qetesisë mbytese mbeti shqiptari i ndershem ne brigjet e lumenjve te jetes… Fati e goditi papritur,befasisht e paturpesisht !!! Asnje statistike e te vrareve ne tranzicion ! Gjenite e politikes sikur synojne te fshihen si një hajdut pulash. Behen te varfer vetem nepermjet indiferences. Rreziku vjen nga minimi i te drejtave demokratike. Sakrifikuar dy thesaret e jetes : e drejta dhe morali.
Krimi merre bekimin e drejtesise …Gozhde e nastradinit : edhe kur policia kap kriminelin , hetusia leshon!!! C’vlere pastaj kane fjalet “perparime demokratike” kur themeli i demokracise- drejtesia – e minuar ?!
Pyetje , pothuaj eshte ne gojen e ç’do shqiptari ?!
E verteta flet vete : ç’te mire sjell kjo Drejtesi e kthyyer ne azil padrejtesie ? Ku e ka strehen ky operacion ? Ne ç’ferre fshihet ky lepur ? C’vlere ka drejtesia kur nuk dihet ne jete e drejta ? Pytja do kthyer dhe ne anen tjeter: sa mundesi kane te veshtrojne drejt? … C’është ky mentalitet ?
Ne se do te dish ku qendron ne majmeri e keqja e djeshme : krahaso fytyren e hajdutit te prones me te ish pronarit, shih te drejten te burgosur, dhe kriminelin te lire ! Per te harritur te Demokracia perendimore s’ka nevoje për shume ceremonira e shpeza: po, vrasesin denohe .Pronen shpjere te i zoti . Role prej aktori qe, futet ne skenë e shpall krekosur “I ka keto kapitalizmi!” jemi ne demokraci (!)… e,drejtesia veç, né mos mundëtë se,nuk le gje pa bere!! e demokracia eshte vetem nje maske.
Diellin me shoshe nuk mbulohet” –thote mençuria popullore e,ne fakt nuk e mbajne dot driten e se vertetes . Kjo jeton dhe mbas vdekjes “Jeta provizore eshte-ka thene Qirjako Dilo- e Verteta eshte e perjeteshme ” . Madhore , te vdesish kur te vjedhin jeten. I persekutuari përseri jeton Dhe,duke u hedhur me nje kercim ne te kaluaren, ai u lë njerezve kujtimin e tij.
Po… Sa fatale ! Kujtojne ata qe shpirti e kane nga lindja , lajkat dhe goja e çthurur u sigurojne ftese tjeter per te ardhmen … deri sa e vjedhura tu behet prone e “shenjte”…e pastaj nga fajtore, ngrene zene ne rolin e avukatit: Ligji dhe Ligji ! Tani,na flasin per Drejtesi dhe vrasin DREJTESINE!
C’padrejtesi e madhe i behet njeriut te mire-demokratit te vertete qe, mbush vetem shpirti i tij kur merr ne zoterim – ate ç’ka eshte e tij – te DREJTEN. Ngrihet kjo deri te sovranëja VERTETESI !
Po, kane pervehtesuar nje shkence te re :Mashtrimin ! Gjithçka plotesohet duke i dhene valenca te ndryshme morale pohimit te turpeshem “ e drejta eshte diçka e brendeshme dhe mund te abuzohet …” ( R.A. ne byro ) Mburren me veset e tyre… dhe e bejne veten njesh – ndershmerie ! Kjo ja kalon dhe perzjerjes te nje te vjelle.
Goditet i persekutuari politik ne tre rrafshe:ekonomik (nuk i jepet prona e tij- ish pronar i thone dhe, i besuari real i partise punes qe e ka dhe gojen me te madhe se barku dje ngrinte zerin”e ka vendose organizzata baze” ajo organizate qender mikrobesh e virusesh, fiton sot miliardat, i persekutuari i vertete fiton tym!), moral(perça e sundo,nderto dosje e antidosje,e thashthemnaja te felliqura,edhe pse nje grusht njerez jemi dhe e njohim njeri-tjetrin fare nire ne sy, per ta zhveshur nga karakteri e zjarr me te eger nuk kish se djegje dosjesh) e fizik ( vritet dhe krimineli bredh i lire si me engjellor i ëngjejve!!! si te vrasja ne Leuse te Permetit ose kur nuk e mbulojne dot kriminelin manipuluesit e opinioneve , ndertojne gjyqe komedi,larg vendit te ngjarjes …”Ujku perpara e i kerkohen gjurmet”) Drejtesia e kupton veten si nje femije qe ka shkaterruar lojen e tij. I mungojne impulset për te gjetur rruge-zgjidhje.
Mbi te deklasuarin bie dhuneshem pabesia . Shqiptarizmi goditet rende pabesisht. Burgoset e drejta , bekohet krimi ! Nje lidhje martesore e tillë nuk mund te thuash se ndodhet ne krize! Drejtesia(!)bllokon kraharorin e demokracise , i vjedh te drejten e jetes te persekutuarin real !
Fjalet Liri – Demokraci nenkuptojne vdekjen e parakoheshme te burgosurit politik . Gjen zbatim ligjerimi stalinist -zhdukje fizike e te deklasuarit… Po, ne te vertete, me i fuqishem se Fati eshte Shpirti i te persekutuarit real, eshte mençuria dhe virtyti i Tij qe,jane te pavdekeshme ne boten e te vdekurve.
Ai vazhdon te jetoje , se eshte shpirtmadh , ka permbushur gjithe detyrat e Tij si Njeri dhe Shqiptar i Mire.
Turp, te jetosh me vjedhje …te kenaqesh me nje “shkelqim” deshmimtari i kaq e kaq krimeve … Lumturi genjeshtare , qe terheq njeriun e rendomte, me te ardhmen shterpë.
Le te urojme qe te sherohet sa me shpejt kjo plage , për te korigjuar kete vonese qe ka larguar nga DEMOKRACIA , e i pengon ecjen me hapin e saj te vertete.

Reagim

Nga RESHAT BADALLAJ


Reshat Badallaj

Si zakonisht nuk ka dite qe nuk e lexoj “TRIBUNEN SHQIPTARE”, por shih per kete,sot, me ra ne sy nje titull:”PO RRITEN PIONERET E ENVERIT NE KOSOVE” nga z. Fritz Radovani. Me besoni se nuk i´u besova syve, sese isha “esull”. Shkrimi fund e krye ishte bere pershesh si themi ne nga anet tona, ne Lume, ndonse ishte teper ofendues per rinine me te shendosh ne rajon, ate ne Kosove…

Shume i nderuari, z. Fritz Radovani, po te drejtohem me zoteri per shkak te etikes dhe se nuk kemi luajtur me ashik bashke. Pra, kete reagim qe po e bej, me arsyetim se konsideroj se eshte teper ofendues per rinine me te shendosh ne tere Ballkanin, ne Kosove. Ne fund te fundit, te pakten keshtu flasin statistikat. T´i referohemi fakteve e mos t´ia futim kot. Se ne cilin vend ne Ballkan ka me shume te droguar,hajdut,kriminel,vrases,prostuticion… Nje fjale e popullit thote:”MAL PA DERRA NUK KA”. Ne nuk rrahim gjoks se nuk ka sepse “minarja nuk futet ne these”,por duhet te bejme nje dallim,sepse nuk futen te gjithe me nje kosh. Te lutem shume qe kete reagim mos ma merrni fare per te keq,sepse nuk jam i prire per hapur sherre. ZOTIN DOREZAN! Per ndryshe po i´a leme lexuesve le ta peshojn ne kandarin pa hile. Helbete njerze jemi!

Qofsha teper i gabuar,por shkrimi me duk i bere pershesh, filloni me nje flamur ne dore te nje komunisti, te viteve te tetedhjete e pesta,vazhdoni me ca “vaki” te pleqeve shume i interesant.Bukur e tregoni, por qe do kur devijoni tregimin e amanetin e tyre- te perqarjes.

Dhe krejt ne fund shkruani kesisoji:”Kam pershtypjen se kur ishte ne Prishtine Ramiz Alia, nje “flamur” te tille ua ka dhuruar edhe kryesise “Forumi i te rinjve muslimane ne Prishtine, qe kuptohet qe kuptohet nga Deklarata e tyre per shtyp 22.7.2011.Turkoshaket po hedhin faren e keqe atje! Por mos harroni se edhe Europa ka sy e veshe me pa! E ashtu ka me dashte edhe per ju “Pioneret e Enverit” ne Kosove.Keshtu e perfundon shkrimin dhe “Qortimin” z. Fritz Radovani. Nejse!

Z. Radovani, ne fund te fundit, eshte mendimi i Juaj, gje qe e cmoj,sepse e di se VLERA ME E CMUAR E NJERIUT ESHTE SHPREHJA E MENDIMEVE DHE INTERESAVE TE LIARA… Te pakten keshtu shkruet ne Revulucionin Borgjez-francez, para 200 e ca viteve. Ama ky mendim eshte shpate me dy tehe a po jo. Mendoj nuk eshte dashur te perdoren fjalet teper perqares, si; turkashaket,pioneret e Enverit…

Personalisht, nuk me pengopjne fare as turkoshaket e as romaket, kete vese fare nuk e kam. Kam miqe e shoke, bile shume nder krishtere e muhamedan. Jam besimtar qe besoj shume VETEM NE TE MADHIN ZOT E ASSESI NUK MERREM ME KRYQIN E ROMES E HENEN E LINDJES SE LARGET.

Poashtu, te ve ne dijeni se nuk jam anetare i asnje partie politike, e larg qofte, dikush ne familje te kemi qene  Komunist. Une kete fare sllavokomuniste i kam quajtur DERRA TE KUQ, sepse kemi vujtur ne Zhur, familja ime nga keta langoje titist.

Z. Fritz RADOVANI, shoh qe shani komunizmin ne Shqiperi,nga kureshtja jam i interesuar te di nga Ju si vijon:

Ne kohen e ENVER HOXHES a keni qene i punesuar dhe cka keni qene?

A keni qene vetem personalisht i burgosur dhe sa vjet jeni denuar dhe per cka?

A te ka “hyre ndonje therre ne kembe”, vetem ty peronalish trupit tend Fritz? 

Dhe neqoftese  asnjera prej ketyre nuk qendron, vetvetiu shtrohet pyetja logjike: SI I SHPETUAT KETIJ TERRORI SLLAVO KOMUNIST?

Perse i bera keto pyetje.

Sepse me ka rastisur te lexoj e te degjoj se shume njerze ne Shqiperi, Enver Hoxhes dhe bllokmenve tjere edhe urinen i´a kane kontrolluar, kane duartrokitur kur ishte gjalle, kane derdhur lot krokodili kur ka vdekur bile i kane shkulur floket…

Nje miku im njehere moti me rrefeu keshtu:cuni i cunit cunit xhajes,vajzae vajzes vajzes tetes ka qene ne internim… I thash:Ju personalish a keni qene ne burg, internim… Jo me tha miku. Lere ate pune,sepse ne themi :”ÇDO DASH VARET PER KEMBET E VETA”.

Neqoftese pyet per mua z.Radovani te deshmoj me shkrim e me vule, qe me denuan langojt komunist. Bile kerkuan denimin me vdekje. Kasapi kryqali, Pjeter Pergjoka, mi dha tete vjete te rende, nderkaq, turkoshaku, Skender Morina, prekuror kerkonte denimin me vdekje. Krushk e kishin Mitrovic Jovica,ortodoks nga Beogradi,si gjyqtar e i deleguar.

Mu per kete, them qe ne jemi vellezer te nje gjaku dhe t´i lem Rome e Arabi. Ta ndihmojm kombin qe ka mbetur ne udhekryq.

Shkrimi yt, eshte per te kerkuar falje rinise se shendosh ne Kosove,sepse edhe falja eshte trimeri dhe burreri, sipas asaj vakie qe e tregon per pleqte. Mbese me shprese se kete do ta beni. 

Poashtu shkrimi andej gardhit eshte ne adrese mjerisht te gabuar, ADRESA E KETI SHKRIMI ËSHTË : HYSNI MILOSHI, TIRANË

Gjithe te mirat!

RESHAT BADALLAJ

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)