Speciale e ditës nga Flori Bruqi :Strukturat kriminele serbe shpallin gjendje të jashtëzakonshme


http://www.botasot.info/img/7str-paralele-1.jpgI ashtuquajturi , Këshilli komunal paralel në veri të Mitrovicës ka marrë të mërkurën vendim që, siç thotë ai, për shkak të rrethanave të krijuara dhe situatës së brishtë të sigurisë në veri, të përkufizojë orarin e punës për dyqanet e pavarura zejtare dhe objekteve hoteliere në veri të qytetit të Mitrovicës, në periudhën kohore prej orës 07:00 deri në 15:00. Sipas këtij Këshilli, në rast të mos respektimit të këtij vendimi, do të merren masa ligjore ndaj atyre që thyejnë vendimin. Burime të mediave nga veriu, kanë bërë të ditur se një vendim i tillë është marrë për shkak të prezencës sa më të madhe të qytetarëve serbë gjatë orëve të pasdites, por edhe të natës, në Rudare, Jarinje, si dhe në disa lokacione tjera të komunës së Zubin Potokut, ku janë të ngritura barrikadat për qarkullimin e automjeteve të policisë së Kosovës në rast nevoje. “Ka indikacione që njësitë e ROSU-së të nisen sërish në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak në shenjë hakmarrje për vdekjen e policit të kësaj njësie, andaj ne duhet të jemi syçelë dhe të bëjmë rroje në numër sa më të madh pranë këtyre pikave”, ka thënë njëri nga udhëheqësit e strukturave paralele, citojnë burimet.

Editë ,dëgjoje popullit...se fjalët tua në bishtë të sorrës shkinë!!!!

Bisedimet Kosovë-Serbi ka mundësi që të mos vazhdojnë në shtator, meqë pritet të tërhiqet pala serbe, shkaku i vendimit të Kosovës për masat e reciprocitetit dhe marrjen e pikave doganore 1 dhe 31 nga policia e Kosovës, shkruan “Zëri”.

Të mllefosur se Kosova me përkrahjen e amerikanëve nuk po tërhiqet nga vendimi për reciprocitet dhe nga pikat në veri, zyrtarë të lartë serbë të martën janë takuar urgjentisht për të marrë një vendim rreth ndërprerjes së bisedimeve, bën të ditur për “Zëri” një zyrtar serb në qeverinë serbe, në kushte anonimiteti. U ka djegur tambli, i fryjnë kosit

“Nëse ata këmbëngulin, le të këmbëngulim edhe ne dhe të mos vazhdojmë bisedimet në shtator. Nëse BE nuk na dëgjon, atëherë vetë ne duhet të marrim masa”, citohet nga ky zyrtar njëri prej zyrtarëve të lartë në qeverinë serbe.

Sipas tij, para se Borko Stefanoviq të udhëtojë për në veri, i është përmendur mundësia e tërheqjes nga bisedimet, andaj shpejt pritet të merret një vendim zyrtar.

“Nëse nuk na ndihmon BE për të kthyer gjendjen e mëparshme, përveçse që nuk do të ketë më bisedime me Prishtinën, po ashtu qeveria serbe do të marrë edhe masa të tjera, të cilat mund të jenë të paparashikueshme”, vazhdon ky zyrtar.

Tashmë edhe zyrtarisht Beogradi zyrtar ka kërkuar ndihmë nga BE për të larguar policinë e Kosovës nga pikat doganore 1 dhe 31, si dhe për të lejuar mallrat serbe të hyjnë në Kosovë.

Mediat serbe shkruajnë se presidenti serb Boris Tadiq ka kontaktuar me Komisionin Evropian, OKB-në, NATO-n dhe institucionet e tjera ndërkombëtare.

Duke e marrë me shumë seriozitet çështjen në veri, edhe në parlamentin serb, të mbajtur të martën, janë bërë disa përplasje.

Të bindur se Kosova i ka hyrë kësaj pune me ndihmën e amerikanëve, deputetët serbë kanë kërkuar nga qeveria që të marrë çfarëdo masash, nëse është nevoja edhe të ndërpresë bisedimet me Prishtinën, në mënyrë që të reagojë më shpejt BE-ja.

Serbia ka kërkuar që në ditët e të ardhshme të mblidhet Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për të siguruar situatën në veri të Kosovës. Për kërkesën në fjalë, Beogradi nuk ka marrë ende përgjigje, raportojnë mediat serbe. Sipas të njëjtave, nëse takimi aprovohet, Serbinë do ta përfaqësojë ministri i Jashtëm, Vuk Jeremiq, i cili aktualisht ndodhet për vizitë në Liban. 


Ministri për Evropën në Qeverinë e Britanisë, David Lidington, ka shprehur  shqetësimin e tij rreth "dhunës në veri të Kosovës". "Kam qenë thellësisht i pikëlluar kur kam mësuar për dhunën e djeshme në veri të Kosovës, e cila rezultoi me vdekjen e një polici kosovar dhe plagosjen e dy qytetarëve të tjerë", ka thënë Lidington.

"Mbretëria e Bashkuar u bën thirrje të gjitha komuniteteve në Kosovë që të refuzojnë përdorimin e dhunës dhe të punojnë së bashku për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre në mënyrë paqësore, për të mirën e të gjithëve", ka shtuar Lidington.

Ai ka theksuar mbështetjen e Londrës për Kosovën dhe të ardhmen e saj në BE, së bashku me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.

"Ne bëjmë thirrje për përpjekje të vazhdueshme dhe angazhim nga të gjitha palët për këtë objektiv, përfshirë këtu edhe dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të gjithë qytetarët e Kosovës meritojnë të gëzojnë një të ardhme të sigurt dhe të begatë", ka thënë Lidington.


Ministri serb për Kosovën Goran Bogdanoviq ka dënuar sot djegien e pikës kufitare në Jarinë dhe u ka bërë thirrje serbëve në veri të Kosovës që të mos lejojnë që grupet ekstremiste të nxisin konflikt.
Bogdanoviq ka thënë për mediat serbe se nuk ka qenë i pranishëm në Jarinë kur një grup i të rinjve ka djegur pikën kufitare, por sipas informacioneve të tij, nuk ka pasur të lënduar.
“Grupet ekstremiste e kanë bërë më të keqen, për të cilën nuk kemi shpresuar. Ajo që ka ndodhur është për çdo gjykim. Nuk mund t’i zgjidhim kështu problemet”, ka thënë Bogdanoviq.
Ai ka thënë se qeveria serbe do të bëjë gjithçka që “konflikti të mos përshkallëzohet”.


Përmes një komunikate për media, EULEX-i ka shprehur sic thuhet shqetësimin e tij në lidhje me sitiuatën në veri të Kosovës dhe ka kërkuar nga të gjitha palët që të tregojnë përmbajtje dhe qetësi në këtë kohë.
“Siguria për të gjithë njerëzit është shumë e rëndësishmë”, thuhet në komunikatë, ndërksa theksohet se EULEX-i po vazhdon të punojë në mënyrë aktive për të siguruar praninë e EULEX-it në Portat 1 dhe 31.
Këto Porta thuhet se janë përforcuar nga njësitet speciale të Policisë së EULEX-it
EULEX thekson se është shtuar numri i patrullave të policisë në veri të Kosovës për të ofruar siguri shtesë.
EULEX-i thotë se ka mbështetur rikthimin e kontrollit të plotë në doganat në portën 1 dhe 31 në një mënyrë që është në përputhje me standardet e BE-së.
Megjithatë, komunikon ky mision, "Bashkimi Evropian dhe EULEX-i nuk është në pozicion që të mbështesë masat që nuk janë ndërmarrë në konsultim të plotë me të gjitha palët relevante".
Kryeministri i Kosovës z.Hashim Thaçi ka hapur sot mbledhjen e Qeverisë me kërkesën për një minutë heshtje për policin e vrarë në detyrë, Enver Zymberi. Ai edhe njëherë i ka shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit ndërsa bëri me dije së në një të ardhme të afërt do të rregullohet me ligj çështja e pensioneve për policët e vrarë në detyrë. Thaçi më këtë rast para kabinetit Qeveritar u shpreh i vendosur për të ruajtur tërësinë territoriale derisa tha se këtë gjë i'a kanë borxh policit të vrarë, Enver Zymberi. “Ia kemi borxh Enverit, e mbi të gjitha fëmijëve të tij dhe gjithë Kosovës që sovranitetin e Kosovës, kufijtë e saj t’i ruajmë dhe t’i mbrojmë përgjithmonë", ka thënë kryeministri Hashim Thaçi. Ai bëri të ditur se në këtë fazë Qeveria ka ndarë 25 mijë euro për familjen e të ndjerit.Strukturat paralele -kriminele serbe në veri të Mitrovicës kanë shpallur të mërkurën gjendje të jashtëzakonshme në veri. Këto struktura kanë apeluar te qytetarët serbë të jenë në gjendje gatishmërie për çdo situatë që mund të krijohet, ndërkohë që kanë ftuar të gjithë serbët që janë të aftë të përgjigjen në rast të çdo nevoje. 


Të mërkurën në Zveçan është mbajtur një takim midis komandantit të KFOR-it në Kosovë, Erhard Buhler dhe kryenegociatorit serb në bisedime me Prishtinën, Borko Stefanoviq, në të cilin është biseduar rreth zbatimit të marrëveshjes që është arritur një natë më parë për tërheqjen e njësisë speciale të policisë së Kosovës, si dhe kthimin e policëve serbë të Kosovës në pikat kufitare si më parë.

Burime të Kosovapress-it bëjnë të ditur se epilogu i këtij takimi mes gjeneralit dhe kryenegociatorit është në disfavor të serbëve, andaj ka indikacione të organizimit të protestave dhe tensionimit të gjendjes në veri.

Në veri mbyllen dyqanet, për të dalë në barrikada

Këshilli komunal paralel në veri të Mitrovicës të mërkurën mori vendim që për shkak të rrethanave të krijuara, të përkufizojë orarin e punës për dyqanet e pavarura zejtare dhe objekteve hoteliere në veri të qytetit të Mitrovicës, në periudhën kohore prej orës 7 deri në 15.

Sipas këtij Këshilli, në rast të mosrespektimit të këtij vendimi, do të merren masa ligjore ndaj atyre që thyejnë vendimin.

Burime të Kosovapress-it nga veriu, kanë bërë të ditur se një vendim i tillë është marrë me qëllim që të ketë prezencë sa më të madhe të qytetarëve serbë gjatë orëve të pasdites, por edhe të natës, në Rudare, Jarinje, si dhe në disa lokacione të tjera të komunës së Zubin-Potokut, ku janë të ngritura barrikadat për qarkullimin e automjeteve të policisë së Kosovës në rast nevoje.

Ka indikacione që njësitë e RSU-së të nisen sërish në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak në shenjë hakmarrjeje për vdekjen e policit të kësaj njësie, andaj ne duhet të jemi syçelë dhe të bëjmë rojë në numër sa më të madh pranë këtyre pikave”, ka thënë njëri nga udhëheqësit e strukturave paralele, citojnë burimet.


*****
Komandanti i KFOR-it, Erhard Byhler, tha se forcat speciale të Policisë së Kosovës janë tërhequr nga veriu dhe se në kalimet kufitare ndodhen shërbyesit serbë. 


"Unë jam këtu për të bërë përpjekje në mbajtjen e rendit dhe të qetësisë – kjo është detyra ime. Njësitë ROSU janë tërhequr nga veriu. Sipas marrëveshjes, kemi dërguar shërbyes serbë në vendkalime dhe ata vazhdojnë të jenë atje", tha Byhler, pas takimit me shefin e delegacionit serb në bisedime, Borisllav Stefanoviq, në Rudar të Zveçanit.

Stefanoviq u tha të tubuarve se ekziston një problem, meqë, siç tha, po bëhen përpjekje të sillen doganierët dhe policët kufitarë të Kosovës, ndonëse "serbët dhe Beogradi duan që atje të kthehen doganierët e EULEX-it dhe pjesëtarët serbë të Policisë së Kosovës, të cilët ishin në vendkalime deri në ndërhyrjen e forcave speciale".

"Do ta zgjidhim problemin. Ose ata do të largohen nga aty ku kanë hyrë ilegaslisht, ose ne nuk do të lëvizim nga këtu derisa ata ta bëjnë një gjë të tillë", ka thënë Stefanoviq.

Udhëheqësit e serbëve të Mitrovicës kanë vendosur që, për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme dhe përkeqësimit të gjendjes së sigurisë, të kufizojnë orarin e punës së dyqaneve dhe restoranteve, ora 7 deri në 15.


Mediat serbe, RTS, B92, Tanjug e agjenci të tjera shkruajnë se njësitë speciale policore të Kosovës kanë filluar tëhrqjen nga pika kufitare në Jarinje pas një marrëveshje të arrritur ndërmjet Komandantit të KFOR-it, Erhard Buhler dhe Kryenegociatorit të Serbisë, Borko Stefanoviq.  Lajmi nuk është i konfirmuar zyrtarisht, por mediat serbe insistojnë në të tyren se tërheqja po ndodh dhe situata do të shkoj drejt normalizimit.


21-06 - Sipas mediave serbe, flaka para pak minutash i është vënë edhe në pikën kufitare të Brnjakut, pra ajo 31. 

20-59 - Në vendin e ngjarjes, shumë me vonesë, kanë arritur trupat ushtarake të KFOR-it amerikan. Ata kanë bllokuar rrugën prej pikës kufitare të Jarinjes drejt Mitrovicës.

20-46 - Portali Indeksonline sjell xhirimet nga momenti i djegies së pikës 1 që është transmetuar minuta më pas nga rts, sikurse gjithcka të ishte e planifikuar mes huliganëve dhe mediave serbe.

20:40 - Huliganët serbë të cilët i’a vënë flakën pikës 1 kanë tentuar që ta djegin edhe pikën tjetër 3që është marr në kontroll të Policisë së Kosovës. Sipas raportimeve të fundit, këto përpjekje  të mbi 200 huliganëve serbë janë ndalur nga trupat franceze të KFOR-it.

20:33 - Vandalizmin e huliagënve serbë e ka dënuar, të paktën publikisht, edhe ministri serb për Kosovën, Goran Bogdanoviq. "Grupet ekstremiste kanë bërë dicka të keqe, që nuk është pritur. Ajo cfarë ka ndodhur duhet të dënohet. Ne nuk mund ti zgjidhim problemet në këtë mënyrë", ka thënë ai.
20:23 - KTV raporton se "djegia e pikës kufitare është ndihmuar nga ushtarët e KFOR-it polak. Huliganët serbë nuk janë penguar as nga policia rumune e EULEX-it.

19:58 - Grupi i të rinjve ka qenë rreth 50 persona. Ata kanë hedhur koktej molotovi në drejtim të pikës kufitare.

19:50 - I pari që ka reaguar për dhunën në Jarinje është Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq. Ai ka bërë thirrje që të ndalet dhuna sepse ajo nuk zgjidh asgjë. Të rinjtë e shumtë serbë nuk janë penguar aspak të i'a vënë flakën pikës kufitare.

19:35 - Serbët që kanë djegur pikën kufitare kanë qenë të veshur me maska në kokë. Ata kanë demoluar pikën, dhe më pastaj i'a kanë vënë flakën. Mësohet se ka pasur edhe shkëmbim zjarri, sic duket nga ushtarë të KFOR-it.

19:27 - Rreth orës 19:00 serbët e revoltuar i kanë vënë flakën pikës kufitare 1 në Jarinje të Leposaviqit. Lajmi është dhënë nga KTV-ja ndërsa djegia e pikës ende po vazhdon. Për informata të tjera, Indeksonline do të i'u informojë me kohë.

Indexonline.netFoto: Ilustrim
 Megjithë arritjen e marrëveshjes për tejkalimin e situatës në veri, serbët asesi të qetësohen. Madje gjatë ditës është shtënë në drejtim të dy helikopterëve të KFOR-it, të cilët po transportonin doganierë shqiptarë për në pikat kufitare 1 dhe 31. KTV raporton se "pilotët nuk i kanë vërejtur të shtënat, por ato janë zbuluar nga ushtarakët në tokë".

Sipas mediave kroate, sulmi ka ndodhur ndaj dy helikopterëve ushtarakë kroatë në kuadër të KFOR-it por pa lëndime në njerëz. Serbët vazhdojnë t'i mbajnë të bllokuara rrugët pavarësisht se KFOR-i e ka marrë përsipër për zbatimin e marrëveshjes së arritur. Madje Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka dhënë urdhër për aktiviimin e njësive rezervë ushtarake
Pas aksionit të forcave policore të Kosovës, për futjen nën kontroll të pikave kufitare në veri të vendit, presidenti serb, Boris Tadiq, ka kritikuar veprimin, por ka thënë se Serbia nuk do të futet më në konflikt.

"Serbia nuk do luftë, por ne paralajmërojmë se përdorimi i dhunës dhe të gjitha mjeteve tjera të dhunës përfshin rreziqe jashtëzakonshme”, ka thënë Tadiq në Pragë.

“Në Serbi, ka parti politike dhe individë që besojnë se tani ekziston nevoja për të hyrë në konflikt, për të filluar luftëra të reja dhe dhunë të re”, është shprehur presidenti serb.

Por, Tadiqi, që ishte në Pragë për të marrë çmimin Polak për kontributet e tij në reformat demokratike dhe ekonomike në Evropën Lindore, tha se “është thellë i bindur” se shumica e qytetarëve serbë nuk mbështesin thirrjet për ndërhyrje ushtarake në Kosovë. “Nuk duhet të biem sërish në kurthin, në të cilin shteti ynë pat rënë gjatë viteve të 90-ta”, ka thënë presidenti serb prof.dr.Borivoje Ljuba Tadiq.
Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)