"Stop Terrorizmit

"Stop Terrorizmit" - mund t'i behet vetem ne se te gjithe shtetet vendodin se bashku te formulojne nje ligj te te njejtit model hakemares; pak a shume keshtu:

Denohen me vdekje 
 
a) te gjithe ata qe jane organizuar ne nje grup terorist nga ka dale te pakten nje kamikaz;
b}te gjithe familjaret e kamikazit dhe te grupit nga ka dale kamikazi qe vrasin njerez te pafajshem, te gjenden e te vriten kudo qe ndodhen ne baze te vendimit perkates;
c) te gjithe ata qe jane ne dijeni te terroristeve dhe nuk i denoncojne.

Me nje vendim te till, mendoj une, do te dridhen te gjithe ata qe financohen nga Organizatat Terroriste per tu bere kamikaz ; sigurojne ca para per familjen qe lene prapa dhe me parrullen fallco se gjoja "Ne emer te Allahut behen therore per te vrare njerez antikuranist" dhe sigurohet jeta e tyre e amshuar ne parajsen e lumtur duke mbetur theror te kesaj bote.
Hakmarje therrasin gjithe viktimat e Kuranisteve Terroriste.
Ti djegim me flite grupet terroriste.
 
Prof.dr.Vedat Shehu
 


 

Shtatë të vrarë, ushtarët nëpër rrugë të Oslos (Video)

 
Oslo, 22 korrik (E plotësuar) – Informatat më të reja nga Oslo flasin për numër të shtuar të viktimave të sulmit të sotëm në kryeqytetin e Norvegjisë. CNN sapo njoftoi se ekipet e shpëtimit kanë gjetur shtatë trupa të pajetë të shpërthimit të pasdrekes në Oslo. Policia ka evakuuar qendrën e qytetit ku ka ndodhur sulmi me së paku një bombë të fuqishme shkatërruese, sipas të gjitha gjasave të vendosur nga terroristë islamikë, kurse për arsye të dyshimit se ka ende bomba të tjera të pashpërthyera, teknikët e ushtrisë norvegjeze për shpërthime të kontrolluara janë duke e qethur terrenin.
Në një zhvillim tjetër në afërsi të Oslos, në një kamp të të rinjve socialdemokratë, është shtënë me armë nga një person i veshur me uniformë. Policia dyshon se këto dy akte terroriste janë të lidhura ndërmjet vete.
Sipas informatave paraprake nga kryeqyteti i Norvegjisë, ku sot pasdreke shpërtheu të paktën një bombë në afërsi të ndërtesës 17 katëshe të qeverisë, kanë vdekur të paktën 2 persona, kurse janë plagosur të paktën 15 të tjerë. Përfaqësuesi i qeverisë norvegjeze tha se në ndërtesat e dëmtuara nga shpërthimi ka ende njerëz të ngujuar. Sekretari shtetëror,  Kristian Amundsen nuk dha hollësi, por theksoi se situata është më e keqja që janë përjetuar ndonjëherë në Norvegji. Reuters raporton se në afërsi që vendit Utoya, që shtrihet afër Oslos, janë dëgjuar të shtëna armësh. Thuhet se të shtënat janë dëgjuar në kampin e rinisë të të rinjve të partisë së kryeministrit Stoltenberg. Mediet norvegjeze pohojnë se sulmuesi ka qenë i veshur me uniformë policore. Edhe këtu pohohet të ketë shumë të plagosur, por a ka kjo ngjarje lidhje me sulmin me bombë në Oslo ende nuk dihet. Priten të dhëna të reja.
Rreth orës 15 e 30 minuta kryeqyteti i Norvegjisë është dridhur nga një shpërthim që ndodhi në qendër. Sipas raporteve të para të agjencive të huaja, nga shpërthimi kanë vdekur të paktën dy persona, kurse edhe tetë të tjerë janë plagosur. Policia paralajmëron qytetarët për mundësinë edhe të ndonjë bombe tjetër në kryeqytet.
Sipas BBC-së, shpërthimi ka shkaktuar dëme mjaft të mëdha në ndërtesën prej 17 kateve, ku gjendet edhe zyra e kryeministrit Jens Stoltenberg. Agjencia gazetare norvegjeze  NTB raportoi se kryeministri gjendet në të sigurt. Ai më vonë iu drejtua kombit, por nuk tregoi se ku është strehuar.
Për shkak të shpërthimit të fuqishëm janë bërë copë e grimë edhe dritaret në disa ministri përreth, ndër të cilat edhe të Ministrisë së Naftës, të cilën e ka përfshi zjarri, dhe në Ministrinë e Energjetikës. Dëm i madh material është shkaktuar edhe në lokalet e tabloidit më të madh norvegjez VG. “Në ndërtesën e VG dhe të qeverisë janë shkatërruar dritaret. Në rrugë qëndrojnë të shtrirë personat e përgjakur”, raportoi nga vendi i ngjarjes gazetari i radios norvegjeze NRK.
Ushtria ka bllokuar kuartin, kurse policia tërheqë vërejtjen se aty mund të ketë edhe bomba të tjera.
Shkaku i shpërthimit ende nuk dihet, mirëpo agjencia britanike Reuters raporton se ka mundësi që është shkaktuar nga një automobil bombë, pasi para ndërtesës është gjetur një automobil i shkatërruar. Tabloidi Dag Bladet, ndërkaq, raporton se njëherësh kanë shpërthyer disa automobila bombë. Policia ende nuk ka lëshuar asnjë deklaratë.
Për arsye të pjesëmarrjes ushtarake të Norvegjisë në Afganistan, në të kaluarën ka pasur disa herë raste të kërcënimeve drejtuar Norvegjisë nga ana e rrjetit ndërkombëtar terrorist al-Qaeda, ndërsa që pati kërcënime dhe për shkak të pjesëmarrjes së avionëve luftarakë të Norvegjisë në bombardimet kundër regjimit të Muamar Gadafit.
“Është e vështirë të shpjegohet se për ç’arsye ka ndodhur kjo. Këtu nuk ka kurrfarë grupesh terroriste vendore, megjithëse autoritetet norvegjeze disa herë kanë bërë nga ndonjë arrestim të personave të lidhur me al-Qaedan”, deklaroi David Lea nga organizata Control Risks.
“Norvegjesët gjenden në Afganistan dhe Libi, por e gjithë kjo nuk mjafton për të nxjerrë farë përfundimesh të sakta”, shtoi ai.
 
 
 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)