Altin KAJTAZI : JASHARETJasharet kishin tri fuqi: Mençurinë, Forcën dhe Fatin.

Mençuria- e Jashareve ishte arti i luftës se ndritshme për atdhe, nga ky kuptim arti i flijimit muar dimensione të ndritshëm për Kosovën, duke luftuar të keqen deri ne vetëflijim. Lufta e tyre ishte e pathyeshme, për te mos thyer një besë qe e kanë dhënë, andaj edhe duhet te jetojmë të lirë, se kjo tokë është e shqiptarëve.

Forca- e Jashareve ishte qëndrueshmëria deri në vetëflijim, te familjes së nditur , kënga e tyre ishte dritë lirije për gjeneratat që do vijnë .Në gjirmën e tyre ishte qëndresa e kthyer në buzëqeshje të fëmijëve , që përmbyten botën shterpë, për ta kthyer në botë e re të Jashareve të Rilindur ,histori kjo e papërsëritshme për jetë dhe mot !

Rifat Jashari Rifat Jashari, brother of the Kosovan hero Adem Jashari, stands in front of the house of the Jashari family on February 15, 2008 in Prekaz, Kosovo, Serbia. Kosovo Liberation Army (KLA) leader Adem Jashari was among 45 members of his family killed in 1998 by Serbian security forces in Prekaz, 40 kilometres west of the Kosovo capital Pristina, igniting a full-blown rebel insurgency against Belgrade. These buildings have not been rebuilt, but serves instead as a memorial centre for the conflict.  Adem Jashari has become a symbol of resistance for Kosovo-Albanians who "Firenight of Prekez".Fati- i Jashareve ishte elegjiak i dhembjës njerëzore, me humbjen fizike të Adem Jasharit, që u mbyllë kapitina e dhembjes dhe krenarisë Shqiptare !

Këtu fillon etapa e re e kthimit të dinjitetit tonë kombëtar .

Jasharët, ne ketë stinë më dëborë ,nga flaka e barotit shkrinë fushat dhe malettona të bukura , sollën guximin për te luftuar, armë kjo më e fortë e shqiptarëve nder shekuj!

Flijimi i Jashareve u be ne atdheun e tyre dembabademë, ne kullën e te parëve tanë, duke mbrojtur shtëpinë nga armiku i neveritshëm!

Edhe të vdekur nuk e lëshonin dot trollin e tyre !

Jasharet nuk e donin ikjen, ata e donin qëndresën, e donin lirinë e Shqiptarisë.

Sa herë vjen Marsi, shqiptarët e gjallë i kujtojnë të renët në Flakadanët e përmotshëm të Prekazit legjendar !

Te mendosh vdekjën për atdhe, domethënë te jesh i pranishëm me te!
Jasharet nuk e menduan vdekjen, por luftuan te pavdekshmën, e ndritur me vdekjen e tyre krenare ,që është krenari me vdekë për atdhe!


Adem!

Ti je dashuria jonë !Je krenaria e Shqiptarisë!

Trimëria yte na bëri të fuqishëm,që të gjallët sot jetojnë të Lirë !

Të rënët janë e ardhmja jonë !

Sot kur ne përkujtojmë Jasharet, e kujtojmë sakrificën e tyre të bërë për Fëmijtë tonë- ngase ata nuk menduan asgjë tjetër përpos Lirisë!

Jasharët e deshën me krenari atdheun !

Gjyshët dhe stërgjyshet e Jasharëve i mësuan Ata se dashuria për atdheun nuk fitohet pa luftë! Ju luftën e mësuat , nga ideali juaj i zjarrtë!

Ne vijmë tek ti te përulemi për rrugën e drejtë që e nise dhe e mbarove përjetësisht !

Zemra yte e pranojë të vërtetën e amshuar !

Vendi yt nuk u çlirua nga të tjerët !

Goditjet Tua ,mposhtën gjakëpirsat më dëshmorët e vet !Hamzë!

Emri yt ishte jehonë ,ishte këngë e kthyer në forcë,qëndresë,në kullën dembabadem.

E dehse pushën e deshe edhe këngën shqiptare ! Ishe i fortë para vdekjes !Ishe edhe i bukur !

Rave në altarin e lirisë ,që na të jemi të lirë !

Kushtrimi i yt doli nga gjoksi i vendosur thellë në rrenjëte Tokës tende Ilire !Nanëmadhe Zahide!

Rite dy trima të avdekshëm !


Atyre dhe neve na tregove rrugën e trasuar ilirike ,ilirisht! Luftëtarët i mësove që ta mbrojnë Flamurin,Shqipërinë !

 Fjalët tua janë të bekuara !

 Djemtë t’u i mësove me mençuri,urtësi , siç te mësuan edhe ty Nënëmadhe të parët tu !

Armiku gjakpirës deshi ta fshijë historinë tënde ilirishte nga faqja e dheut !

Por ti Nnëmadhe ishe e pathyeshme !

Dhe ti bashkë më vëllaun,burrin,djemtë,nipat,mbesat rrokët armët që kishin një gjuhë –flakadan lirije.

Click to view full size image

Bacë Shabani!

Festën e Flamurit e festove çdo mot ! E kishe edhe një Festë tjetër Flamuri!

E kishe ditëlindjen e djalit - uratë natyre !

 Në rekazin e Ahmet Delisë,në familjen e Bacë Shabanit u shtue edhe një pushkë lirie.

Ti u mësove djemët ballin e oxhakut ,ju tregove atyre që armikun duhet shikuar nëpërmes nishanit !

Kjo ishte dëshira e vetme e yte –të vdesësh ilirisht për shqiptari ! Bijtë tu amanetin tend e quan në vend !Familja yte është krahu jonë !

Fëmijë të Jasharëve!

Ne kullën e Jashareve lufta u be edhe nga fëmijët te etur për liri!

 Lirinë ata e kishin të madhe !Armet i kishin bukë dhe ujë!

Fjalët e bacë Ademit ,ishin kushtrim për ta.

Ne kullën e Jashareve, që nga Blerina e deri të bacë Shabani ,flisej shqip.

Luftohej shqip.Krenaria e tyre është krenaria jonë.

Lindja e tyre ishte fitorja jonë !!!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)