Mijera zogj te ngordhur ne USA, Suedi, Itali etj.

Pikojne zogj nga qielli do thoshte dikush! Nderkohe qe jemi akoma larg nga zgjidhja apo nganje pergjigje e sakte mbi morine e ngordhjeve te zogjve ne USA, ku gati tremije zogj u gjeten pertoke ne Arkansas, peseqind ne Louisiana, shifra te tilla dhe ne Itali, Suedi etj. Ne Falkoeping, 300 km ne ju-lindje te Stokholmit, nje patrulle e policise bashkiake gjate sherbimit gjeti pertoke nje mori zogjsh te ngordhur ose ne agoni pergjate rrugeve kryesore te qytetit. Dhe nuk mbaron ketu, gjithmone ne Arkansas, ne qytetin e Ozark, kane “ngordhur ne mase” gati 100mije peshq, te gjithe te llojit Daulle. gjithçka te kujton filmin “The Core” te vitit 2003 drejtuar nga Jon Amielh, qe bente fjale per nje anomali ne fushen elektromagnetike te tokes. Le te shohim çfare po ndodh.
T’ja nisim nga fillimi: duke filluar nga 31 dhjetori, per disa ore, qyteza e vogel e Beebe u godit nga nje shi zogjsh. E pazakonte eshte zona qe u godit (nje hapesire e ngushte prej 1 milje katror) dhe seleksionimi i “viktimave”. Trupat e gjetur tregonin shenja traume fizike, qe solli ne hipotezen qe nje tufe e madhe ishte goditur nga bresheri, vetetimat apo fishekzjarret, por qe nuk konfirmohen zyrtarisht.
autopsite treguan qe stomaqet e tyre ishin bosh (dhe kjo hedh poshte tezen e helmimit) dhe ngordhja ka ardhur perpara se te perplasen pertoke. Drejtori i departamentit te ornitologjisei universitetit Cornell hedh hipotezen qe zogjte jane kapur papritur ne gjume nga nje tornado qe i ka çuar lart ne qiell. Pastruesit e trupave te zogjve, duke mos patur informacione te sigurta mbi shkaqet e ngordhjes, preferuan te punonin te veshur nga tuta per mbrojtje ambientale duke e kthyer qytezen ne nje skene filmi fantastiko-shkencor.
Ngjarja e dyte anomale ndodhi ne Ozark, gati 200 km me ne lindje te Beebe, dhe vazhdoi ne ditet ne vijim; kete here viktimat e ngordhejve te pashpjegueshme ishin peshqit e lumit Arkansas.Per gati 30 km perreth Ozark, anet e lumit ishin mbuluar me mijera peshq te ngordhur qe i perkisnin ekskluzivisht llojit “peshk-daulle”; te gjitha llojet e tjera te peshqve nuk u prekennga kjo dukuri.Seleksionimi ekstrem iketyre ngordhjeve perjashton hipotezen e helmimit: ne kete rast nje substance helmimi do te kishte prekur te gjitha llojet dhe jo vetem nje.
Por ja ku kemi pas USA, menjehere rastin e Suedise: ashtu si ne shtetin amerikan, edhe ne jug-lindje te shtetit skandinav u gjeten dhjetra korba te ngordhur ne menyre misterioze ne rrethinat e qytetit te Falkoeping, gati njeqind km larg Goteborg, shpjegoi Christer Olofsson, i mbrojtjes civile lokale, duke shtuar qe rezultatet e analizave ne disa zogj do te zbardhen brenda disa ditesh. Natyrshem qe ngjarja ka shkakruar reagime te ndryshme dhe fantasioze. Arme elektromagnetike qe mund te manipulojne artificialisht klimen mund te jene shkaku i ngordhjeve ne mase sipas komplotistave.  Eshte tashme e provuar qe para me shume se nje dhjetevjeçari U.S Military Industrial Complex ishte ne dijeni dhe perdorte kete teknologji ne eksperimentet e saj.
Ne 1997  Sekretari i Mbrojtjes William Cohen deklaroi se “Te tjere [terroriste] ne njefare eksperimentesh eko-terroriste qe jane ne gjendje te modifikojne klimen, provokojne termete dhe shperthime vullkanesh nepermjet perdorimit te valeve elektromagnetike…Pra ka nje numer te konsiderueshem mendjesh njerezore qe jane tashme ne pune per te kerkuar nje menyre per te sulmuar kombet e tjera… Per fat te keq, eshte gjithçka e vertete, dhe ja perse duhet te intensifikojme perpjektjet tona [kunder terrorizmit]”.
Qeveria amerikane eshte zbuluar sistematikisht te kryeje prova ilegale armesh biologjike ne qiejt amerikane, te cilat kane demtuar dhe vrare jo vetem kafshe por edhe njerez. Por rastet e reja ne Suedi ringjyrosin skenarin, sepse Europa ka rregulla shume me te forta ne fushen e provave dhe eksperimenteve shkencore ne shkalle te gjere.
Episode te tilla nuk jane sidoqofte te reja: «Ne 1896 ngordhen qindra pata, qukapike dhe kanarina ne Baton Rouge (Lousiana), ne 1940 shume zogj rane te ngordhur nga qielli mbi aeroportin e Bakersdale(Lousiana) qe iu desh te mbyllej.
Per shume here, pergjate miliona vjeteve, kemi patur zhdukje ne mase, deri ne nje te treten e llojeve qe njohim sot. Por ka mundesi, per shkak te pershpejtimit te induktuar nga njeriu ne ndryshimet klimaterike dhe ne format e ndryshme te ndotjes se Tokes, sot periudhat e ketyre kataklizmave rrezikojne te behen me te shkurtera, dhe do te gjendemi serish shpesh perballe ketyre dukurive.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)