E zhveshur në krahët e një femre: Zbulohen fotot provokuese të modeles shqiptare superseksi, Liberta


“E para, duhet të lindësh si Liberta Spahiu. E dyta, të jesh simpatike, e ëmbël dhe plot finesë. E treta...më mirë lëre fare këtë punë sepse përjetësisht e bukur si Libi ndodh njëherë në një milion!”
Këto janë disa nga komentet që bëhen në forume të ndryshme për një nga top modelet më të famshme të Kosovës, Liberta Spahiu. Komentet vazhdojnë kështu:
“Pista sado e thjeshtë të jetë, duket aq e veçantë kur mban mbi vete një yll që shndrit. Kryqëzimi i këmbëve dhe çdo lëvizje e saj duket aq e përkryer. Po ashtu çdo rrobë e prerë në trupin e saj duket tamam si një vepër arti. Një përqendrim bukurie që të shkakton "dridhje"... padyshim sizmografët do të mund të regjistronin ndonjë gradë Richter! Dhe stilistët nuk e çojnë fare ndërmend se mund "të humbasin betejën", të kryejnë një sfilatë të dështuar. Sepse është ajo...Liberta!”

E lindur më 04.01.1985 në Prishtinë, në moshën 15- vjeçare fillimisht u shfaq në Kosova New Face 2000 me një mori fotosh të realizuara nga fotografi Fadil Berisha. Që nga ajo kohë Liberta u ngjit shkallëve të botës së modës duke qëndruar gjithmonë në krye si një hyjneshë në fron. Iu deshën 15 vjet Kosovës për të pasur një supermodele që do ta prezantonte atë denjësisht në fushën e modës.
Me një fizik të Libertës mund të kesh luksin të veshësh rrobat më elegante të Botës! Gjatësia 172 cm dhe pesha 52 kg, e bëjnë atë një modele perfekte. Në internet qarkullojnë foto të panumërta të modeles së njohur nga Kosova, kryesisht në pasarela, por ne kemi arritur të sigurojmë disa të tjera pak më të veçanta, të cilat mesa duket Liberta i ka bërë në një moment të caktuar, por më vonë është penduar dhe është kujdesur që ato të hiqen nga qarkullimi. Në pamundësi për ta realizuar këtë, ato vijojnë të publikohen në disa site shqiptare dhe ne nuk i rezistuam dot tundimit dhe i publikuam.
Aty modelja paraqitet në pozicione shumë seksi, fare e zhveshur, ku vetëm një çarçaf i bardhë nuk të lejon të shohësh zonat e ndalu-ara, por kësaj here ajo ka preferuar që të pozojë me një vajzë tjetër duke i bërë fotot akoma edhe më intriguese. Fotot siç e shikoni janë shumë të nxehta dhe pozicionet e vajzave, shumë provokuese. Liberta është një femër shumë e pëlqyer në Kosovë. Ja si vijojnë komentet për të: “Një femër si Libi vështirë të mos ngacmojë syrin. Kjo gjë sjell kthim kokash, komente ndoshta edhe ziliqare në bisedat e femrave, e njëfarë krenarie të çdo mashkulli që do të ulej në tavolinë me të, qoftë edhe për një çështje pune.
Kaq! Gjithmonë, ama gjithmonë super-trendy! Çdoherë në formë, çdoherë me stil dhe me ato buzët e kuqe flakë gjithnjë të duket sikur kukulla është gati për 'party'. Arsyeja e vetme që ajo mund t'i ketë shpëtuar syrit është sepse pamja e saj ndryshon nga fotoja në foto deri te detajet. Diku ajo shfaqet e ëmbël dhe engjëllore, diku një zonjë e klasit të lartë, e diku tjetër një "femme fatale" me një vështrim intimidues. Kaq e veçantë, Berta sot për sot është njëra ndër modelet shqiptare më të kërkuara.”


Liberta: “Çdo foto, edhe nudo është thjesht art”
Ja si është shprehur modelja në një intervistë për mediat kosovare:
Si arrini të jeni gjithmonë në topformë, pasi dihet që modelet duhet të kenë linja perfekte të trupit?
Kam kujdes në ushqim, merrem me fitnes kur kam kohë, por nuk preferoj dieta.
Keni marrë pjesë edhe nëpër spektakle bukurie, do veçoni ndonjë që u ka lënë më shumë mbresa?

Po është e vërtetë që kam marrë pjesë edhe nëpër spektakle të bukurisë, edhe pse më shumë preferoj fotografimin dhe sfilatat, por do kisha veçuar pjesëmarrjen time në “Miss Bikini of the World 2002” në Maltë ku arrita të marr çmimin “Miss Press”.
Është e vështirë të jesh modele në Kosovë, pasi dihet që numri i tyre dita-ditës po rritet?

Për disa arsye është vështirë të jesh modele në Kosovë, sa i përket rritjes së numrit të tyre, janë të pakta ato që kanë pasur ndonjë arritje. Konkurrencës nuk i frigohem aspak, s’kam me çka të mbrohem, pamja flet vetë.
Ju pëlqen të fotografoheni nudo, do kishit pranuar një gjë të tillë?
Fotografimi në përgjithësi qoftë edhe ai nudo mendoj se është art.
Bën pjesë dikush në zemrën e Libertës? Ka thyer akullin ndonjë djalosh?
Hahaha, jo krejt akullin, por vetëm gjysmën.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)