Filmi Apollo 18: ja traileri zyrtarI frikshem, klaustrofobik dhe misterioz. Traileri i pare qe mezi kemi pritur per Apollo 18, film prodhuar nga Timur Bekmambetov dhe drejtuar nga Gonzales Lopez-Gallego. Montuar ne nje kohe rekord vetem per te dale ne kinema perpara konkurrentit tjeter Area 51 me autor Oren Peli, ky film sjell ne skene nje ide te padegjuar konsirative ’yjore’, qe supozon se misionet e fundit hapesinore te Nasa-s jane anulluar jo sepse nevojitej nje buxhet i madh per to, por per arsye te “asaj çfare eshte gjetur” ne siperfaqen e Henes, qe duhej fshehur ne syte e opinionit publik.
Zyrtarisht, Apollo 17, derguar ne orbite ne 17 dhjetor 1972, ishte dhe misioni i fundit me njerez ne Hene. Por nje vit me vone, ne dhjetor te 1973-s, dy astronaute amerikane u derguan ne mision sekret ne Hene nga departamenti i Mbrojtjes. Misioni i tyre ishte Apollo 18. Ajo qe Timur Bekmambetov na tregon eshte videoja e fundit e atyre astronauteve. Nderkohe qe NASA mohon vertetesine e kesaj videoje, tetjerethone qe pikerisht ne ate video qendron arsyeja e vertete se pse nuk jemi kthyer me ne Hene. Thjesht nje film? Per momentin shijoni trailerin zyrtar...

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)