nga Flori Bruqi : 5 ditë ferri në Libi....
Banorët e qyteteve të lindjes ekstreme të Libisë, "e festojnë fitoren" ndaj regjimit të kolonelit Moamer Gadafi, por situata në këtë pjesë të vendit vazhdon të komplikohet, duke u kërcënuar se "kryengritja e popullit" të shndërrohet në luftë qytetare në bazë fisnore dhe fetare, njofton televizioni britanik Skaj, duke iu referuar raportuesve të vet në Tobruk dhe në vendet në afërsi të kufirit libian-egjiptian.

Në pjesën lindore të Libisë nuk ka pushtet lokal, qytetet janë pa policë nëpër rrugët, gjykatësit nuk janë prezent në gjyqe, nëpunësit e qytetit i kanë braktisur vendet e punës, duke druajtjur për sigurinë e tyre personale, ndërsa nëpër rrugët, posaçërisht në mbrëmje, shëtiten vetëm njerëz në civilë, duke mbajtur kallashnikovë.
Muammar Gaddafi


Libia është vend i ndarë, në perëndim, ku në Tripoli është vendosur mbrojtja e regjimit dhe vetë Gadafi dhe në lindje, ku opozita pohon se e ka kontrollin ndaj tre qyteteve të atjeshme.

Anti-Government celebrations in Tobruk, Libya
Por, raportet paralajmërojnë se si forcë kryesore në këtë pjesë të vendit janë grupet e ndryshme islamiste dhe islamistët, e cila tollovi në vitet e 90-ta të shekullit 20, forcat e sigurisë të kolonelit Gadafi, në mënyrë brutale e ngulfatën.
Protesters chant anti-government slogans in the main square of Tobruk
Sipas TV Skaj, tani atje ekziston motiv i fuqishëm për për urrejtje dhe për qerim hesapesh me forcat që ende i kanë mbetur lojale regjimit dhe të cilët në këtë pjesë të vendit nuk janë tërësisht të mposhtur dhe të eliminuar, siç paraprakisht paralajmërohej.

Muammar Gaddafi addresses his supporters in Tripoli


Qerim hesapet e tyre të ndërsjella mund të shkaktojnë gjakëderdhje shumë më të madhe dhe të shndërrohet në luftë mesfisnore, paralajmëroi televizioni britanik Skaj.Bashkimi Evropian është i gatshëm për një ndërhyrje ushtarake humanitare në Libi. Lajmin e kanë bërë të ditur burime diplomatike në Bruksel, duke saktësuar se bëhet fjalë për “një opsion të mundshëm”.

Screen grab of Muammat Gaddafi speech
“Është një mundësi për të cilën po punojmë, në kuadër të planeve të emergjencës që po përgatisim për të përballuar skenarë të ndryshëm”, kanë bërë të ditur burimet.

Protesters with a pre-Gaddafi era flag in Benghazi, Libya
Hipoteza e një ndërhyrjeje ushtarake për qëllime humanitare është marrë në konsideratë nga SHBA-të.

People look around a burnt-out state security building in Tobruk, Libya

Liderë të opozitës në disa vende të botës arabe kanë shpallur planet për protesta masive gjatë drekës së sotme, në ato që do të jenë “ditët e zemëratave”.
People climb flag poles in front of the internal security headquarters in  Benghazi, Libya
Sipas “France 24”, Libia, Jordania, Jemeni dhe Iraku pritet të përfshihen sot nga protesta të dhunshme dhe duke parë përvojën e këtyre javëve të protestave, pritet që edhe viktimat të jenë të shumta.
A Libyan anti-government protester holds a flag in Tobruk

Janë orë vendimtare për regjimin e Muamar Gaddafit në Libi. Rrethi përqark kolonelit sa vjen e po ngushtohet, pasi kryeqyteti libian Tripoli është rrethuar si nga lindja dhe nga perëndimi nga protestuesit, ndërsa tashmë kanë rënë në duart e rebelëve qytetet Zuara dhe Misurata.


Tito-Gadafi
The open gates of  Al-Jadid prison in Tripoli after guards deserted the jail


Raportet e fundit që vijnë nga Tripoli, flasin për përleshje të zjarrta mes protestuesve dhe forcave të sigurisë që kanë rrethuar kryeqytetin.

Libyan leader Muammar Gaddafi delivering a nationwide address in Tripoli
Kombet e Bashkuara deklarojnë ndërkohë se raportet brenda vendit flasin për mijëra të vrarë në ditët e fundit. Përreth Tripolit, një brigadë elite e komanduar nga djali i kolonelit Gaddafi besohet se po drejton shtypjen e revoltës.Residents gather near the courthouse in Benghazi, Libya

Ndërkohë në Gjenevë, Këshilli i të Drejtave të Njeriut ka nisur një takim special për herë të parë për të diskutuar mbi krizën në Libi, pasi disa anëtarë kanë kërkuar që vendi të përjashtohet nga ky organizëm.
Bashkimi Evropian po tenton të gjejë një përqasje të shpejtë dhe të koordinuar për t’i dhënë fund dhunës në Libi.

 Tito-Gadafi 

Libyan protesters in Benghazi_
Libyan airforce pilot walks next to his Mirage F1 fighter jet after landing in MaltaPhotograph: Darrin Zammit Lupi/Reuters Lajmi bëhet i ditur nga vetë shefja e diplomacisë evropiane Catherine Ashton, pas takimit që pati sot me ministrat e mbrojtjes së vendeve anëtare të BE-së. Ashton tha se prioriteti kryesor i BE-së është që të evakuojë sa më shpejt dy mijë shtetasit evropianë.
Edhe ambasadorët e NATO-s aktualisht janë duke zhvilluar një takim emergjent për situatën në Libi, por Sekretari i Përgjithshëm, Anders Fog Rasmussen tha se Aleanca nuk ka ndërmend të ndërhyjë ushtarakisht në Libi.
Libyan tanks on trailers near Tripoli
Lideri libik Muammar Gaddafi u ka thënë sot mbështetësve të tij, të mbledhur në Sheshin Jeshil të Tripolit, se do të hapë arsenalet kur të jetë e nevojshme për të armatosur popullin e Libisë kundër armikut.
“Mund t’i shtypim të gjithë armiqtë.
Protesters run from teargas during a clash with Bahraini security forces near the Pearl roundabout

Mund t’i shtypim me vullnetin e popullit. Populli është i armatosur dhe kur të jetë e nevojshme do të hapim arsenalet për të armatosur popullin dhe të gjitha tributë libike”, ka deklaruar Gaddafi.
Screen grab of Muammar Gaddafi

Lideri libian ka ftuar mbështetësit e tij të mbrojnë Libinë dhe interesat e saj në fushën e naftës duke thënë se, “jemi gati të triumfojmë ndaj armikut”. “Do të luftojmë nëse do ta duan një gjë të tillë”, ka thënë ai.

Libyan army soldiers shout slogans against Muammar Gaddafi during a demonstration, in Tobruk, Libya

Ndërkohë, në frontin më të nxehtë të Libisë, mësohet se po zhvillohen luftime në tre qytete të rëndësishme perëndimore, Misrata dhe Zavlia dhe Zuara.

Bahrani anti-goverment protesters carry coffin of Ali Massour Khodier, in Sitra village, Bahrain

Qytetet lindore janë tërësisht në duart e protestuesve, ndërsa ato pranë kryeqytetit Tripoli, mbeten ende në dorën e Muammar Gaddafi-t.Një grup i opozitarëve libianë e okupuan ndërtesën e ambasadës së Libisë në Paris nga mbrëmë dhe vazhduan ta mbajnë nën kontroll.
protesters clash with police near Salmaniya Medical Complex, in Manama, Bahrain
Opozitarët u quajtën "Fëmijët e revolucionit" dhe janë rreth 30 persona. Ata e kanë dëbuar të gjithë personelin e misionit diplomatik. Rajoni përreth ndërtesës është ndarë nga policia.
A wounded Bahraini demonstrator is treated in Manama
Përmes ndërtesës së ambasadës zëdhënësi i opozitarëve, i cili kërkoi të jetë anonim, deklaroi se ambasadori i Libisë në Paris më nuk ka legjitimitet, sepse e përkrah opozitën dhe kërkesat për përmbysjen e regjimit të Moamer Gadafit.
Tunisians travel by pickup truck to the Rad Jdir border post as they escape from Libya
Pas ndërtesës së ambasadës opozitarët e kanë valëvitur edhe flamurin tre ngjyrëshe të Libisë nga koha e pavarësisë dhe nuk ka asgjë të përbashkët me flamurin nacional të gjelbër, ka urdhëruar Gadafi.

Army trys to clear away protesters in Tahrir Square

Wounded Bahraini demonstrator
"Ai është flamuri i lirisë, i pavarësisë dhe i lindjes së Libisë. Ai është simbol i fuqishëm, se e hedhim të gjithë regjimin e Gadafit, i cili e okupoi ndërtesën e ambasadës.Demonstrators in Duraz, Bahrain

Së paku 10 veta janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur në qytetin Zauijah të Libisë, i cili gjatë ditës ka qenë arenë e përleshjeve të protestuesve me forcat pro qeveritare.
Protests in Yemen
Lajmi bëhet i ditur nga gazeta libiane Kurina. Gazeta raporton se numri i viktimave mund të rritet pasi luftimet po i pengojnë të plagosurit që të kërkojnë ndihmë nëpër spitalet.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)