Kapiten Lulzim Ibishi, Komandant “Luli” duke i bërë thirrje dje për tërheqje Ivica Daçiqit, ka deklaruar sot se ish luftëtarët e UÇPBM-së siç i kanë lënë pushkët, uniformën, shumë lehtë edhe mund t’i marrim ato sërish, nëse Serbia nuk ndryshon kursin e saj politik ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës.


Zoran Stanokoviq ka deklaruar  se do të ngritë kallëzim penal kundër përgjegjësve që ngriten pllakën përkujtimore për pjesëtarët e rënë të UÇPMB-së në Preshevë.
Kryetari i trupit Kordinues të Qeverisë së Serbisë për Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq në konferencë për media ka thënë se pllaka përkujtimore është ngritur pa lejen e Institutit për mbrojtjen e përmendoreve nga Nishi, i cili është përgjegjës për ndërtim në atë shesh, i cili, sipas tij, nuk ka qenë i informuar, shkruan O.I
Duke komentuar deklaratat e kryeministri të Kosovës dhe Shqipërisë, Hashim Thaçi dhe Sali Berisha mbrëmë në Shkup për bashkim kombëtar të shqiptarëve, Stankoviq ka thënë se “jugu i Serbisë është pjesë e pandashme e Serbisë”.Kryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar sot se, në rast se autoritet në Preshevë dhe Bujanovc nuk i largojnë vet përmendoret e pjesëtarëve të UÇPMB-së, shteti do ta bëjë këtë me forcë.

Daçiq iu ka thënë gazetarëve në Banjallukë të Republikës Serbe se për përmendoren para Kuvendit Komunal në Preshevë është informuar edhe bashkësia ndërkombëtare dhe se është provokim i hapur pasi “që më këtë po tentohet të tregohet se Serbia nuk e respekton një pjesë të territorit të saj”.

“Kjo absolutisht është e pamundur dhe mund të kërcënoj kush të dojë, shteti është më fuqishëm se çfarëdo kërcënimi dhe pres që kjo çështje të zgjidhet në javët e ardhshme. Mund të jetë zgjidhur brenda një ditë, por kemi treguar mirëkuptim që mos të hedhim benzinë në zjarr. Por, nëse nuk e bëjnë me të mirë, atëherë ne do ta bëjmë me forcë”, ka thënë Daçiq.

Ai tha se iu ka bërë thirrje dhe sërish iu bën autoriteteve të Bujanovcit dhe Preshevës që vet t’i largojnë përmendoret, në mënyrë që, sipas tij, mos të nxiten konflikte ndëretnike.

“Nëse nuk e bëjnë ata, shteti do ta bëjë”.

Nëse preket përmendorja, UÇPMB gati t’i rrok armët

Kapiten Lulzim Ibishi, Komandant “Luli” duke i bërë thirrje dje për tërheqje Ivica Daçiqit, ka deklaruar sot se ish luftëtarët e UÇPBM-së siç i kanë lënë pushkët, uniformën, shumë lehtë edhe mund t’i marrim ato sërish, nëse Serbia nuk ndryshon kursin e saj politik ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Ndërsa, Shefket Hasani, Komandant “Poeti” ka thënë se në rast se preket përmendorja e UÇPMB-së, Daçic do të ballafaqohet me 500 ushtarë të gatshëm nga përendemi, raporton preshevajonë.

Hasani, i cili i kishte kthyer i pari pushkën Serbisë pra 13 vitesh në Dobrosin, paralajmëron autoritet serbe që t’i japin përparësi dialogut për t’u takuar më mirë sot në tavolinën e bisedimeve, se sa nesër në mal.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)