Bashkimi me familjen europiane qëllimi i Shtetit shqiptar


100 vjetori, Tirana nis festimet me përurimin e mozaikut të flamurit
Në kuadër të këtyre festimeve policia ka marrë një sërë masash, ku nuk do të lejohet qarkullimi dhe parkimi i automjeteve në segmentet rrugore, sheshet, si dhe në afërsi të objekteve, ku do të zhvillohen aktivitetet me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë.
Lulzim Basha: Bashkimi me familjen europiane qëllimi ynëI lartë aq sa muajt bëjnë një shekull, i punuar me gurë natyral të mbledhur në vendet e betejave më të përgjakshme nga artisti Gëzim Hidri, mozaiku i vendosur po në të njëjtin vend, ku në 26 nëntorin e 1912 Refik Toptani ngriti flamurin në Tirane përurohet pikërisht për të përkujtuar këtë datë.
Në fjalën tij gjatë përurimit kryebashkiaku i Tiranës Lulzim Basha duke kujtuar me mirënjohje firmëtarët e Pavarësisë së Tiranës tha se qëllimi ynë është bashkimi me familjen evropiane. Në praninë e familjeve autoktone Basha tha se pa kontributin e të cilëve Tirana nuk do të ishte sot qyteti që rrezaton shpresë dhe besim anë e mbanë kombit.
Aktivitetet e nisura në këtë ditë të shënuar kanë vijuar në rrugën “Murat Toptani” me panairin “Blej produkte shqiptare”
Programi i aktiviteteve 26 – 28 11. 2012

Data 26 nëntor 2012 


10:00 – Nisja në shesh e Tortës së Pavarësisë (Shkallët TKOB)

11:00 – Ngritja e flamurit në Tiranë 100 vjet më parë – Inaugurimi i mozaikut të flamurit

11:30 Nisja e Panairit “Blej produkte shqiptare” (rruga “Murat Toptani”)

11:30 – Ekspozita historike e AQSH “100 vjet Tirana” (Vendndodhja: trotuari përpara GKA)

12:00 – Koncert me grupe rok (Vendndodhja: rruga “Murat Toptani”) (gjithë ditën)

17:00 – Ceremonia e inaugurimit të shqiponjës/sheshit (Vendndodhja: Rreth-rrotullimi i Doganës)

18:30 – Koncerti filarmonik i Orkestrës Rinore Shqiptare drejtuar nga dirigjenti Aldo Ceçato (Vendndodhja: TKOB)

20:00 – Koncert me këngë patriotike me këngëtarë e grupe rep (Vendndodhja: rruga “Murat Toptani”)


Data 27 nëntor 2012 

10:00 – Vazhdon Panairi “Blej produkte shqiptare”

10:00 – Vazhdon përgatitja e tortës

10:00 – Koncert me këngëtarë të rinj (rruga “Murat Toptani”)

11:00 – Prezantimi i përmbledhjes me këngë patriotike (Teatri i Metropolit)

15:00 – Ceremonia e përurimit të shtatores së heroit Adem

Jashari (Vendndodhja: Rruga e Durrësit)

20:00 – Koncert me grupe roku me këngë patriotike (Rruga “Murat Toptani”)


Data 28 Nëntor 2012 

Festimet në Tiranë nga ora 10:00 – 14:00 SHESHI “SKËNDERBEJ”

Ceremonia e prerjes së tortës (Vendndodhja: TKOB)

Hedhja e parashutistëve me Flamurin Kombëtar RRUGA “MURAT TOPTANI”

Panairi “Blej produkte shqiptare”

Koncert me këngë të muzikës së lehtë dhe popullore

Ekspozita “100 vjet Tirana” – trotuari i GKA

LULISHTJA TE PARKU “RINIA” (TE SHATËRVANI) – KËNDI I FËMIJËVE

Telajo për pikturën me temë “100 vjet pavarësi – Shqipëria ime” (12m*1.5m)
Koncert për fëmijë (Qendra Kombëtare për Fëmijë, Shkolla e Baletit, Liceu Artistik etj.)
Teatër për fëmijë (Teatri i Kukullave)

Animatorë (lojëra, pikturime në fytyrë, tullumbace)

Foto point me personazhe të Pavarësisë

LULISHTJA “TRE VËLLEZËRIT FRASHËRI”

Koncert për të rinj (Akademia e Hollivudit, Liceu Artistik, Shkolla
e Baletit)

URA TE RRUGA “IBRAHIM RUGOVA”

Performancë e Cirkut

RR. “ISMAIL QEMALI” (PEDONALE)

Ekspozitë pikture, telajo, teatër rruge, performanca me vegla

muzikore nga Akademia e Arteve dhe Teatri i Metropolit

PERGJATE BULEVARDIT “DESHMORET E KOMBIT”

Photo point me personazhe historike

Rreth 100 animatorë të veshur me veshje popullore e personazhe të lidhura me festën që shpërndajnë flamurë të vegjël dhe organizojnë
Policia e Tiranës përmes një deklarate për mediat ka informuar për segmentët dhe ndalim-parkimin e automjeteve në datën 28 nëntor në kryeqytet,datë kur do të kulmojnë edhe festimet për 100 vjetorin.

Bllokimet e segmenteve rrugore dhe ndalim parkimi për datën 28 Nëntor 2012
• Nuk do lejohet parkimi dhe levizja automjeteve nga sheshi “Rilindja” deri tek sheshi “Skenderbej”

• Do bëhet bllokimi e levizjes se mjeteve dhe nuk do lejohet parkimi i mjeteve ne segmentin rrugor te rruges “Bardhok Biba”.

• Do behet bllokimi e levizjes se mjeteve dhe nuk do lejohet parkimi i tyre ne segmentin rrugor te rruges “Urani Pano”.

• Do behet bllokimi e levizjes se mjeteve ne segmentin rrogor nga kryqezimi i rruges “Barrikada” me rrugen “Dibres”, deri tek sheshi “Skenderbej”.

• Do behet bllokimi e levizjes se mjeteve ne segmentin rrogor nga Kryqezimi i rruges “Luigj Gurakuqi” me rrugen e Barrikadave (tek kryqezimi i 9-katsheve), deri tek sheshi “Skenderbej”.

• Do bllokohet levizja e mjeteve ne segmentin rrugor Kryqezimi i Bulevardit “Zogu i Pare” me rrugen ‘Fortuzi” deri tek sheshi “Skenderbej”.

• Bllokohet segmenti rrugor nga kryqezimi i Bulevardit “Deshmoret e Kombit’ me Minsitrisne e Mbrojtjes deri tek sheshi “Skenderbej”.

• Bllokohet sekmenti rrugor nga kryqezimi i rruges se “Kavajes” me rrugen “Kont Urani” deri tek sheshi “Skenderbej”.

• Do kete kufizime te levizjes se mjeteve pergjate Bulevardit “Deshmoret e Kombit”, Photo point me personazhe historike dhe rreth 100 animatore te veshur me veshje popullore e personazhe te lidhura me festen te cilet do te organizojne lojra dhe shperndajne flamur.
Nga ora 18.00 deri ne 22.00 do behet bllokimi i levizjes se mjeteve dhe nuk do lejohet parkimi i mjeteve ne segmentin rrugor nga kryqezimi i Bulevardit “Deshmoret e Kombit” me bulevardin “Bajram Curri” (nga Ura e Madhe e Lanes) deri tek sheshi “Nene Tereza” (per koncertin permbylles ne sheshin “Nene Tereza).

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)