Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe FSK-ja sot organizon manifestimin qendror, në shënimin e Ditës së Forcës së Kosovës, i cili sivjet përkon me shënimin e 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.
Kryeministri Hashim Thaçi, ka thënë se askush nuk ka të drejtë t’i arrestojë luftëtarët e lirisë së Kosovës dhe as EULEX-i, prapa shpinës së institucioneve të Republikës së Kosovës, siç ishte rasti me ish-komandantin e UÇK-së, njëherësh deputet i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj.

“Askush nuk ka të drejtë të njollosë luftën e UÇK-së, e as EULEX-i tinëz dhe prapa shpinës së institucioneve të arrestojë luftëtarët tanë, si deputetin Fatmir Limaj. Kjo është fyerja më e rëndë në këto ditë feste”, ka thënë Thaçi gjatë fjalimit të tij më rastin e manifestimit qendror në shënimin e Ditës së Forcës së Kosovës.Manifestimi qendror do të mbahet në Kazermën “Adem Jashari” të FSK-së, ku janë ftuar të marrin pjesë personalitetet më të larta politike dhe ushtarake. Pjesëtarët e Forcës së Sigurisë të Kosovës gjatë parakalimit do të shfaqen me uniformat e reja që janë unike dhe sipas standardeve ndërkombëtare.

Ndër të ftuarit, do të jetë edhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili do të mbajë një fjalë rasti në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë.

Ndryshe, siç ka paralajmëruar Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Kadri Kastrati, uniforma e re e kësaj force do të bëhet publike më 27 nëntor 2012, ndërsa misionin dhe strukturën do t’i ndërrojë gjatë vitit të ardhshëm.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, në fjalën e saj me rastin e ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë se me krenari po shënojmë ditën e FSK-së, e cila, falë punës së palodhshme të pjesëtarëve të saj, është institucioni më I respektuar i Kosovës.

“Sot po e festojmë suksesin tonë të përbashkët të arritur me shumë mund dhe sakrificë, por mbi të gjitha po i përkulemi përkushtimit të pashembullt të pjesëtarëve të kësaj force për t’iu vënë në shërbim qytetarëve të vendit tonë dhe për t’u bërë kontribuues i paqes në Kosovë dhe rajon”, u shpreh Jahjaga.
FSK u vlerësua për përparimin
Ajo tha se përmes misionit dhe qëllimit të FSK-së, ne kemi nisur një kapitull të ri në historinë tonë, “atë të paqes dhe sigurisë për të gjithë, të vetëdijshëm se qytetarët e Kosovës meritojnë një jetë të dinjitetshme, të bindur se pa to nuk mund të realizojmë përparimin që e synojmë”.

“Me të njëjtin përkushtim, të palëkundur dhe të sigurt në rrugëtimin tonë, ne po ndërtojmë të ardhmen, po dëshmojmë se jemi faktor stabiliteti dhe rrëfim suksesi”, ka thënë presidentja Jahjaga.

Republika e Kosovës, sipas saj, ndjek politikën e fqinjësisë së mirë me të gjitha shtetet dhe si shtet demokratik respektojmë sovranitetin dhe integritetin e të gjitha shteteve tjera. “Aq sa edhe shtetet e tjera duhet ta respektojnë sovranitetin e Republikës së Kosovës dhe integritetin territorial të saj”.

“E kemi të normuar në Kushtetutë që Kosova nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjë vendi tjetër, të bindur se politikat e hegjemonisë, të kërcënimeve për përdorim të dhunës dhe ideologjive të urrejtjes kanë kaluar”, theksoi Jahjaga.

Ndërkaq, për profesionalizmin e FSK-së dhe ndërtimin e kapaciteteve të saj e shkollimin e kuadrove të reja që janë rreshtuar në radhët e saj, presidentja Jahjaga falënderoi në mënyrë të posaçme NATO-n dhe forcën e saj paqeruajtëse në Kosovë si dhe Gardën Kombëtare Amerikane, në veçanti atë të shtetit amerikan të Iowas.

“Nën mbikëqyrjen e tyre Forca e Sigurisë së Kosovës jo vetëm që ka përmbushur pritjet, por i ka tejkaluar ato duke u aftësuar, që në një të ardhme të afërt të bëhet pjesë e Partneritetit për Paqe dhe anëtare me të drejta të plota e NATO-s”, u shpreh Presidentja.

Sipas saj, FSK zë vend kyç në përpilimin dhe implementimin e politikave të sigurisë së shtetit tonë.

“Brenda Kosovës ju jeni mishërim i idealeve të shtetit tonë, ndërsa në rajon dhe botë ju përbëni mekanizmin përmes të cilit ne si shtet do të lidhim aleanca bashkëpunimi në interes të sigurisë globale”, tha Jahjaga.

Duke iu drejtuar oficerëve, nënoficerëve dhe ushtarëve të FSK-së, Jahjaga tha se këta kanë vendosur themele të qëndrueshme të një force demokratike dhe paqësore që ngërthen në vete një të kaluar të lavdishme, një të tashme të qëndrueshme dhe një të ardhme prosperuese në përputhje me vizionin tonë si shtet të ndërtuar mbi parimin e barazisë dhe lirisë për secilin qytetar.

“Sot ne po ju nderojmë juve, të gjithë ata të rinj të jashtëzakonshëm që veshën uniformën për guximin dhe për dashurinë që treguan për shtetin e tyre dhe ndërtimin e mirëfilltë të tij”, tha Jahjaga në fjalën e saj.

Duke kujtuar profesionalizmin e FSK-së, presidentja Atifete Jahjaga tha se “ende i kemi të freskëta pamjet e Restelicës dhe ditët e netët dramatike kur ju oficerë të nderuar, pareshtur, ndonjëherë edhe me duar të zhveshura, gërmonit nën borën e thellë për të shpëtuar familjet e ngujuara nga orteku”.

“Gëzuar ditën tuaj, që po e festoni të veshur me uniformën tuaj të re”, u shpreh Jahjaga, duke i falënderuar pjesëtarët e FSK-së, por edhe familjarët, prindërit, bashkëshortët për përkrahjen që ata i kanë dhënë Forcës së Sigurisë.

“Ndihuni krenarë për ta… Të gjithë ndihemi të tillë”, tha Jahjaga.

Ndërkaq, në fjalën përmbyllëse, presidentja Jahjaga tha se unë, “si Presidente e Republikës së Kosovës, si Komandante Supreme e juaj, është nder i veçantë për mua të parakaloj pranë jush pjesëtarë të nderuar të Forcës së Sigurisë të Kosovës”.

“Përkrahja ime për FSK-në dhe për ju ushtarë, oficerë dhe nënoficerë do të jetë e përhershme dhe e parezervë si obligim kushtetues dhe ligjor për rritjen, transformimin dhe forcimin tuaj”, tha ajo.

“Si pjesë e pandashme e infrastrukturës tonë të sigurisë, bashkërisht do të punojmë që në muajt dhe vitet që vizioni dhe përcaktimi ynë strategjik të jetësohet, të bindur se jemi të gatshëm jo vetëm të marrim përgjegjësitë dhe obligimet për sigurinë e vendit tonë, por të ruajmë paqen krahas forcave aleate në misione ndërkombëtare, në përputhje me nevojat tona dhe normat ndërkombëtare. Qofshi të bekuar ushtarë të nderuar që i shërbeni vendit dhe qytetarëve të Republikës së Kosovës”, përfundoi Jahjaga.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)