Sulmohet me koktej molotovi Ambasada amerikane në Shkup


Një koktej molotovi është hedhur mbrëmë para hyrjes së Ambasadës së SHBA-ve në Shkup.

Policia ka bërë të ditur se sulmuesi është një 37 vjeçar nga Shkupi, i cili është afruar pranë ambasadës dhe se në një distancë prej 20 metrave ka hedhur një shishe me koktej molotovi.

Sulmuesi menjëherë ka ikur në drejtim të panjohur, mirëpo është arrestuar nga njësiti policor “Alfa”, transmeton INa njoftimin. Sipas mediave maqedonase, autori i këtij sulmi ka theksuar në bisedën informative me inspektorët policorë se për sulmin ishte inspiruar duke ndjekur filma.

Ekipet e MPB kanë kryer ekspertizë në vendin e ngjarjes, me ç`rast është konstatuar se kokteji i molotovit ka rënë 15 metra larg hapësirës pranë portës hyrëse të ambasadës dhe nuk janë shkaktuar dëme materiale.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)